Co je to ten Android?

Platforma Android byla ohlášena IT gigantem Google 5. listopadu 2007, když se během tiskové konference odtajnil ambiciózní projekt otevřeného operačního systému postaveném na Linuxovém jádře, který by byl určený především pro chytré telefony, PDA, navigace a jiná mobilní zařízení. Ještě ten samý den předal Google celou platformu i zdrojové kódy nově založenému sdružení firem Open Handset Alliance [sdružení mobilních operátorů, obchodníků, softwarových vývojářů a výrobců mobilních zařízení], která nedlouho poté uvolnila Android jako open source, kompletní zdrojový kód nově narozeného OS se tak dostal do rukou široké veřejnosti.

„Cíl platformy Android je být maximálně otevřenou vývojářům, průmyslu i uživatelům. Uživatelé nepotřebují svolení k tomu aby si nainstalovali libovolnou aplikaci. Výrobci telefonů ani mobilní operátoři nebudou potřebovat k nasazení Androida na svá zařízení žádného svolení od Googlu či kohokoliv z Open Handset Alliance. Mohou si upravit androida jak sami uznají za vhodné a výhodné pro svůj business.“ – Robert Love

Právě filozofie „open source“, kterou se Android ostře vymezil proti konkurenčním prostředím od firem Apple, Microsoft nebo Nokia, je jedním z mnoha důvodů jeho raketového rozšíření mezi uživateli i vývojář. Android se dnes zcela právem označuje za mobilní operační systém budoucnosti.

I když logo a symbol platformy Android – roztomilý zelený robůtek – zůstává stále stejné, bylo by omylem myslet si, že pod povrchem neprobíhají závratné změny, to ostatně dokazují i různé verze OS Android, které se mimo číslo označují také jmény oblíbených amerických sladkostí. První zásadní aktualizací androidího novorozence byla verze 1.5 Cupcake neboli “Dortík”, která byla relativně brzy nahrazena “Koblížkem”. Android 1.6 Donut přinesl v té době revoluční podoporu WVGA rozlišení displeje, pozměněné prostředí fotoaparátu a galerie, takže se telefony s Androidem staly velmi zajímavou alternativou také pro příznivce mobilního fotografování a vůbec práce s multimédii. Zásadní proměnu prodělal Android při svém přečíslování na druhou řadu, verze 2.2 Froyo je stále rozšířená a populární mezi běžnými uživateli. Další impulz přišel s “Perníčkem”, tedy Androidem 2.3 Gingerbread, který dnes najdeme takřka v polovině všech zařízeních běžících na Androidu a je tak nejrozšířenější variantou této platformy. Hudbou budoucnosti je Android 4.0, který na konci roku 2011 představil Google s jihokorejským gigantem Samsung, jedním ze strategických partnerů Google při tažení proti dominanci jablečného iPadu na tabletovém trhu. Přídomek první verze čtvrté řady Androidu je Ice Cream Sandwich a jako jediná verze Androidu je nativně určený pro mobilní telefony i tablety. Rozšíření “ruské zmrzliny” je zatím zanedbatelné, ale již nyní se přední výrobci mobilních zařízení [Acer, HTC, LG, Samsung nebo Garmin] předhánějí v ohlašování nových modelů, kterým v žilách koluje čtvrtá generace zelených robůtků Android.

AndroidAplikace.cz