Navigace: Úvod » Aplikace » Aplikaci Šifrovací pomůcky Absolutno ocení hlavně příznivci geocachingu, skauti a účastnici soutěží s šiframi

Aplikaci Šifrovací pomůcky Absolutno ocení hlavně příznivci geocachingu, skauti a účastnici soutěží s šiframi

Aplikaci Šifrovací pomůcky Absolutno ocení hlavně příznivci geocachingu, skauti a účastnici soutěží s šiframi

Umění řešit šifry je něco, co obdivovali čtenáři i televizní diváci na fiktivních postavách Roberta Langdona Dana Browna, Indiana Jonese George Lucase a samozřejmě Sherlocka Holmese Arthura Conana Doyla. Skutečný svět má taky své geniální postavy, které se dostaly ke slovu hlavně ve druhé světové válce, kdy se nebojovalo jen pomocí zbraní, ale i mozků a naši spojenci se snažili zašifrovat (kód Navajo) nebo naopak dešifrovat (kód Enigma) vojenskou komunikaci.

Ne každý je Indián a nebo geniální matematik a kryptoanalytik Alan Turing, ale existuje mnoho jednodušších šifer, k jehož řešení vám může pomoci česká aplikace Vaška Potočka Šifrovací pomůcky Absolutno.

Co všechno tedy aplikace umí? Dokáže dešifrovat, zašifrovat a dokonce i odvysílat pomocí světla a nebo zvuku „Morseovku“, dešifrovat a zašifrovat Braillovo písmo, takovou možná nejjednodušší šifru, jakou za mladých let si někdy použil každý, kde jsou písmena nahrazeny číselným vyjádřením podle pořadí v abecedě.

Hlavní obrazovka

Hlavní obrazovka

Frekvenční analýza

Frekvenční analýza

Braillovo písmo

Braillovo písmo

Další v pořadí je tzv. semaforová abeceda, kdy je dohodnutá skupina znaků vysílaných dvěma vlajkami jednou osobu. Osoba umísťuje dvě vlajky do osmi různých poloh, které určují písmeno. Koncem 17. století se až do nedávna používala semaforová abeceda v námořní dopravě i jiných typech dopravy (letecké nebo železniční). Dnes je používána hlavně jako součást šifrovacích her, dětských skautských aktivit a podobně, což bude asi hlavní důvod, proč byste zrovna tenhle typ kódu chtěli v aplikaci šifrovat nebo dešifrovat.

Kdyby hledali Holmes a Langdon kešky

Není tady prostor pro vysvětlování jednotlivých typ šifry, ale zajímavá je možnost řešení řešení transpozičních šifer, kdy je podle určitých pravidel zaměněno pořadí písmen. Právě tohle šifrování je spolu se substitucemi a posuny a frekvenční analýzou něco, co by se hodilo všem těm hledačům pokladů, řešitelům záhad a detektivům. My obyčejní smrtelníci ale můžeme využít tohoto hlavně k zábavním účelům.

Soudě podle reakcí na Google Play, hlavní uživatelskou základnu aplikace tvoří různí nadšenci do geocachingu, popřípadě skauti, účastníci různých akcí, při kterých účastníci musí řešit různé úkoly, včetně řešení šifer a podobně.

Nemusíte být nutně géniem na šifry. Každý pochopí co a kam zadat

Kromě toho umí řešit aplikace šifry zapsané do polského kříže, vlajkovou abecedu, umožňuje pomocí počítání dní v roce a nebo od určitého dnu zobrazit jmeniny, zapsat čas příchodu na stanoviště a shromažďovat databázi slov.

Aplikace se ovládá intuitivně. Člověk ani nemusí být nutně géniem na šifry, aby věděl, co po něm aplikace chce a jaké údaje má do kterých míst zadat. Tohle je ta hlavní síla aplikace. Jsou tu maličkosti jako tlačítko s ikonou koše, která smaže celé zadávání. Není třeba při dlouhém zadávání držet prst na tlačítku mazání a čekat na to, až se slovo písmeno po písmenu smaže. Takovéhle maličkosti samozřejmě podporují uživatelskou přívětivost a oceníte je, jakmile vám do zpocených zad s těžkým batohem bude prát slunce a vy budete chtít konečně najít kýženou věc nebo dostat se na kýžené stanoviště. Na černo světle modré grafické zpracování s hezky vytvořenými ikonami se navíc dobře dívá.

Pro:

  • Šifrovací pomůcky Absolutno je od českého vývojáře, takže je česky a nemusíte mít strach o nepovedený překlad
  • Aplikace obstojí zpracováním i mezi zahraniční konkurencí podobných aplikací jako Decrypto nebo Cryptography
  • Intuitivní rozhraní i pro začátečníky s šiframi

Proti:

  • Možná by se hodilo i více typů šifer

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru