Navigace: Úvod » Aplikace » Star Walk 2 je skvělým průvodcem po galaxii

Star Walk 2 je skvělým průvodcem po galaxii

Star Walk 2 je skvělým průvodcem po galaxii

Když si to kráčíte jasnou nocí mimo velké světelné znečištění oranžových světelných mlh a zvednete hlavu k obloze, naskytne se vám vždycky velkolepá podívaná. Pokud se ale v té změti plné malých zářivých teček pohlcených do nekonečné temnoty nedokážete dostatečně vyznat, hrozí že se tenhle zážitek, který by měly následovat hezké pocity, změní spíše ve frustraci z toho, že ani nevíme, co nám svítí nad hlavou.

Ještě více frustrující pocit se pak může dostavit, pokud využijete nějakých hvězdářských map, ale v těch tečkách na obloze se přestanete orientovat. Pokud tedy někdo kráčí vedle vás, můžete tak maximálně zamachrovat, když ukážete prstem na velký vůz a pak doufat, že se osoba vedle vás nezeptá, co je na nebi dále.

Detail planety

Detail planety

Souhvězdí

Souhvězdí

A přitom je tam toho tolik fascinujícího! Nejen hvězdy a souhvězdí, ale i planety, asteroidy, komety, mezinárodní vesmírné stanice… Jednu z největších výher moderní vědy — Hubblův teleskop, můžete zahlédnout trénovaným okem sice asi jen z Austrálie, můžete ale alespoň vědět, pokud ho budete mít zrovna nad svou hlavou. Naopak mezinárodní vesmírná stanice ISS je na noční obloze krásně viditelná.

Jak je to vůbec možné?

Pokud jste o aplikaci nikdy neslyšeli, možná bude pro vás šok, jak funguje. Zdá se to totiž jako hotový technologický zázrak, ale pokud budete poslouchat aplikaci v instrukcích, které vám dává a zařízení a podle těchto nikterak složitých instrukcí vaše zařízení zkalibrujete, všechno co je třeba udělat je skutečně namířit smartphone na oblohu a ten vám pomocí Star Walk sdělí, co za hvězdy právě nad sebou vidíte.

Smartphone to dokáže za pomocí vymakané součástky, která se skrývá v malé schránce zařízení: GPS a gyroskopu, resp. akcelerometru a samozřejmě šikovných vývojářů, kteří umí tyto součástky správně použít a přetavit je v hotovou lahůdku pro příznivce astronomie, vědy a vesmíru. Aplikace tak podle vaší aktuální zeměpisné polohy určí, jak bude před vámi nebe vypadat a pomocí gyroskopu, resp. akcelerometru umí odhadnout, jak rychle vzhledem k hvězdnému nebi otáčíte telefonem.

Můžete tak libovolně otáčet a pokud vás na nebi zaujme mezi těmi všemi zářivými body nějaký objekt, můžete si na něj ťuknout a zjistit, co je ta koule nepředstavitelných rozměrů v ještě více nepředstavitelné dálce, vlastně zač.

Ťuknutím na ikonku lupy si pak můžete vyhledat na obloze požadovaný objekt. Je úžasné, že aplikace neobsahuje jen velkou databázi hvězd a souhvězdí, ale i mnoho různých satelitů. Část Sky Live zobrazuje kromě velice pěkných animací planet také časy, ve kterých je možné objekty zahlédnout na nebi.

Průzkumník vesmírem

Pokud si aplikaci nainstalujete, počítejte s tím, že vám začnou chodit různé notifikace ohledně toho, když zrovna bude na nebi večer k vidění nějaký zajímavý úkaz. Notifikace si však můžete upravit v menu, pokud vám nevyhovují. Za příplatky si můžete navíc objednat např. mapu hluboko vzdálených objektů nebo funkci Planety nebo Satelity, která umí zobrazit kromě 3D modelů tu první i poslední informaci.

Ale už ve verzi zdarma se zobrazuje přístup do této části a kromě nádherného zobrazení planety vidíte vyčerpávající informace, kdy se vám dostane přístup nejen na různé číselné údaje o planetě, ale i na pěkné fotografie.

Grafické zpracování je naprosto skvostné. Funkčnost není vždy 100%, ale aplikace dělá co může a i když třeba ne vždycky vystihne otáčení mobilu, takřka úplně vždycky se dá nějakým způsobem použít. Ani tyto nepřesnosti ale nejsou časté. Hlavně starší generace tak může zazlobit angličtina, všechny generace pak mohou být otravné s vyššího počtu reklam.

Pokud ale chcete něco využívat zadarmo, je jasné, že za to budou chtít tvůrci nějakou protislužbu. Nemyslím si (na rozdíl od některých uživatelů na Google Play), že počet reklamních oznámení by byl v aplikaci až příliš velký. Jen se nechte unést do toho úžasného prostoru nad našemi hlavami…

Pro:

  • Úžasná technologická vymoženost
  • Grafické zpracování
  • Skvěle zpracované informace o vesmírných objektech

Proti:

  • Pro některé angličtina

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru