Navigace: Úvod » Aplikace » Ladička na kytaru a housle od českých vývojářů ochrání všechny kytaristy od trapasů

Ladička na kytaru a housle od českých vývojářů ochrání všechny kytaristy od trapasů

Ladička na kytaru a housle od českých vývojářů ochrání všechny kytaristy od trapasů

Z pohodlí domova se hraje na kytaru krásně, skutečné problémy ale pozná každý kytarista teprve s prvním hraním na veřejnosti. Jakmile se totiž zmíníte, že umíte hrát na kytaru, je docela dost možné, že vám za chvíli v ruce přistane nástroj a všichni budou od vás budou očekávat nějaká hudební kouzla. Pak vám ale taky dost možná vyrazí na čele krůpěje kapek potu, protože si uvědomíte, že máte problém s tou základní věcí — nástroj je rozladěný a vy ho musíte naladit.

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud si moc často necháváte radit od elektronických ladiček, těžko pak budete ladit — a ještě pravděpodobně v nezvykle hlučném prostředí — nástroj jen podle svého ucha a jakmile to jako jedinou možnost zkusíte, nejspíše vám ani zázrak nepomůže a skončí to katastrofálními disharmoniemi. Tak či onak budete za kytaristu k ničemu a nikoho moc nebude zajímat, že doma hrajete jako bůh sóla od Davida Gilmoura.

Typy ladění

Typy ladění

Nastavení

Nastavení

Ladění

Ladění

Je proto dobré být na tuto situaci připraven a mít v kapse vždy nějakou věcičku, díky které se dá tato katastrofa odvrátit. Znal jsem jednoho kytaristu, který u sebe neustále nosil trsátka, takových fanatických kytaristů, kteří u sebe neustále nosí elektronickou ladičku, ale asi moc není. Proto je skvělé, že vývoj chytrých zařízení přinesl také možnost mít ladičku v tom, co většina z nás u sebe skutečně neustále má.

Chromatické i stroboskopické ladění

Doteď tu byli zmiňováni pouze kytaristé, je jich přece jen více, nesmíme ale ani zapomínat na houslisty, kteří mohou tuhle aplikaci od českých vývojářů A4tune Labs také využívat.

Nyní ale již k samotnému obsahu aplikace. A4tune Labs obsahuje klasickou chromatickou ladičku, která obsahuje posuvník a názvy tónů. Kdo tedy už někdy používal ladičku elektronickou, popř. nějakou počítačovou chromatickou, bude se cítit jako doma. Pro běžné ladění funguje slušně.

Občas posuvník poskočí, nebo ladičce chvíli tak trochu trvá než se zorientuje, zvláště pokud je v okolí mnoho hluku. Nedá se to samozřejmě srovnat s elektronickou ladičkou se snímáním frekvence vibrací, které samozřejmě okolní hluk vůbec nevadí, není to ale zároveň nic, co by úplně znemožňovalo ladění.

Velkou specialitou aplikace s českým názvem Ladička na kytaru a housle je pak takzvaná stroboskopická ladička. Zobrazuje se zde kostkovaný vzor, který se zběsile pohybuje doleva nebo doprava. Naladěno je, jakmile se přestane pohybovat. Tento typ ladičky umožní ještě přesnější doladění tónu. Pro nejlepší výsledek je tedy nejlepší kombinovat tyto dva druhy ladiček — chromatickou ladičku pro rychlost a stroboskopickou pro přesnost.

Změna frekvence a typy ladění

V Nastavení je pochopitelně možné přepnout mezi kytarou a houslemi. Dále je zde možné přepínat typy ladění a měnit mezi evropským, anglickým a solmizačním pojmenování not. Také je možné nastavit frekvenci základního tónu A. Věděli jste například, že Beatles většinou nahrávali namísto ve standardních 440 Hz, v kytarách naladěných na 432 Hz? Nebo, že Oasis naopak v některých písních frekvenci ještě zvyšovali na 445 Hz?

Jakožto již poměrně zkušený kytarista si musím postěžovat, že typů ladění není zase tolik a občas se může zdát, že narazíte na píseň, která je naladěna v jiných typech ladění, než aplikace nabízí. Například slavný devadesátkový hit Goo Goo Dolls „Iris“ se správně hraje v bizarním ladění B-D-D-D-D-D. Při chromatickém ladění to samozřejmě není úplně nutné. Prostě se posunete tam, kde musíte. Pokud ale chcete využít stroboskopické ladění, máte více méně smůlu.

Jinak ale Ladička na kytaru a housle funguje dobře a stroboskopická ladička je vlastnost, kterou jiné aplikace podobného druhu příliš často nenabízí.

Pro:

  • Stroboskopická ladička
  • Funguje dobře
  • Nastavení frekvence

Proti:

  • Není možné nastavit specifické ladění

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru