Na zemi je velmi málo míst, kde by byly ideální podmínky pro běh a jízdu na kole po celý rok. Samozřejmě, například některá místa na Filipínách mají teplotu po celý rok mezi příjemnými 25 až 28 stupněmi. V Mexico City nebo Los Angeles si budete muset za letních dnů přivstat nebo počkat na večer a za zimních spíše počkat až na odpoledne, abyste narazili na ty správné podmínky pro sportování venku. Na většině míst ale nemáme takové štěstí a minimálně nějakou část roku je venkovní fitness v podstatě passé. Abyste si zpříjemnili běh nebo jízdu na kole na trenažéru a možná trochu rozptýlili svou mysl, když budete zrovna uprostřed náročného fyzického výkonu, je tady skvělá aplikace BitGym, která při pohybu na trenažéru zobrazí na displeji krajinu, jako byste skutečně běželi nebo jeli.
Druhá řada seriálu Ztraceni začínala šokujícím způsobem. Všichni čekali na scénu z ostrova, ale místo toho vidíme lidský příbytek a muže, který snídá a cvičí na trenažéru. Prostě typická ranní rutina mnoha z nás. Všichni si samozřejmě mysleli, že jde o jeden z flashbacků na to, co se stalo před pádem letadla. Naprostý šok byl, když se ukázalo, kde se postava z úvodního klipu, která si žije svou ranní rutinou, nachází uvnitř krytu na ostrově. Desmond Hume zde byl zavřený po několik let, protože musel každých 108 minut (buddhistická symbolika) zadat do počítače číselný kód kvůli haváriji, která se na ostrově v minulosti stala.
Na tomto muži zavřeném po léta v krytu na opuštěném ostrově je něco speciálního, proč si tuhle postavu oblíbilo tolik lidí. Desmond zde byl zavřený kvůli zlomenému srdci, protože ztroskotal s jachtou při závodu, který podstoupil kvůli své femme fatale, Penny. Muž, který ztratil všechno dělá svou práci, o které ani neví, k čemu vlastně je a jediný kontakt s civilizací jsou pravidelné dodávky zásob shozeným padákem, dělá vše, jak nejlépe umí. Den za dnem, hodinu za hodinou má předepsaný přesný protokol, jak má žít a on ho dodržuje naprosto přesně. Asi si říkáte, co má tohle dělat v recenzi na mobilní aplikaci?
Jak cestovat, i když stojíte na místě
Každý jsme totiž tak trochu Desmond Hume. Opakujeme neustále některé činnosti s vírou, že díky tomu nějak směřujeme, ačkoliv se může zdát, že stojíme na místě. Desmond jede na kole trenažéru několik km za hodinu, ale přitom pořád zůstává stát a to ještě snad na nejpodivnějším a nejopuštěnějším místě na světě. Nebylo by pěkné, kdyby tehdy mohl mít alespoň nějaký pocit, že směřuje směrem kupředu? Kdyby se k němu dostaly moderní technologie, sice by si nezavolal, ale alespoň by našel kromě starých desek další rozptýlení v tak ponurém prostředí.
To, jaké krásné scenérie aplikace nabízí, je vážně velká pecka. Nevzpomínám si, že by mě při té spoustě aplikací, co mi projdou přes rok pod rukama, viděl něco podobného. Vidíte kolem sebe krásné obrázky hor — švýcarských alp, krásné historické italské město Venice nebo Brace Canyon v USA a za příplatek mnoho dalších. To, jak skvěle je to vše zpracováno a kolik je zde různých tras, je ohromující!
Zmatek s jednotkami rychlosti, ale čert to vem. Vypadá to skvěle!
K tomu, aby to fungovalo je potřeba přední kamery. Až do samotné chvíle spuštění jsem neměl potuchy, jak něco, co aplikace slibuje, vůbec může fungovat a to i bez speciálního propojení s trenažérem. Pak to ale bylo jasné a jednoduché. Aplikace počítá s tím, že při sportovním výkonu děláte určité pohyby horní části těla a jakmile je detekuje, začnete se hýbati na obrazovce. Zobrazovaná rychlost je ve nějakých speciálních jednotkách rpm (rotace za minutu) nebo spm (shots per minute?), což je trochu zvláštní, když ve screenech Google Play se ukazují pro efekt míle za hodinu a na ty se v nastavení profilu nikde ani nedá přepnout. Asi ale nemůžete od toho očekávat, že aplikace odhadne přesně váš výkon. Alespoň zhruba to ale zvládne, nebojte se.
Simulovat pohyb v krajině není navíc jediné, co aplikace umí a najdete tady i drobnosti, jako například, že si můžete k běhu krajinou pustit zvuky ptáčků.
BitGym působí skutečně jako technologický zázrak z budoucnosti, který povyšuje používání aplikací při cvičení na úplně jinou úroveň. Škoda, že takovou aplikaci neměl u sebe v krytu Desmond ze Ztracených…
Pro:
- Krásně vypadající virtuální běh krajinou
- Nepotřebujete žádné speciální vybavení (tedy kromě trenažéru, ale klidně můžete i běhat na místě a aplikace bude nějakým způsobem fungovat)
- Velké množství scenérií
- Povyšuje používání technologií při domácím fitness na jinou úroveň
Proti:
- Nemuseli by lhát o zobrazování mph (m/h)