Mezi muzikanty jsou platformy Applu MacOS a iOS nesmírně oblíbené. Poskytují pro ně komfort, který ani Windows, ani Android poskytnout nemůže. Profesionální hudební producenti kupují Apple, protože na něj běží legendární program od společnosti AVID, který je už skoro 3 desetiletí jakýmsi standardem v hudebním průmyslu. Pro Tools se ani po těch všech letech nepodařilo s jeho unixovým jádrem optimalizovat pro Windows, nemluvě o nějakém možném přechodu na mobilní platformy.
Apple počítače navíc dávají producentům výhodu přenosu celého disku z jednoho do druhého počítače, což je pro jejich workflow obrovskou výhodou. Mohou si disky přenášet mezi studii nebo vzít pro práci domů a neřešit problémy s externími hard disky nebo instalacemi pluginů rozmístěnými různě po pevných discích.
Je tu ale i jeden další důvod, proč operační systémy Applu u muzikantů vedly a tím byl program Garageband. Tento program učinil digitální tvorbu hudby tak intuitivní, jak jen to je možné a byl pro mnohé začátečníky vstupní branou do světa nahrávání. Skrze Garageband bylo možné především snadno skládat hudbu a co nejjednodušší formou přenést nápady hudebníků do digitální podoby bez tisíců tlačítek okolo. Garageband pak brzy dalo vzniknout i základům oblíbených popových hitů. Prvky z něj můžete najít například ve velkém hitu Umbrella od Rihanny nebo některých písních rappera Drakea. Využívaly jej ale i kritikou velice uznávané kapely Nine Inch Nails nebo Radiohead.
BandLab je z poloviny i sociální síť
Po nějaké době se vynořila na Google Play aplikace Walk Band, která vypadala jako slušná varianta Garageband pro Android. Jenže z počátečního nadšení přišlo vystřízlivění a ač WalkBand není špatná aplikace, ukázalo se, že je od Garageband přeci jen ještě až příliš vzdálená.
Nedávno tedy možná konečně dostal Android plnohodnotnou variantu Garageband v podobě BandLab.
BandLab ale není jenom aplikace pro tvorbu hudby, ale zároveň také sociální síť pro muzikanty, která poskytuje snadnou spolupráci mezi muzikanty přes síť.
Do aplikace se přihlásíte přes Google, či Facebook. Zvolíte si uživatelské jméno, pak můžete vyplnit co za muzikanta jste (jestli jste kytarista, či bubeník nebo píšete písničky, jste DJ apod) a jaké jsou vaše oblíbené žánry.
Překvapivě se vám jako první neobjeví žádný editor, nicméně právě timeline, na jako jste zvyklí ze sociálních sítích. Chvíli jsem uvažoval, zda jsem nebyl hozen na Instagram BandLab, ale tohle uživatelské rozhraní je skutečně přímo v aplikaci. Můžete si zde pro inspiraci nebo pro motivaci pustit výtvory ostatních umělců. Umělci zde mají vlastní profil, kde si můžete zobrazit jak jejich příspěvky, tak alba, skupiny, kterých je umělec součástí a nebo přehled všech skladeb.
Připadá mi to jako zajímavý přístup, nicméně mi zároveň připomíná spíše takové dětské hřiště pro muzikanty. Kdo to myslí s hudbou doopravdy vážně, asi by měl vydat skladbu raději na Spotify a další streamovací platformy a pustit své skladby do opravdového světa než mrhat čas zde. BandLab totiž funguje jako všechny sociální sítě – bude se snažit velice usilovně vytvořit ve vašem mozku závislost na používání aplikace a za tímto účelem vám velice brzy nalže, že jste díky lajkům slavní a úspěšní.
MIDI i nahrávání kytary připojením přímo do mobilu. Aplikace nabízí široké možnosti
Když přejdeme k části nahrávání a tvorby hudby, tak tam lze BandLab pochválit za velkou flexibilitu. Skrze rozhraní iRig můžete do mobilu zapojit kytaru a využít efekty, které aplikace nabízí pro nahrávání. Dále zde máte samozřejmě také virtuální (MIDI) nástroje. Stáhnete si pack zvuků, který vás zajímá a můžete se do toho pustit. Přepínat si můžete mezi zobrazením kláves a tlačítky. K dispozici je samozřejmě metronom. Líbí se mi zobrazení MIDI kláves a celkový způsob práce s aplikací. Zklamáním jsou však pro mě hlavně dvě věci. Těšil jsem se na možnost hraní akordů zmáčknutím jednoho tlačítka, která je dostupná ve WalkBand, ale nic takového jsem zde nenašel. Je tu pak sice velké množství syntezátorový zvuků, či zvuků bicích, ale můžete si je vzít jen tak, jak je někdo vytvořil, nelze je upravit.
Velkou výhodou je naopak možnost využití webového editoru, díky kterému je aplikace z části multiplatformní a je možné vaše výtvory využívat a dotvořit i na počítači. Přináší to pak jedinečně snadný způsob práce pro muzikanty. Jedete například v autobusu a najednou vaši kreativní mysl napadne nějaký nápad, tak si jej rychle zaznamenáte, než jej zapomenete. Přijdete domů a můžete v klidu pokračovat. To všechno bez znalosti not, či pokročilejších producentských technik.
Protože jsem se naučil používat pokročilejší audio programy jako Ableton nebo Reaper a vyzkoušel jsem také Pro Tools, připadá mi BandLab skutečně trochu jako takové hřiště na vyblbnutí, které mi nyní už nepřináší moc výhod oproti pokročilejším programům. Dokážu si ale představit, že pokud bych teprve znovu začínal, BandLab by mi poskytlo dobré přístřeší pro začátky a kdybych skoro všude netahal sebou notebook s Abletonem, tak by se mi hodil nějaký kapesní způsob tvorby hudby. BandLab vypadá i je pokročilejší a kvalitních aplikací v porovnání s WalkBand s širšími zvukovými bankami. Škoda ale je, že BandLab neimplementovalo některé dobré nápady WalkBand, které dělaly kapesní tvorbu hudby velice snadnou.
Takhle je BandLab trochu uvíznut mezi pokročilejšími editory a těmi kapesními, základními. Pokud jste ale hledali dlouhou dobu nějakou plnohodnotnou alternativu ke Garageband, tady jí konečně máte! Ne, že by byl BandLab stejně dobrý jako GarageBand, ale minimálně může s Garageband někdo soutěžit ve stejné váhové kategorii.
Pro:
- Komplexní způsob tvorby hudby na Android.
- Asi nejpropracovanější dosavadní alternativa ke Garageband od Apple.
- Dobré pro začátky v nahrávání a hudební produkci.
Proti:
- Začátečníci by mohli v aplikaci trochu uvíznout a myslet si, že tohle je již tak skutečná tvorba hudby. Je to celkově spíše takové hřiště pro hudebníky než prostředí pro plnohodnotnou tvorbu.