Navigace: Úvod » Aplikace » I včelařství jde s dobou a modernizuje se. Včelařům skvěle poslouží aplikace Úlový deník včelaře

I včelařství jde s dobou a modernizuje se. Včelařům skvěle poslouží aplikace Úlový deník včelaře

I včelařství jde s dobou a modernizuje se. Včelařům skvěle poslouží aplikace Úlový deník včelaře

Každá aplikace má svou cílovou skupinu uživatel. U některých typů her nebo aplikací se dá těžko definovat, protože je můžou využívat lidé všech věkových skupin i zájmů. Podle názvu je zřejmé, že aplikace českého vývojáře Petra Drábka Úlový deník včelaře, bude patřit do té skupiny aplikací, které využijí pouze lidi jednoho konkrétního zájmu a jde pouze o to, jak dobře této jednotné demografické skupině poslouží. „Z včelařství naučil jsem se přírodu více znáti a více milovati, než z mnoha knih učených,” propaguje citátem učitele národa Jana Amose Komenského svou aplikaci na Google Play vývojář.

Včelařství patří mezi obory s obrovskou tradicí. Už ve starší době kamenné přišli lidé na to, že chov včel může být velice přínosným, protože nám tento blanokřídlý hmyz může dát celou řadu produktů od medu přes vosk, propolis, pyl, mateří kašičku až po včelí jed. Tyto včelí produkty mají využití v celé řadě odvětví od potravinářského průmyslu až po farmaceutický průmysl. Česká republika je navíc země, kde se včelařství ohromně daří. Buď profesionálně, hlavně ale jako koníček, ho provozuje okolo 46 tisíc včelařů.

Deník včelaře

Deník včelaře

Informace o úlu

Informace o úlu

Statistiky

Statistiky

U mladých lidí bohužel není tak populární a tak lze sledovat určitý pokles oproti roku 2003, kdy bylo zaregistrováno v Českém svazu včelařů ještě 53 tisíc včelařů. Třeba přivést do tohoto velice zajímavého a důležitého oboru, více mladších zájemců, pomůže jeho modernizace, jehož exemplárním případem je právě aplikace Úlový deník včelaře.

Přehledná evidence i něco, co papír a tužka neumí

Co přesně se ale do deníku dá zaznamenat? Evidujete si do ní svá stanoviště, úly a včelstva. Můžete zaznamenat navíc i různé prohlídky, medobraní i krmení k jednotlivým úlům a stanovištím nebo můžete zapisovat úkoly, které chcete na svých stanovištích provádět. Zkrátka všechno základní, co by mohl takový včelař potřebovat. Nejprve je ale třeba začít u stanoviště. Přidáte jeho název, místo, registrační číslo i katastrální číslo pozemku (netřeba ale vyplňovat všechny položky, pokud nechcete).

Dále byste měli přidat úl. Evidujete o něm název, typ, počet nástavků, i informace o nejdůležitější součásti úlu – ano, samozřejmě je řeč o včelí matce (nebo královně, jak se někdy říká mezi námi laiky). O ní zaznamenáte její jméno nebo číslo, plemeno, označení a datum vylíhnutí.

Zatím se držíme u toho, co by zvládli v jiné formě i tužka a papír, včelařům ale teprve spadne brada až si přepnou do sekci statistiky. Tohle už papír a tužka nedokážou, co? Jakmile totiž začnete přidávat do aplikace medobraní, ta zobrazí kolik se v jednotlivých letech podařilo vytočit medu a po přidání záznamů o krmení, se zobrazí i váha krmení v kilogramech (oba výše zmíněné údaje se pak zobrazí i v hodnotě na jeden úl).

Jediný český včelařský deník, ale neplatí u něj: lepší něco, nežli nic

Důležitá bude pro včelaře i možnost přidávat některé úkoly, na které si vzpomenou, že je třeba na svých úlech udělat. Pokud máte strach, že o všechny tyto záznamy přijdete, aplikace nabízí i možnost exportu na SD kartu. K úplné dokonalosti chybí i možnosti zálohy přímo na cloud. Grafické prostředí je přehledné i pohledné a je stylizováno (jak jinak u tohoto druhu aplikace) do žluté barvy.

V podstatě jedinou konkurencí téhle aplikace je aplikace pocházející z Rumunska s českým názvem Deník včelaře od Bogdana Iordache. Ta nabízí kromě překladu trochu podrobnější možnosti evidenci o včelstvu. Je zde například možnost ukládat veterinární prohlídky samostatně, stejně jako informace o léčení a podobně. Úlový deník včelaře tyto informace také má, jen je nebudete moct ukládat samostatně, ale jako součást sekce Prohlídka.

Záleží tedy, co bude pro vás výhodnější. Pokud se ale rozhodnete pro Úlový deník včelaře, nebude to rozhodně jen volba ve stylu: lepší něco, nežli nic.

Pro:

  • Nejen jediná česká, ale zároveň i skvělá aplikace pro včelaře
  • Přehledné

Proti:

  • Včelaři možná na něco přijdou, z pohledu funkčnosti, rozhraní a mého laického pohledu na včelařství, ale vše funguje jako pilná včela

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru