Máme tady další aplikaci určenou pro všechny lyžaře. O aplikaci Bergfex se postarali rakouští vývojáři ze Štýrského Hradce a můžeme sledovat, jak si aplikace povede ve srovnání s další mobilní aplikací tohoto typu OnTheSnow, která se na tomhle webu objevila minule.
Jedna z věcí, na kterou jsem upozorňoval v recenzi na aplikaci OnTheSnow bylo, jak tahle aplikace nebyla zrovna vstřícná k menším sjezdovkám a navíc systém vyhledávání sjezdovek zde nebyl zrovna moc pohodlný. Zajímalo mě tedy hned jako první, jestli si Bergfex v tomto povede o něco lépe.
Už při vyhledávání pomocí zemí mě potěšilo číslo 226 u České republiky a dále členění sjezdovek naší země podle krajů. Databáze sjezdovek je skutečně slušná. Pořád tady sice nenajdete úplně každou otevřenou sjezdovku, nicméně pozitivní změnou je zapracování, dle obvyklé velikosti sjezdovek v naší zemi, těch středně velkých až středně menších. Přičemž tou velikostí není myšlena ani tolik délka v metrech, jako spíše návštěvnost sjezdovky. Jsou tady totiž i některé menší, příměstské sjezdovky, jak já říkám: sjezdovky pro odpolední lyžaře.
Profily sjezdovek
Oproti OnTheSnow má Bergfex zase o něco strožejší design a profily jednotlivých sjezdovek také nejsou tak bohaté. I tak je ale zde více méně standard informací. Zobrazí se daje o aktuálním a předpovědi počasí, odkaz na web, telefon na provozovatele sjezdovky, mapa sjezdovky a okolí. Samozřejmě je zde nadmořská výška vrcholu a spodní části sjezdovky (bez toho by to nebyl žádný profil sjezdovky). Některé sjezdovky zde mají též své logo a úplně dole tvůrci použili widget, který zobrazuje na mapě, kde leží sjezdovka.
Co se tedy týče informací o jednotlivých sjezdovkách, je to standard, ale nic víc. Jako „nic víc” by se dalo brát, že by zde mohly být například informace o parkování, které dokáží být vždycky super užitečné. Obzvláště, když je tohle často ta dost nepříjemná část lyžování. Přeplněné parkoviště, všude pobíhající děti manévrující auta zuřivě hledající někde volné místo u krajnice, za které by se nemuselo platit. To všechno samozřejmě na sněhu a na ledu. Však pokud jste někdy byli na horách, znáte to…
Zároveň se z profilu nedozvíte ani to, kolik je u sjezdovky bufetů a restaurací. Člověk si to samozřejmě může najít sám z jiných zdrojů, ale o to v mobilních aplikacích přece jde. Když budeme takhle přemýšlet dále, můžeme přijít za chvíli i na to, že žádnou aplikaci vlastně vůbec nepotřebujeme.
Dodatečné funkce
Můžete zde také najít meteoradary v sekci Sníh/Srážky. ČR se však na rozdíl od pochopitelné implementace Rakouska a Alp, dále pak také Francie, Itálie nebo Slovinska, začlenit nerozhodli. Rakousko pak má ve verzi pro i detailnější info. Pokud se tedy chystáte, jako mnoho Čechů na lyžařskou dovolenou do Rakouska a styl informování o počasí od téhle aplikace se vám líbí, mohli byste o tom uvažovat.
Ve verzi PRO (za vstřícnou cenu 2,99 € — v současnosti asi 77 Kč na rok, s možností zkušební verze na 7 dnů zdarma) je také připraveno okolo 30 instruktážních videí, které učí jak lyžovat a snowboardovat. Dále jsou zde videa pro různé techniky lyžování a i pro to, jak se lze připravovat na lyžování v tělocvičně pomocí fitness cvičení. Pak je také zde kategorie, která vyučuje, jak se správně pohybovat po horách s použitím sněžnic mimo upravená místa. Tato poměrně překvapivá sekce je bezesporu zajímavým rozšířením aplikace.
Pro:
- Obsahuje i středně velké a některé menší sjezdovky
- Pohodlné vyhledávání podle zemí a krajů
Proti:
- Profil sjezdovek by mohl být bezesporu bohatší a mohl by obsahovat více údajů
One Comment
Anonym
myslím že aplikace není cíleně pro CZ, tudíš lepší než drátem do oka, co máme mi jako CZ aplikaci lepšího??