Africký trh je takovým divokým západem trhu s mobilními telefony. V porovnání s asijským nebo evropským trhem s chytrými telefony je poměrně malý, přesto má tento trh hodnotu miliard dolarů. Je to docela logické. Zatímco evropský, asijský i americký trh je přeplněn a zahlcen jak modely chytrých telefonů, ak aplikacemi, Afrika má pořád kam růst, kam se posouvat a odkud brát nové uživatele. A má také jeden zajímavý prohlížeč nazývaný Pheonix Browser.
Africký kontinent má 54 suverénních zemí a všechny tyto státy mají trh s chytrými telefony. Přes chudobu některých států se tedy jedná o velký trh. K tomu, proč se technologičtí giganti perou o Afriku, přispívá také další, o poznání temnější fakt – tamní trhy většinou nejsou tak regulované a různými ne úplně džentlmenskými dohodami s tamními pochybnými vládami a diktátory lze dosáhnout spousty dalších výhod, o kterých si technologickým firmám v Severní Americe nebo v Evropě může jenom zdát.
Trh je to ale poměrně náročný. Afričané vyžadují z pochopitelných důvodů nízké ceny, ale zároveň si rádi potrpí na více SIM karet, velké baterie a kvalitní reproduktory pro přehrávání hudby. Největší značkou v Africe byl ještě do nedávna Samsung, ale čím dál větší podíl získává na trhu Transsion Holdings z čínského Šen-Šenu
Africká volba? Bohužel spíše Čínská
Společnost Transsion Holdings má tři značky, které používá na africkém trhu: Tecno, itel a Infinix. Transsion Holdings však do Afriky nepřinesl jen operační systém. Výše zmíněné tři značky mobilních telefonů mají dokonce i upravené verze systému Android s upravenou grafikou. Má své vlastní sociální sítě – asi není překvapením, že spolupracuje s čínskou sociální sítí TikTok. Dokonce má ale i například hudební aplikaci Boomplay, která je přizpůsobena africké hudbě a válcuje tam “západní” Spotify.
Společnost Transsion také spolupracuje se společností Tencent vyvíjející aplikaci Phoenix. I proto je na Google Play tenhle prohlížeč jeden z nejoblíbenějších. Na to je potřeba upozornit ze všeho nejdříve. Pheonix Browser totiž nedosáhl takové obliby, protože by byl zkrátka tak dobrý, že by si o něm lidé řekli mezi sebou, ale protože do každého čínského mobilu prodávaného v Africe je nainstalován jako hlavní prohlížeč.
Každý si jej však může nainstalovat přímo z Obchodu Play. Jeho velikost je pouhých 7 MB. Je to tedy nějaké “čínské šméčko” a součást kolosálního podovodu na chudém regionu a nebo byste se měli o tento prohlížeč také zajímat? Musí se uznat, že prohlížeč je poměrně “lehký” a i přesto má plno funkcí, které usnadňují život. Je zde například blokování reklam. Ano, chápu, že tyto funkce najdete v mnoha jiných prohlížečích. Ale Phoenix dělá věci trochu jinak. Phoenix používá komponentu Web View postavenou na prohlížeči Chromium, stejném open-source kódu, který pohání prohlížeče jako Google Chrome, Microsoft Edge atd. Ve Phoenixu se každá součást webové stránky načte, aniž by se porušil design webu a aniž by se něco snažilo vykreslit a to i přes blokování reklam.
Pokud zavřete jedno oko, Phoenix je vlastně slušný prohlížeč
Phoenix je také rychlý. Přístup Phoenixu ke stahování videa je jedinečný a je to něco, co jsem viděl pouze u stolních prohlížečů používajících pluginy. Jakékoli video z webu můžete stáhnout tak, že jednoduše načtete webovou stránku s videem. Po načtení stránky se zobrazí vznášející se tlačítko pro stažení, a pokud na něj kliknete, video se stáhne. To je podle mě dobrá vychytávka. U YouTube to sice nejde. Jestli majé z něčeho čínští technologičtí gigannti strach, pak je to jedině Google. Dalo by se též argumentovat, že u ostatních webů je to také porušení jejich práv, ale pro uživatele… Skoro sen. A dokonce to funguje i na stránkách jako Instagram.
Prohlížeč má navíc také veli kvalitní vestavěný přehrávač videí, s možností uzamknutí obrazovky.
Další zajímavou funkcí je režim bez obrázků, který načítá pouze text a nic jiného. Lze jej ale také použít jako režim pro čtení, který pomáhá soustředit se na čtený obsah.
Snímky obrazovky: Můžete pořizovat snímky obrazovky libovolné části webové stránky ve vlastní velikosti a rychle je opatřit poznámkami s kresbami nebo nápisy. Velmi dobře funguje, pokud chcete někoho na něco upozornit.
Když si například nainstalujete Operu Mini, okamžitě vás začne bombardovat množství reklam a upozornění na věci, které vás budou opravdu otravovat. Phoenix zasílá přibližně 1 oznámení denně o různých novinkách a není to také dvakrát příjemné. Na druhou stranu, domovská obrazovka prohlížeče je přehledná. Nejsou na ní žádné navrhované zprávy, titulky, zábava ani drby z bulváru. Bohužel po kliku na pole pro zadávání hledání klíčových slov nebo URL se zobrazují trendová vyhledávání z Googlu, které ty drby stejně většinou obsahují.
Kdybych před vás pánové postavil dva identické prohlížeče…
Upřímně řečeno, jsem z Phoenix Browser poměrně příjemně překvapen – je to slušný prohlížeč. Sice je založen na Chromiu, jak spousta jiných prohlížečů (Chrome, Edge, Opera, Vivaldi, Brave…), ale přináší některé malé, ale docela praktické vylepšení jako funkce stahování videí a pokud nejste nároční uživatelé, obyčejnému uživateli asi tenhle prohlížeč také nic moc nevezme oproti konkurenčním.
Je tu samozřejmě jeden velký háček, který se pojí spíše s politikou a osobními zásadami, proto bych do toho nerad, jak zní už klasická hláška jednoho českého politika: “Zabrušoval, abych se pak z toho musel nějak vybrušovat”. Otázkou však je, co třeba vlastně vaše osobní údaje. Jako u všech čínských aplikací lze předpokládat, že si s nimi moc hlavu lámat nebudou. Další otázka je pak, jestli skutečně Phoenix Browser nabízí něco až tak převratného oproti konkurenci.
Ale už zase slyším, jak se někteří chytají oponovat, že Google a Facebook (pardon, Meta, Inc.), nejsou o nic lepší. Nakonec to možná tedy skončí u parafráze další hlášky, tentorát z jedno klasického českého filmu: “Kdybych před vás pánové postavil dva prohlížeče do mobilu, ale dvě NAPROSTO stejné prohlížeče a o jednom z nich vám řekl, že je z USA, tak který by pro vás byl lepší, co?”
Pro:
- Pro uložiště lehký, také rychlý.
- Funkce stahování videa.
Proti:
- Zase tak revoluční prohlížeč není.
- Pochybné obchodní praktiky soudruhlů z Číny.