Navigace: Úvod » Aplikace » Edge se snaží změnit mínění o prohlížečích Microsoftu i skrze mobilní zařízení

Edge se snaží změnit mínění o prohlížečích Microsoftu i skrze mobilní zařízení

Edge se snaží změnit mínění o prohlížečích Microsoftu i skrze mobilní zařízení

Ohledně původního prohlížeče Microsoftu Internet Explorer existuje mnoho vtipů, na kterých je nejlepší, že ačkoliv přehánějí, reálný stav není zase o tolik rozdílný. Říká se například, že jakmile se Internet Explorer přestal vyvíjet, CEO Microsoftu Satya Nadella se přišel osobně omluvit jedinému uživateli Internetu Explorer, a Internet Explorer je prý tak tragický produkt, že i přestože je už původně nainstalován na všech PC od Windows 8 níže, Microsoft mu musí platit reklamu, jinak by ho nikdo nepoužíval.

A říká se taky, že nejlepší reklama pro poslední Internet Explorer verze 11 by zněla asi takto: „Nový Internet Explorer 11. Libovolný prohlížeč si tentokrát stáhnete dvakrát tak rychleji!“ S Windows 10 ale přišel nový prohlížeč Edge a ten se snaží být modernější, rychlejší, uživatelsky přívětivější a celkově lepší než jeho předek se špatnou pověstí, kterému se lidé tak často vysmívají.

Hlavní screen

Hlavní screen

Panely

Panely

Hlavní screen

Hlavní screen

Jestli je desktopová změna výrazná stejně tak jako proměny z amerických reality show typu Pimp My Ride nebo Vítejte doma (Makeover Home Edition), to už si musíte rozhodnout sami, verze Edge pro všechna mobilní zařízení s menšími displeji ale vypadá zajímavě a vlastně je docela slibným předznamenáním toho, že by se názor veřejnosti na na původní prohlížeče Microsoftu přece jen mohl pomalu měnit a mohli ho přestat vnímat jen jako prohlížeč ke stažení prohlížeče.

Hladce běžící synchronizace dat v první řadě

Co vlastně Edge nabízí a na co chce Microsoft nalákat nové uživatele? Především na synchronizaci mezi zařízeními, kdy můžete v podstatě plynule přecházet mezi mobilními a desktopovými zařízeními a pokračovat v brouzdání internetem tam, kde jste skončili na předchozím zařízení. Dále Edge poskytuje také například hlasové čtení nebo čtečku QR kódů.

Rozhraní a ostatní funkce jinak příliš nepřekvapí, protože se tak nějak logicky Edge pokukuje po konkurenci a bere si z ní to, na co jsou uživatelé zvyklí. Po přihlášení se do účtu tak dostanete přehled o aktuálních zprávách nebo počasí, na úvodní obrazovce pak vidíte tak jako ve velké trojici — Chrome, Opera, Firefox v mobilních verzi.

V Nastavení si můžete přepínat (tak jako v PC verzi) mezi světlým a tmavým motivem nebo například nastavit výchozí vyhledávací web. Nastavení je rozumně poskládáno, logicky uspořádáno a lze v něm snadno dohledat konkrétní položky.

A proč bychom vlastně měli používat Edge a ne konkurenci?

Edge překvapí jakousi bezstarostností, když například sám od sebe nabízí i blokování reklamy pomocí AdBlocku Plus, které je možné zapnout jedním ťuknutím. Chrome například tak přímočarý v tomto ohledu není. Je to možná detail, ale ukazuje na to, že si vývojáři této mega firmy nechali pečlivě od výzkumných týmů zjistit, co lidé chtějí a podle toho postupovali nehledě na jakési nepsané standardy.

Pokud Microsoft chtěl, aby jejich prohlížeče začaly být vnímány jako „cool”, tohle může být dobrá cesta kupředu. Edge jakoby i s přispěním svého decentního, čistého, perfektně vyváženého a profesionálního fluentního prostředí vzbuzuje pocity, že u něj jsou citlivá osobní data v pořádku.

Celkově se dá říct, že Edge nepřichází s nějakými revolučními novými technologiemi, které by jeho konkurenti neměli, zároveň se ale musí uznat, že vše dělá se standardem kvality, který bychom od takové společnosti jako Microsoft mohli očekávat. Edge tak zajímavě kombinuje spolehlivost a progresivitu. Zásadní a rozhodující problém však je, že pokud nepoužíváte Edge zároveň na PC, položíte si dost možná otázku, která budí šéfy i vývojáře Microsoftu ze spaní: „Z jakého důvodu může být Edge vlastně lepší oproti Chromu, Firexofu nebo Opera Browser?” Jedinou rozumnou odpovědí na tuto otázku je (bohužel pro ně) mučivé a nekonečné ticho.

Pro:

  • Lze zaznamenat určitou pokrokovost, která v prohlížečích Microsoftu vždycky tak chyběla
  • Příjemný design
  • Výborně fungující synchronizace

Proti:

  • Microsoft zase nedokázal dát uživatelům dostatečně silný důvod, proč by měli využívat zrovna jejich prohlížeč a nikoliv konkurenční

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru