Navigace: Úvod » Hry pro Android » Legendární česká hra Polda s dabingem hereckých hvězd má svou mobilní verzi

Legendární česká hra Polda s dabingem hereckých hvězd má svou mobilní verzi

Legendární česká hra Polda s dabingem hereckých hvězd má svou mobilní verzi

Hra Polda patří mezi naprosto kultovní záležitosti české tvorby. Polda aneb s poctivostí nejdřív pojdeš se stal v roce 1999 tím vůbec nejprodávanějším herním titulem v České republice. Hra od společnosti SleepTeam, která stojí taky za další legendární českou hrou Bulánci, se rozhodla vytěžit co nejvíce z nostalgie k této hře a převedla původně počítačovou hru na mobilní zařízení s Androidem i iOS.

Kromě detailně zpracovaného příběhu, jenž mísí napětí a vtip (možná si vzpomenete na kapky Topor), získala hra obrovskou popularitu také díky úžasnému dabingu, o který se postaraly české herecké a dabérské špičky. Postavy v Poldovi namlouvaly takové legendy jako Luděk Sobota, Petr Nárožný, Jiří Lábus, Vlastimil Bedrna, Bohdan Tůma a další.

Polda

Polda

Mapa

Mapa

O unikátnosti a nesmrtelnosti této hry svědčí také fakt, že ani po těch letech hra neudělá ostudu se svou grafikou. Ta, pravda. působila vlastně už i v dobách vzniku hry jako trochu retro vzhledem k tomu, že na konci minulého století již vládly videohrám slušně vypadající 3D tituly typu Half Life, Quake, Counter-Strike, Age Of Empires nebo FIFA.

Jak se hra z devadesátek přizpůsobila mobilům

Ve zpracování připomínající animované seriály je ale zároveň něco univerzálního, co prostě nemůže tak lehce zestárnout, zvláště pak když hra myslí i přes svou grafickou jednoduchost na takové detaily jako, že z okna jde vidět, jak létají na nebi ptáci. Komplexnost virtuálního světa pak zajišťuje to, jak se snaží hra co nejvíce podobat reálnému svět a vtipně například paroduje televizní zpravodajství.

Ve hře se dá pohybovat dvěma způsoby: buď prostě prstem klepnete na místo na obrazovce a nebo na místo klepnete dvakrát a pak se postava přesune okamžitě bez toho, aniž by se zobrazila animace pochodu. Pomocí gesta využívajícího oba prsty (jako u přiblížení fotografie) lze zobrazit všechny aktivní předměty, které lze ve hře využít. Pokud jste hru již hráli v PC verzi a vlastně i kdyby ne, asi vás hra tohoto kriminálního typu nepřekvapí tím, že budete mít k dispozici inventář, do kterého si můžete schovávat právě tyto aktivní věci.

Obstojí stará česká hra v zahraniční konkurenci?

Na hře je parádní, jak můžete interagovat téměr se všemi předměty, které se na obrazovce v dané scéně vyskytují. Nejenže tyhle předměty můžete sebrat a Luděk Sobota (resp. hlavní postava Poldy) okomentuje jednotlivé kroky („V poslední době s babičkou není žádná řeč”), některé předměty jsou ale také samy o sobě interaktivní a pokud například seberete knížku O Jeníčkovi a Mařence a poté na ni v inventáři ťuknete, Petr Nárožný vám odvypráví celý tenhle příběh, který je v asi dvouminutovém klipu kompletně naanimován a jak je to pro hru typické, nezapomene přihodit ani nějaký ten vtípek (znalec anglických nadávek Jeníček: „Shit!”).

Jakmile vyjdete ven a nasednete do svého služebního Favoritu (ach, ta nostalgie), máte možnost se přesunout na mapě do některé z části města. Jakmile dorazíte například do práce (na policejní stanici), máte poprvé ve hře možnost také vést rozhovor s lidmi. U podobného typu her je super zábavné, že máte jen vy pod kontrolou, jak se příběh bude vyvíjet.

Samozřejmě, některé novější tituly nabídnou ještě širší varianty různých scénářů a alternativních vývojů, jak se hra může vyvíjet. Pak je tu samozřejmě aspekt grafické stránky. Na Google Play najdete stovky podobných vyšetřovacích her a některé z nich jsou skvělé (Another Case Solved, The Trace: Murder Mystery Game, Her Story…). Polda ale obsahuje něco jako těžko popsatelný český element, díky kterému je zde české prostředí, humor i skvělý dabing. A to žádná z podobných her rozhodně nemá.

Pro:

  • Vtipné dialogy
  • Napínavý příběh
  • Dabing
  • Hra ani po těch letech nezestárla

Proti:

  • Hra vás hned hodí do vody a musíte ze začátku například vést dlouhé dialogy, které vůbec nikam nevedou, což může být trochu frustrující. Na druhou stranu je to alespoň realistické. Takhle to hold v reálném životě i při reálném vyšetřování někdy chodí…

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru