V roce 1985 se v rámci velké a dlouhodobé psychologické studie Whitehall II, která se zaměřovala na sociální determinanty zdraví se zaměřením na nemoci srdce a úmrtnost obyvatel Velké Británie, zjistila velice zajímavá věc. U lidí, kteří tvrdili, že se často nudí, bylo daleko pravděpodobnější, že v nízkém věku zemřou, než u těch, kteří zažívali spíše opak. Ona známá hyperbola, které se používá v různých jazycích a kulturách “umřu nudou” očividně zase až tak přehnaná nebude. Pokud nyní panikaříte a rázem vám připadá nuda větším nebezpečím než zákeřný wu-chanský koronavirus, pak se nemusíte bát. Máme něco, co dokáže virus nudy vyléčit.
Státní příspěvková organizace Czech Tourism se zasloužila o rozvoj turismu v našich zemích oblíbeným webovým projektem Kudy z nudy. Vzhledem k tomu, že je častým trendem přetvářet webové projekty na mobilní aplikace, je až překvapivé, že aplikace Kudy z nudy zde nebyla již dříve.
Občas to však s aplikacemi, které vzniknou pro webové projekty není zase tak jednoznačné a jejich smysl je zpochybnitelný. Některé plní účel v podstatě stejný jako záložky v prohlížeči – můžete se skrze ně dostat rychle na vaše oblíbené webové stránky, ale jinak vypadají úplně stejně jako v prohlížeči a nenabízí ani žádné funkce navíc. Klíčová otázka tedy je, jak to vypadá v případě zbrusu nové aplikace Kudy z nudy?
Mobilní aplikace Kudy z nudy určitě má smysl
Po instalaci si ihned všimnete, že minimálně první věc je splněná. Aplikace stejně jako web určitě nevypadá a má rozvržení, který se nejenže lépe hodí pro displeje mobilních zařízení, ale zároveň má oproti mobilní aplikaci i změněný design. Zatímco v mobilní verzi webu najdete hlavní menu nahoře, v aplikaci je hlavní nabídka umístěna dolů. Zatímco rozvržení webu působí místy chaoticky a je zde kolikrát až moc věcí najednou, aplikace Kudy z nudy je naopak velice organizovaná, řádná a přehledná.
Stejně jako v jiných aplikacích, které používá mnoho lidí, zde není zbytečně příliš tlačítek a ikon, ale aplikace se snaží o co nejvíce jednoduché a přehledné zobrazení informací – tak, jak to na menších displejích potřebujete.
Aplikace se pochopitelně hned zorientuje geolokačně a zjistí si vaší polohu. To, pravda, pro bratrstvo alobalové čepice není asi zrovna dvakrát dobrá zpráva (je to jen vtip, v žádném případě nechceme zlehčovat zásahy do soukromí), nicméně výhodu to má v tom, že vidíte okamžitě zajímavé výstavy, koncerty, sportovní a další akce, které se dějí a ještě i seřazené dle vzdálenosti od vás.
A možná je dokonce i lepší než web!
V sekci Aktivity najdete stálé muzejní expozice, zajímavá místa, rozhledny, bowlingy, wellness a další “stálé” atrakce. Pokud preferujete více než výpis zobrazení na mapě, bude pro vás třetí sekce. Pokud patříte mezi pořadatele nějaké akce a nebo majitele nějakého muzea nebo zařízení pro volný čas, můžete akci přidat skrze odkaz v sekci více. Budete nicméně přesměrováni na formulář na webových stránkách.
Aplikace Kudy z nudy je zajímavý a vcelku raritní příklad toho, když mobilní aplikace webového projektu je lepší než jeho webová verze. Alespoň pro účely, pro které bych aplikaci využíval já – občasné podívání se na akce, řekněme jednou týdně, plus na nějaké zajímavé místo jednou měsíčně, pokud bych cestoval tam, kde to neznám a nebo by mi docházely nápady tam, kde to naopak znám až moc dobře. Nevím, jestli byla tvořena stejnými lidmi, jako web, ale vypadá to, že za ní stojí lidé jiní. Zatímco současná webová stránka tak i přes její funkce, nemá úplně skvělé rozvržen, ani grafický design, aplikace je na tom daleko lépe.
Ke stoprocentnímu splnění účelu aplikace chybí jen zasílání upozornění na akce v okolí. A nejlépe dle toho, jaké akce jste měli v oblíbených v minulosti.
Pro:
- Přehledné, rychle najdete, co potřebujete.
- V lecčems překonává web.
Proti:
- Chybí upozornění na zajímavé akce a vyšší míra personalizace.