Muhammad Ali, Mike Tyson, Sugar Ray Robinson, ale i filmový Rocky Balboa. Tihle všichni vás možná přiměli popřemýšlet nad tím, jaké je to stát se boxerem. Možná se na to ale úplně v reálném životě necítíte, a tak si to alespoň můžete vyuzkoučet v tom virtuálním s mobilní hrou Punch Guys.
Vezměte si boxerské rukavice a jděte na to. Stejně jako v reálném boxerkém tréninku budete nejprve boxovat do pytle a poté až přijdete k reálným soupeřům.
Hra má hezkou grafiku a animace. Je to tak akorát nerealistické na to, aby to bylo vtipné a alespoň tak realistické, aby si to udrželo poutavost i těch, kteří skutečně sledují box v televizi nebo jej dokonce ve volném čase provozují.
Na co si dát pozor
Právě povedená grafická stránka hry je to, co hru dělá tak chytlavou. Bohužel hra funguje na podobném ekonomickém principu jako velké množství jiných z nejstahovanějších aplikací. Tento ekonomický princip jsem už dříve nazval “princip skořápek”. Vývojáři totiž hráče nejprve potřebují hráče u mobilu udržet, a tak je postup velice snadný.
S přibývajícími úrovněmi však nastává takřka nemožnost pokroku. Přichází frustrace, postrádání dopaminu a trochu jako drogově závislý jedinec toužíte zase po troše štěstí. Můžete argumentovat, že tenhle princip hry je běžný už od prvních ATARI konzolí a všech “pravěkých” her jako Pacman nebo Tetris. Avšak.majitelé mobilních her to povýšili do daleko vyšších úrovní. Zatímco za starých časů byl jediný způsob vydřít tlačítka a několikrát třísknout s ovladačem o zem vzteky než se to konečně povedlo, dnes vám nabídnou nahlédnout dovnitř pomyslné dva prstíky Jeskyněk.
Na rozdíl od Smolíčka jsou však herní studia chytřejí a vy jim musíte za postoup dále zaplatit. Ač žebříček nejlepších hráčů ve hře určitě není skutečný (jak může někoho zmást), je pravda, že dodává motivaci k tomu, abyste pokračovali v hraní.
Tato hra toho dosahuje však trochu jinak – pomocí dalšího neduhu, ale ekonomického držáku mobilních her: reklam. Je jasné, že vývojáři musí něco jíst. Avšak názory na to, jestli v té či oné hře jsou reklamy v mezích, či už jsou příliš otravné, se často velice liší. Některým to přijde v pořádku, jiným nikoliv. Pravda je asi někde mezi. Reklamy se strpět dají. V drtivé většině her navíc můžete s reklamami udělat krátký proces: vypnout internet. Na druhou stranu…
To dobré ze hry nakonec
Nápad, aby se automaticky objevily reklamy i v průběhu hry, nejen v menu, není zrovna šťastný. Hra skutečně háže reklamy snad náhodně. Házíte nějaké údery? Podívejte se na reklamu. Zvyšujete úroveň dovednosti? Podívejte se na reklamu. Vyhráli jste souboj? Nemusíte se dívat na reklamu, počkejte, dívejte se na ni stejně, ale bez odměn. Po hraní této hry už jsem se bál jít i na záchod, abych náhodou nezjistil, že se před vykonáním potřeby musím podívat… na reklamu.
Ač už jsem zvyklý ve světě mobilních her na ledaccos, Punch Guys to skutečně trochu přehnal.
Avšak nakonec. Punch Guys je když se to vezme kolem a kolem, zábava na spálení času. Nedoporučoval bych tedy spalovat touto hrou čas, který si chcete užít (tedy váš volný čas). To si radši běžte zaboxovat doopravdy. Na druhou stranu, v našich životech občaas jsou chvíle, kdy chcete, aby čas utíkal o dost rychleji a ne vždy máte úplně náladu na to v takové chvíli začít číst knížku. Box je navíc vždycky zábava.
Bylo by skvělé vidět aktualizaci, aby uživatelé mohli vytvářet lepší komba namísto náhodného výběru úderné ruky. Také přidání funkce blokování nebo zavěšení by pomohlo by zpříjemnilo souboje a udělalo by ze hry trochu více simulaci, což by ale dle mého názoru zvýšilo tu správnouchytlavost.
Pro:
- Grafika hry, animace a dynamika hry jsou zábavné.
- Jako oddehocvá hra splní účel.
Proti:
- Náhodně skákající reklamy.
- Absence většího druhu úderů, základních boxerských pohybů.