Navigace: Úvod » Aplikace » Aplikace Jak hrát na zobcovou flétnu pomůže začínajím flétnistům

Aplikace Jak hrát na zobcovou flétnu pomůže začínajím flétnistům

Aplikace Jak hrát na zobcovou flétnu pomůže začínajím flétnistům

Zobcová flétna patří mezi velice oblíbené nástroje a je to jeden z nejčastějších nástrojů, na které se učí děti. Ať už se chcete naučit na tento nástroj vy sami a nebo chcete přimět, aby na zobcovou flétnu trénovalo vaše dítě, aplikace Josefa Pavlíka by mohla být velkým pomocníkem. Obsahuje totiž především obrázky hmatů, podle kterých se lze snadno naučit chytat akordy.

Hned na úvod si vyberete, jestli je vaše flétna německá nebo barokní, poté se již zobrazí obrázek flétny a výraznými červenými puntíky je naznačeno, které díry je potřeba stisknout prsty, aby flétna vydávala potřebné tóny.

V pravé části je klaviatura, pomocí které přepínáte tóny. Je sice fajn, že se díky tomu naučíte i rozpoznat tóny klapek na klavíru, piánu nebo klávesách, pro hraní na flétnu by ale nemělo být podmínkou i umět hrát na klavír, a tak se jeví nemožnost zvolit okamžitě tón podle písmena (a popřípadě znaku mřížky a „béčka”) jako zbytečné zdržení.

Velikost flétny

Velikost flétny

Chycení akordu

Chycení akordu

Změna typu

Změna typu

Takto je totiž potřeba pro všechny neznalé tónu na klaviatuře vždy chvíli hledat, dokud nenajdete ten tón (respektive akord), který potřebujete chytit. Samozřejmě, tóny jsou po řadě a po stisknutí se zobrazí jejich označení nahoře uprostřed. Každý hudebník navíc zná něco jako chromatický kruh. Stejně by ale pro větší pohodlí bylo lepší mít klapky pojmenovány.

Zobrazení notového zápisu

Kromě toho aplikace zobrazuje taky nahoře uprostřed notový zápis, což je samozřejmě hned po mapování akordů další velice užitečná vlastnost aplikace. Díky ní totiž není třeba tolik trávit dlouhé a nudné hodiny sezením někde u stolu, kde se budete drtit notové značení. Za pomocí aplikace by to mělo jít úplně samo a časem by se měl notový zápis spojit jak s písmenem, tak s hmatem.

Hardwarovým menu tlačítkem si můžete taky zobrazit spodní panel aplikace, ze kterého se dá přejít do Voleb. V tomto nastavení aplikace můžete měnit způsob pojmenování not, znovu změnit typ flétny, pokud jste špatně zvolili při prvním spuštění, velikost flétny, přepínat mezi zobrazením not podle skutečné výšky tónu a podle toho, jak se zapisuje v notách, zrcadlového a normálního zobrazení flétny a podobně.

Grafika i zvuky nic moc, účel ale splní

U Jak hrát na zobcovou flétnu by se jistě našlo mnoho nápadů na zlepšení. Graficky aplikace vypadá dost bídně. Není to sice to klíčové, bez čeho by se nedala aplikace používat, stejně by ale bylo příjemnější mít nějaké vizuálně přitažlivější uživatelské prostředí.

Zvukové přehrávání tónů taky nezní moc hezky a připomíná spíše porouchaný dětský klavír za padesát korun než skutečný zvuk flétny. Je to vlastně podobné jako s tím vzhledem. Kmitočet tónů je správný, a tak tato funkce účel splní, dala by se ale přece jen zpracovat o dost lépe, aby připomínaly tóny více skutečnou flétnu. Zahraniční obdoba Real Flute & Recorder je zpracována o něco lépe, má zde dokonce i základní písničky, které ukazuje, jak zahrát ve stylu hry Guitar Hero. Jinak je ale Jak hrát na zobcovou flétnu aplikací, které rozhodně pomůže začínajícím flétnistům.

Pro:

  • Výuka moderním a snazším způsobem
  • Zobrazování hmatů a not, různé druhy fléten
  • Splní svůj účel

Proti:

  • Nepojmenované klapky klaviatury
  • Grafika a zvuk by mohly být lépe zpracovány

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru