Navigace: Úvod » Návody » Co se starým mobilem? Máte několik možností

Co se starým mobilem? Máte několik možností

Co se starým mobilem? Máte několik možností

Máte doma starý mobilní telefon, který už nepoužíváte? Chcete-li se jej zbavit, rozhodně jej nevyhazujte do popelnice. Staré a nepoužívané mobily do komunálního odpadu nepatří. Ať už jsou funkční, nebo ne, máte vždy několik možností, jak s nimi můžete naložit.

Využijte sběrný dvůr nebo nádoby na elektroodpad

Staré a nefunkční mobilní telefony nepatří do popelnic, ale na sběrný dvůr nebo do nádob na elektroodpad. Především ve větších městech Česka najdete vedle kontejnerů na tříděný odpad také speciální červené kontejnery určené právě na elektroodpad.

Do těchto speciálních nádob můžete kromě mobilních telefonů vkládat běžnou spotřební elektroniku, která vám už dosloužila. Pokud tyto kontejnery ve vaší obci nemáte, můžete vysloužilé mobily odkládat i do sběrných dvorů.

Víte, že na světě je v tuto chvíli na 5 miliard uživatelů mobilních telefonů? Bohužel jen 10 procent z nich své staré mobilní telefony opravdu odevzdá k recyklaci. Pro zajímavost – světové ekologické organizace odhadují, že z jednoho milionu recyklovaných mobilních telefonů lze získat 16 tun mědi, 350 kilogramů stříbra, 34 kilogramů zlata a 15 kilogramů paladia.

Vysloužilý mobil odevzdejte v obchodě s elektronikou

Sběrné nádoby na elektroodpad v dnešní době najdete také v obchodech s elektronikou. Do nich můžete vhodit i svůj vysloužilý telefon. Pokud v prodejně elektra nádoba na elektroodpad chybí, můžete svůj starý mobil odevzdat k recyklaci přímo prodejci. A to i bez toho, že si budete chtít koupit mobil nový.

Platí přitom, že nic prodejci za recyklaci mobilu neplatíte. Recyklační poplatek je totiž zahrnut přímo do nákupní ceny mobilního zařízení.

Doneste mobil svému operátorovi

Na sběru vysloužilých mobilních zařízení (klasických mobilů, smartphonů či tabletů), ale i nefunkčních baterií se podílejí také mobilní operátoři.  Vysloužilá mobilní zařízení tedy můžete odevzdat přímo na prodejně operátora, který je poté předá k ekologické likvidaci a recyklaci.

Podle údajů mobilního operátora T-Mobile nejsou Češi v ekologické likvidaci velcí přeborníci. V českých popelnicích skončí ročně až tři čtvrtiny elektroodpadu.

Výměna starého telefonu za nový

Pokud je váš starý mobil stále funkční, pozorně sledujte akce mobilních operátorů i mobilních prodejců. V případě odevzdání starého funkčního telefonu totiž můžete získat příjemnou slevu na nákup nového mobilního zařízení.

Starý funkční mobil prodejte sběratelům

Jestli vám doma leží starý mobilní telefon, který je navíc funkční, zpozorněte. Možná, že budete mít štěstí a prodáte jej sběratelům prostřednictvím internetového bazaru za cenu vyšší, než jste jej koupili. Velmi ceněné jsou funkční a zachovalé kusy s kompletním balením a krabicí.

Podpořte dobrou věc

Ekologickou recyklací starých mobilů můžete také podpořit dobrou věc. Například mobilní operátor O2 posílá za každý odevzdaný nefunkční mobil částku 25 Kč na Linku bezpečí. Se svým starým funkčním mobilem se zase můžete zapojit do iniciativy Věnuj mobil a věnovat tak vysloužilé zařízení třeba dětem z dětského domova.

Komentovat

Nahoru