Navigace: Úvod » Aplikace » Aplikace Co to tu kvete? odpovídá na svůj název. Ideální aplikace pro herbáře i pro poznání svého okolí

Aplikace Co to tu kvete? odpovídá na svůj název. Ideální aplikace pro herbáře i pro poznání svého okolí

Aplikace Co to tu kvete? odpovídá na svůj název. Ideální aplikace pro herbáře i pro poznání svého okolí

Snad každý někdy dělal kvůli přírodopisu na základní škole herbář. Chtělo to nejprve květiny natrhat vložit mezi noviny, postavit na ně knížky a několik dní je pořádně lisovat, nalepit a založit do složky, připravit si tabulku pro informace o rostlině… A ani pak nebylo úplně jasné, že celá tahle práce s jednou květinou nepřijde vniveč, protože přišel ten nejtěžší úkol – správně rozpoznat květinu. Pokud dělá vaše dítě nebo vy herbář, určitě by vám mohla přijít vhod aplikace Co to tu kvete?, pod kterou je podepsán slovenský autor Adrian Benko. Stejně tak vám ale může přijít vhod například pokud jen potřebujete zjistit, co vám to najednou vykvetlo kolem domu, když nikdy předtím jste tam tyto rostliny neviděli.

Kdy jindy by se vám mohla podobná aplikace hodit než zrovna v tomto ročním období? Třeba vám vyrostl na zahradě nějaký vzácný druh rostliny a nebo nějaká, kterou lze použít na čaj nebo jinak konzumovat. A nejlépe pokud má i nějaké léčivé účinky!

Profil rostliny

Profil rostliny

Konečný výběr

Konečný výběr

Barva květů

Barva květů

Jakmile tedy najdete neznámou rostlinu, o které si chcete něco zjistit, spustíte aplikaci a hned si vyberete z barev květů. Vpravo dole můžete v průběhu výběrů vidět kolik vám zbývá květin, protože je s každým dalším upřesněním samozřejmě filtrujete a zbývá jich méně a méně.

Může se stát, že některé druhy budou chybět, pro běžné použité ale bohatě stačí

Další filtrování se provede podle druhu místa, kde rostlina roste. Můžete například vybrat mezi mokřady, lesy nebo vrcholky hor. Dále provedete výběr podle počtu lístků. To už se pak dostanete k samotným rostlinám, kterých je tu po filtrování v řádech desítek a měli byste si už mezi nimi vybrat tu svou.

Současná databáze s přesně devíti set různými druhy rostlin by měla zajistit, že ty nejběžnější zde bez problému najdete, pokud byste narazili na nějaké vzácnější druhy, je možné, že vám databáze nevystačí. Pro základní použití je ale aplikace Co to tu kvete? naprosto dostačující.

Ke každé z květin je zde několik, většinou kvalitních fotografií, navíc jsou zde i odborné kresby, jaké můžete znát z tištěných herbářů a které popisují detailněji kořen, tyčinky a pestíky květu, nebo je zde nákres toho, jak vypadá květ uzavřený – tedy ještě předtím než rozkvete.

Jsou zde pochopitelně taky detailní slovní popisy květiny a informace, které vám řeknou o květinách více. Ty navíc ani nejsou jen jednoduše zkopírovány z Wikipedie. Občas jsou přeloženy z anglických nebo jiných zdrojů, často ale dokonce vypadají jako originální (alespoň tedy fulltextové vyhledávání na Googlu) neuspělo při vyhledávání pasáží z několika profilů rostlin. Google překladač už je dnes taky hodně vyspělý, nějaké velké chyby překladů a kostrbaté věty, jsou v aplikaci ale spíše výjimkou, neboť byly zřejmě kontrolovány a opravovány i lidmi. Některé profily rostlin taky upozorní lebkou se skříženými hnáty, pokud se jedná o jedovatou rostlinu.

Offline, vyhledávání podle názvů a klasifikace rostlin ve verzi plus

Stejně tak fotografie nejsou hned ty první z výsledků vyhledávání, ale jsou vybírány ty skutečně nejlepší z volně dostupných zdrojů. Byly i upraveny tak, aby vypadaly co nejlépe. Aplikace též obsahuje některé fotografie samotného autora.

Ke svému účelu slouží aplikace skvěle. Velcí botaničtí nadšenci si můžou stěžovat na chybějící druhy rostlin, fotografie občas nejsou tak kvalitní a i uživatelské rozhraní by mohlo být vizuálně hezčí. Zahraniční aplikace jako PlantNet nebo PictureThis tohle mají a navíc ještě i umí určovat rostliny automaticky podle pořízených fotografií, vůči Co to tu kvete? ale zase zahraniční aplikace nemůžou konkurovat skvělými stručnými, ale výstižnými popisy, které navíc může upravovat a vylepšovat i samotná uživatelská komunita aplikace.

Jako největší nevýhoda aplikace by se tak mohlo jevit, že neumí vyhledávat podle názvů, taxonomie (klasifikace) a hlavně, že není použitelná bez připojení k internetu. Všechny tyto možnosti jsou totiž dostupné ve verzi plus, která stojí 95 Kč. Posuďte sami, jestli vám za to verze plus stojí, vzhledem k tomu, jak výborně aplikace plní svůj účel a kolik toho nabízí zdarma, je ale tahle cena, podle čistě mého subjektivního posouzení, adekvátní.

Pro bylinkáře, žáky základních škol, zahrádkáře i zvědavce ideální aplikace. Pro botaniky asi ne, ale třeba se postupným rozšiřováním databáze dojde i k tomu.

Pro:

  • Snadné rozpoznání díky filtrování
  • Stručné, ale výstižné informace
  • Většinou kvalitní fotografie
  • Perfektní pro svůj účel

Proti:

  • Offline režim a vyhledávání podle jmen a taxonomie jen v placené verzi

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru