Navigace: Úvod » Aplikace » O Uberu už jste už určitě slyšeli, vyzkoušeli jste ho už ale někdy?

O Uberu už jste už určitě slyšeli, vyzkoušeli jste ho už ale někdy?

O Uberu už jste už určitě slyšeli, vyzkoušeli jste ho už ale někdy?

Svého času koloval po internetu kreslený vtip. Na obrázku byly na pozadí taxíky stojící v koloně a na popředí dva týpci s řetězy a černými slunečními brýlemi jakožto zástupci pražských taxikářů. Ke koloně dorazil vysmátý mladík s nápisem „Uber“ a volal z okýnka: „Sorry kluci, že jsem na tu stávku taxikářů dorazil pozdě, ale cestou sem jsem chytil kšeft.”

(Nejen) pražská taxíkářská krize se zdá se alespoň prozatím uklidnila, Uberu se po ní trochu v České republice ztížily podmínky, samotnou službu to ale u nás nepoložilo a pokud k ní chováte sympatie, zrovna z tohoto důvod jí asi není důvod nezkusit.

Hlavní obrazovka

Hlavní obrazovka

Mapa

Mapa

Trasa

Trasa

I taxíkářská krize, která proběhla letos v únoru a březnu vlastně ukázala, jak velkou aplikací Uber je. Možná je to dokonce jedna z vůbec nejrevolučnějších aplikací ze všech. Ať už je totiž váš názor na Uber jakýkoliv, musíte této vývojářům nechat, že jen málo aplikacím se povede dostat na první stránky novin a hlavní rubriky večerních zpravodajství. Dá se říct, že to byla pro Uber velice dobrá reklama.

Z kamaráda pátečních večerů na profíka při služebních cestách

Uber je totiž jedna z aplikací, která začala výrazně proměňovat způsob, jak využíváme běžné služby a byla jednou z nejvýraznějších zástupců sdílené ekonomiky aplikované pomocí moderních elektronických technologií. Je to možná trochu klišé, ale svým způsobem se dá říct, že Uber se může postavit do jednoho týmu s velikány typu Facebook nebo Google, který nosí na zádech nápis: „Změnili jsme svět.”

Čím Uber zaujal tolik lidí na celém světě? Samotné jádro pochopitelně tvoří nápad. Každý se občas potřebujeme někam dostat a i pokud máme řidičský průkaz, občas prostě ze zjevných důvodů řídit nemůžeme (samozřejmě mám na mysli například alkohol).

Uber se tak stal populární hlavně mezi mladými lidmi, kteří se nebojí zkoušet nové způsoby provádění běžných věcí a nové technologie, a zároveň mají dostatek odvahy podstoupit za vidinou ušetřených financí risk, jízdu autem s obyčejným, neprověřeným řidičem, který nesplnil potřebné zákonné požadavky, aby mohl provozovat taxi službu nebo se stát řidičem taxíku. Zjednodušeně by se dal říct, že si pak mladí lidé řekli: „Když mě Uber odvezl domů z hospody, proč by mě nemohl odvézt domů z letiště při pracovní cestě.” Uber se tak rozšiřoval a rozšiřoval.

Praha a zbytek má smůlu

Pokud jste doteď o Uberu jen slyšeli, při prvním spuštění musíte zadat telefonní číslo a následně vám přijde autentizační SMS. V druhém kroku autentizace pak musíte zadat e-mailovou adresu a nakonec si vytvořit heslo a jméno. Ještě než začnete vyhledávat volné řidiče, můžete rovnou přidat způsob platby a nebo taky můžete tuto možnost přeskočit.

I když máme rok 2018 a stejnou věc byste se nejspíše dozvěděli v recenzi z roku 2015, stále platí, že Uber má jednu obrovskou nevýhodu: Je u nás ještě stále málo rozšířený. V Praze je totiž Uber naprosto běžnou věcí, ale kromě toho měli štěstí už jen v Brně, jenže tam byl Uber před nedávnem zakázán. Ostrava jakožto třetí největší město ČR už ostrouhá úplně. To Liftago je přece jen o něco napřed a už je rozšířeno nejen do Ostravy, ale i do Zlína, Plzně nebo například Liberce.

Nevýhody plynoucí například z chování samotných řidičů společnosti Uber asi příliš nemá cenu řešit, přece jen je tohle spíše recenze Uber jako aplikace než služby Uber, je ale trochu s podivem, že takto rozšířená a známá aplikace má občas nepochopitelné chybové stavy, kdy například aplikace úplně zamrzne a zobrazuje se jen textové pole. Pokud se poohlédneme po konkurenci, Liftago má kromě více měst také výhodnější systém rušení jízd, protože v případě, že se jízda odvolá, není účtován žádný poplatek. U Uberu by tento poplatek měl činit 50 Kč.

Uber tedy sice možná změnil svět, ale stálo by za zváženou, zda pro naší zeměpisnou polohu neexistuje lepší aplikace a služba stejného druhu.

Pro:

  • Aplikace, která změnila svět
  • Ne nadarmo se stala tak oblíbenou

Proti:

  • Není pro naší zemi lepší využívat Liftago?

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru