Navigace: Úvod » Aplikace » Když je Android postaven na Linuxu, proč toho nevyužít? Aplikace Qute aktivuje v mobilu příkazový řádek Linuxu

Když je Android postaven na Linuxu, proč toho nevyužít? Aplikace Qute aktivuje v mobilu příkazový řádek Linuxu

Když je Android postaven na Linuxu, proč toho nevyužít? Aplikace Qute aktivuje v mobilu příkazový řádek Linuxu

Každý správný technologický znalec musí vědět, že Android byl postaven na Linuxovém jádru. Pokud je někdo technologický znalec, je navíc dost možné, že používá na místo Windowsu raději některou distribuci Linuxu/Unixu, který sice možná nenabízí takový uživatelský komfort pro běžného uživatele, pro uživatele pokročilejší se zájmem v operační systémy, je to však jako když dáte dítěti volný vstup pro všechny kolotoče na pouti.

Jedním z těch lákavých kolotočů je příkazový řádek Linuxu/Unixu, obzvláště oblíbený je Terminál na jádře založené distribuce Ubuntu. Nejednoho náročnějšího uživatele druhého nejoblíbenějšího operačního systému pro tablety a mobilní zařízení jistě již v počátcích napadlo, proč by se některých výhod Linuxu/Unixu nedalo využít i v Androidu. Jak by nejspíše řekli životní koučové a motivační řečníci, šlo o to odemknout naplno skrytý potenciál tohoto mobilního operačního systému.

Editor skriptů

Editor skriptů

Našeptávač

Našeptávač

Příkaz Netstat

Příkaz Netstat

Aplikace, jejíž celý název zní Qute: Command Console & Terminal Emulator potěší všechny, kteří se někdy zasnili nad tím, jaké by to asi bylo používat příkazový řádek Linuxu/Unixu ve svém zařízení s Androidem.

Příkazový řádek s pomocníky

Pomocí aplikace a jejího příkazového řádku můžete kromě využívání jednoduchých, ale vysoce důležitých příkazů (ping, netstat, trace, cd, mkdir) také spouštět instalace bin souborů a pochopitelně také tvořit shellové skripty.

Protože Qute nechce být jenom nějaký obyčejný příkazový řádek, snaží se nabídnout více. K dispozici tak dává například nástroj pro vytvoření zkratek příkazů, pro další usnadnění je tu seznam oblíbených příkazů a argumentů nebo automatické doplňování příkazů. Pokud byste se rozhodli, že chcete ještě více pohodlí, můžete využívat ve verzi PRO záložky, zvýrazňovat syntaxi a využívat podpory a mít pěkně na talíři aktualizace aplikace.

Díky některým z těchto maličkostí se alespoň o něco odstraní všechny ty nevýhody psaní příkazů a hlavně dlouhých skriptů na dotykové klávesnici. I ti, kteří to nevyzkoušeli si asi dokážou představit, že to opravování překlepů moc velká zábava nebude.

Nejen funkčnost, ale i správné grafické rozhraní

Takový pokročilejší příkazový řádek, jakým je Qute pak musí nabídnout i další, velice důležitou funkci, bez které by bylo mnoho uživatelů otrávených a která souvisí právě s tím psaním dlouhých skriptů na mobilu. Qute totiž samozřejmě nezapomněl ani na možnost uložit skripty do souborového systému i z něj skripty otevřít.

Pokud tedy máte v plánu provádět nějaké pokročilejší operace, které vyžadují delší zápis skriptu, můžete si ho připravit na počítači hezky pohodlně s klávesnicí a poté si ho do mobilního zařízení přenést, otevřít a spustit.

Nic víc asi není třeba ke Qute sdělovat, taková aplikace se musí pořád dokola zkoušet a zkoušet. Snad jen ještě dodat maličkost ke vzhledu, který má aplikace velice stylový a správně „hackerský” — černý v kombinaci s šedou, bílou a zelenou. Ne, že by na tom nějak zvlášť záleželo, ale hned se v tom lépe dělá. Byť tenhle druh aplikace oslnivý vzhled nepotřebuje, proč si ho nedopřát…

Pro:

  • Funguje hladce a bez chyb
  • Díky pomocným nástrojům se vše snadno píše
  • Celkově příjemné UI

Proti:

  • Dlouhodobí uživatelé možná na něco přijdou, mě ale nic nenapadá

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru