Navigace: Úvod » Aplikace » Kramerius přináší do mobilů raritní i známá díla z českých knihoven

Kramerius přináší do mobilů raritní i známá díla z českých knihoven

Kramerius přináší do mobilů raritní i známá díla z českých knihoven

V českých knihovnách leží mnoho materiálů, které nepodléhají autorským právům a můžou tak být volně šířeny. Beletrie, staré noviny a časopisy, archiválie, rukopisy, dokonce i kolekce map a gramodesky. Protože se tyto materiály nacházejí třeba jen v unikátních výtiscích a člověk se k nim nemá šanci obyčejně dostat. Moravská zemská knihovna v Brně přišla s touto zajímavou aplikací Kramerius, díky které můžete mít tyto materiály dostupné i přímo u vás doma.

Do projektu Kramerius se zapojili 18 velkých českých knihoven a díky tomu si můžete prohlížet takové raritní kousky, jakým je například historický politicko-satirický časopis Rašple, prohlížet archivní výtisky Lidových novin z let 1893 až 1945, přečíst několik kapitol knihy Ideály humanitní prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Najdete zde dokonce i Máj, slavný satirický list Kopřivy nebo Vrchlického Noc na Karlštejně. Stejně tak si ale můžete i poslechnout zvukovou stopu skladeb amerického skladatele George Gershwina.

Úvodní zobrazení

Úvodní zobrazení

Zobrazení dokumentu

Zobrazení dokumentu

Procházení archivů novin

Procházení archivů novin

Všichni asi oskenované výtisky z aplikace Kramerius úplně neocení. Vyžijí se hlavně lidé, kteří se zajímají o historii nebo fajnšmekři z řad knihomolů dychtící po raritách. Mě například zaujal satirický časopis Rašple. Jen mu dát soudobou grafiku a hned by se mohl vydávat i v dnešní době, tak je svými humoristickými kresbami i texty stále aktuální.

Vysoká kvalita skenování

Kvalita skenování je navíc vysoká. Obrázkové soubory nejsou vůbec nějak brutálně komprimovány, jsou vloženy ve vysokém rozlišení a i po přiblížení jsou text i obrázky velice ostré. Tiskoviny zkrátka – a to i když jsou často starší než celé století -, vypadají vizuálně velice pěkně. A audio soubory s kvalitou taky nijak nezaostávají ze vizuálními dokumenty.

Obrázkové soubory si navíc můžete i ukládat do zařízení pro případ, že si je budete chtít prohlížet, když nebudete mít k dispozici internet.

To je obsah, co se týče uživatelského prostředí, tam asi nikoho nic nepřekvapí. Ten, kdo už někdy držel chytrý telefon v ruce, bude v prostředí aplikace jako doma. Kramerius využívá standardního čistého a jednoduchého vzhledu, který kombinuje modrou, bílou a šedou.

Ve vyhledávání můžete filtrovat díla podle typu dokumentu, můžete si nastavit rozmezí roku vydání, podle jazyku, ISSN, ISBN, signatury, systémového čísla, klíčového slova a samozřejmě především podle názvu.

Ne každý si vybere, ale i tak to stojí za vyzkoušení

Kromě vyhledávání můžete řadit položky podle sbírek, zobrazovat naposledy otevřené dokumenty a nahoře si taky můžete vybrat mezi knihovnami, z jaké chcete dokumenty převzít.

Asi jediné, v čem aplikace pokulhává je samotný výběr děl, které se zde nacházejí. Tím, že jsou díla omezená pouze na ty, na které ne nevztahují autorská práva, výběr je omezený a ne každý čtenář si vůbec vybere něco, co by ho zaujalo. Stejně tak by se hodilo ještě více děl v databázi, aby byl zajímavější výběr alespoň z těch děl, na které není potřeba licence. Vše se ale bude pravděpodobně ještě rozšiřovat a chce to trochu trpělivosti. Přece jen vkládat jednotlivé výtisky některých dobových novin není práce do odpolední pauzy.

Jinak lze jen těžko hledat na aplikaci něco, v čem by měla nedostatky.

Pro:

  • Zajímavá díla dostupná z domova
  • Výborná kvalita dokumentů
  • Uživatelské rozhraní dává uživateli vše, co od něj vyžaduje

Proti:

  • Někdo si prostě z nabídky děl nevybere

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru