Navigace: Úvod » Hry pro Android » Fotbal na mobilu. Je PES 2018 pro Android lepší než FIFA a jak moc se liší od počítačových a konzolových verzí?

Fotbal na mobilu. Je PES 2018 pro Android lepší než FIFA a jak moc se liší od počítačových a konzolových verzí?

Fotbal na mobilu. Je PES 2018 pro Android lepší než FIFA a jak moc se liší od počítačových a konzolových verzí?

Když jsem poprvé hrál sportovní simulátor FIFA 2004, byl jsem přesvědčen, že tohle je strop. Že není možně fotbal přiblížit ještě více realitě. Pak se ty stejné pocity opakovaly u her PES 2006, FIFA 2008 nebo PES 2010… A přece fotbalové simulátory jdou stále kupředu. Umělá inteligence každý rok na vyšší úrovni, pokročilé animace pohybů hráčů a detaily stadionů se neustále přibližují realitě. Otázkou tedy je, jak moc se přibližuje mobilní fotbal tomu na PC a konzolích. Je už na úrovni třeba 10 let starých počítačových a konzolových titulů PES 2008 a FIFA 2008?

Když se naopak díváme zpět na starší herní tituly z dnešní perspektivy, připadá nám neuvěřitelné, jak jsme si mohli myslet, že to u tak hrozně vypadajících her, ze kterých jsme v minulosti byli odvaření, může skončit. Stejně tak by nám ale u prvních fotbalových simulátorů, se kterými jsme měli zkušenosti (odhaduji, že to pro většinu bude nějaká FIFA 2000), připadne neuvěřitelné, jaký fotbal si budeme moct zahrát na nástupcích starých Alcatelů a legendárních Nokií 3310.

Grafika a animace jsou na skvělé úrovni

Grafika a animace jsou na skvělé úrovni

Replay

Replay

Ještě než se zaměříme na jednotlivé herní módy a věci, které se dají dělat mimo samotnou hru, pojďme se podívat na PES 2018 více povrchně a zhodnotit vzhled toho, jak vypadají samotné zápasy. Hra používá podobné vizuální prvky ukazatelů a zápasové grafiky jako PES 2018 na PC. Stadion vypadá moc pěkně. Trávník byl vždy na mobilních fotbalech spíše kobercem. Tady alespoň trochu připomíná skutečný fotbalový pažit, takže opět plus pro grafickou stránku.

Grafika i animace pohybů na vysoké úrovni

Co ale ohromí jsou animace pohybů hráčů, které jsou velice přirozené a hladké. Je to doopravdy velice blízko počítačovým fotbalovým hrám i realitě. Jediný vizuální prvek, který zklame jsou diváci. Ti vypadají doopravdy příšerně a jsou zde snad převzatí ještě z mobilní verze nějakého PES 2006, které se pařily na starých Sony Ericssonech. Jinak ale klobou dolů. Je to obrovský pokrok.

Stejně tak gameplay je o něco více realistický. Ano, obraná řada mi připadá, jak je to v mobilních fotbalech běžné, pořád pěkně dutá. Nemluvě ani o tom, že by týmy s taktikou, kdy brání jen 4 hráči a zbytek postává a z bezpečné vzdálenosti jistí situaci (asi třeba kdyby se soupeř rozhodl z pokutového území místo střely přihrát na půlku), neuspěly ani na vesnickém fotbale. Občas se také například stane, že se vám nějaký spoluhráč neustále motá pod nohama a zkazí vám přihrávku, umělá inteligence zde zkrátka ještě není na tokové úrovni.oproti minulým ročníků zde ale lze vidět také pokrok kupředu.

Messi, Beckham a Maradona v jednom týmu?

Co se týče těch herních módů, Konami připravilo speciální mód s názvem Walk Among the Legends, který navrátí na trávníky legendy fotbalové historie jako Davida Beckhama, Zicca nebo Maradonu. Můžete tak kombinovat současné hvězdy s těmi, kteří jsou již ve fotbalovém důchodě a to je velice zajímavé.

Takový David Beckham totiž dokáže pořád slušně hrát a dokážeme si na nějakých charitativních a exhibičních akcích udělat jistý obrázek toho, jak by to vypadalo, kdyby v plné síle hrál vedle současných hvězd Realu Madrid, Manchesteru United, PSG nebo jiných týmů, kde Beckham působil. Ostatně s Beckhamem si ještě stihli zahrát Ibrahimovič, Rooney, Sirigu, Juanfran, Marcelo, Milner, kteří pořád válí světovou extratřídu, v případě Maradonny to ale samozřejmě možné nebylo. A teď si představte, že si máte možnost zahrát za tým, kde spolu hrají Maradonna i Messi! Sen každého fotbalového fanouška.

Podobně jako v konkurenční Fifě je zde možné hrát mód, kdy sestavujete svůj vlastní tým (Winning Eleven mód). Hledáte tak hráče pomocí skautů, získáváte je na skautských aukcích a podobně. Je zde také možnost poměřit síly s ostatními online.

Je škoda, že z nějakého důvodu mobilní verze těchhle slavných titulů úplně zanevřely na nějaké módy sezony, keriéry nebo managerské módy, kdy byste hráli se skutečnými týmy od začátku v plné sestavě. Někdy to připomíná spíše sbírání kartiček. Možná je to o tom, že tvůrci předpokládají, že každý sezonu už stejně hraje na PC nebo konzoli, a navíc mobilní verze jsou i více rozšířené mezi nejnižšími hráčskými kategoriemi, které to tímhle způsobem asi baví více. Jenže někdo by si chtěl možná prostě jen vybrat tým a hrát ligu, jako za starých časů bez těch blbostí okolo…

To mají ale obě hry prakticky stejné. Nevýhoda oproti Fifě pak je již tradiční: jsou to velice omezené licence, kterými Konami nemůže konkurovat EA Sports. Chybí zde tedy spousta hráčů a spousta týmů. Celkový dojem je ale díky vylepšené AI, animacím pohybů a hezky vypadajícím hřištím, o jednoznačně lepší u PES.

Pro:

  • Asi zatím nejlépe vypadající fotbalová hra na mobily
  • Stejně tak zatím nejlepší fotbalové AI a z toho vyplývající hra
  • Mód legendárních hráčů

Proti:

  • Chtělo by to více módů, kdy byste nemuseli skládat svůj vlastní tým
  • Kde jsou vlastně na hřišti rozhodčí, popř. trenéři?
  • Tradičně chybějící licence na některé hráče

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru