Navigace: Úvod » Návody » Co je EMUI: Uživatelské rozhraní, se kterým se setkáte u smartphonů značky Huawei

Co je EMUI: Uživatelské rozhraní, se kterým se setkáte u smartphonů značky Huawei

Co je EMUI: Uživatelské rozhraní, se kterým se setkáte u smartphonů značky Huawei

Většina smartphonů čínské značky Huawei je vybavena uživatelským rozhraním EMUI, které je založeno na systému Android. Tato nadstavba pro Android v prvé řadě zlepšuje výkonnost systému telefonu.

Používání EMUI je o zvyku

Jestliže vlastníte telefony značek Huawei, popřípadě Honor, jistě jste si všimli, že výrobce do nich nainstaloval operační systém Android s uživatelským rozhraním EMUI. Kupujete-li si ovšem chytrý mobilní telefon předchozích značek poprvé, na používání této nadstavby si musíte nejprve zvyknout.

EMUI, který má podle výrobců zlepšit výkonnost systému telefonu, funguje velmi svižně. Na první pohled ale bývá větším oříškem pro uživatele, kteří jsou zvyklí na klasické zobrazení aplikací na ploše.

Co EMUI přináší

Společnost Huawei se při vývoji EMUI řídí heslem „Design with Empathy“. Nadstavba EMUI, což je zkratka pro „Emotion User Interface“, tedy emoční uživatelské rozhraní, tak vychází z toho, jak by lidé chtěli co nejjednodušeji a zároveň nejefektivněji komunikovat se svým smartphonem.

Nadstavba EMUI má podle společnosti Huawei svým uživatelům poskytovat velmi jednoduché navigační prostředí. Zároveň jim umožňuje, aby sami sobě na míru přizpůsobili funkce a aplikace svého chytrého telefonu.

Klady a zápory EMUI

EMUI, podobně jako nadstavby jiných značek, přináší mnoho funkcí, které v „čistém“ Androidu nenaleznete. Výrobce tyto speciální funkce přináší v podobě přeinstalovaných aplikací.

Na druhou stranu, velkou nevýhodou je, že tyto integrované aplikace nemůžete ze svého chytrého telefonu odinstalovat. Pokud je nepoužíváte, jsou ve vašem smartphonu mnohdy zbytečně a mohou mít značný vliv na výkon vašeho zařízení.

Historie EMUI

EMUI je tedy uživatelské rozhraní, které je především v telefonech značek Huawei nainstalované ve formě překryvu operačního systému Android. Tato nadstavba byla veřejnosti poprvé představena v roce 2012 na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky IFA v německém Berlíně.

EMUI nejprve fungovala pouze v čínštině, na sklonku roku 2012 byla přeložena do angličtiny a následně i do dalších světových jazyků včetně češtiny.

První telefon s EMUI

Jeden z prvních telefonů vybavený nadstavbou EMUI se dostal do oběhu v říjnu roku 2012. Šlo o telefon společnosti Huawei Honor 2, který byl vybaven nadstavbou EMUI 1.5 založenou na operačním systému Android 4.0. V témže roce jste si mohli s nadstavbou EMUI 1 koupit také chytré telefony Huawei Ascend P1, Honor 1 nebo Ascend P1E.

Historie verzí EMUI

  • EMUI 1.0, odpovídá verzím Androidu 2.3 – 4. 3, rok vydání 2012
  • EMUI 2.0, odpovídá verzím Androidu 4.2 – 4.4, rok vydání 2013
  • EMUI 3.0, odpovídá verzím Androidu 4.4 – 5.1, rok vydání 2014
  • EMUI 4.0, odpovídá verzím Androidu 6.0, rok vydání 2015
  • EMUI 5.0, odpovídá verzím Androidu 7.0, rok vydání 2016
  • EMUI 8.0, odpovídá verzím Androidu 8.0, rok vydání 2017

Komentovat

Nahoru