Navigace: Úvod » Návody » Skryté číslo: Jak jej nastavit a jak se proti němu bránit, když obtěžuje

Skryté číslo: Jak jej nastavit a jak se proti němu bránit, když obtěžuje

Skryté číslo: Jak jej nastavit a jak se proti němu bránit, když obtěžuje

Nepřejete si, aby se člověku, kterému voláte, zobrazilo vaše telefonní číslo? Na svém telefonu si můžete aktivovat tzv. skryté číslo, a volat tak zcela anonymně. Své telefonní číslo však tímto způsobem skryjete pouze pro volání. Chcete-li poslat sms nebo mms zprávu, vaše číslo se příjemci zobrazí vždy, bez ohledu na to, zda jste ve svém telefonu aktivovali funkci skrytého čísla.

Nastavení skrytého čísla v telefonu

Skryté volání si můžete nastavit přímo ve svém mobilním telefonu. Postupujte následovně: Menu > Nastavení > Nastavení hovorů > Další nastavení > ID volajícího > Výchozí nastavení sítě > Skrýt číslo. V případě, že budete chtít funkci skrytého volání deaktivovat, místo na položku Skrýt číslo klikněte na položku Zobrazit číslo.

Skryté číslo lze nastavit i jednodušším způsobem. Pokud si nepřejete, aby vás volaný poznal, jednoduše před číslo, na které budete volat, vyťukejte předčíslí #31#. Například #31# 777 777 777. Právě tímto jednoduchým způsobem si můžete vybrat, pro které volání chcete zůstat skryti.

Služba CLIR

Pokud chcete ze svého telefonu anonymně volat, máte možnost si u svého mobilního operátora nastavit také doplňkovou službu CLIR. Tato služba zařídí, aby se vaše telefonní číslo nezobrazilo těm lidem, kterým voláte ze svého telefonu.

Aktivovaná služba CLIR zamezí, aby vás mohl jakýkoliv člověk, jemuž voláte, identifikoval. Když mu zavoláte, na telefonu se mu zobrazí pouze Neznámé číslo, Anonymní, Skryté číslo nebo Skryté ID.

Chytré aplikace pro Android

Pokud máte chytrý telefon s operačním systémem Android, nemusíte se zabývat vyťukáváním předčíslí nebo neustále měnit nastavení svého telefonu. V obchodu Google Play si do svého telefonu stáhněte chytrou aplikaci, pomocí níž jedním kliknutím nastavíte, zda chcete volat veřejně nebo skrytě.

V tomto směru je velmi oblíbená aplikace Inkognito nebo Caller ID – Block & Dialer.

Nejde o absolutní utajení

Pokud voláte ze skrytého čísla, v žádném případě nejde o absolutní utajení. Váš operátor a také operátor sítě, do které voláte, vás jsou schopni kdykoliv identifikovat. Jediný, pro koho zůstáváte v anonymitě, je tedy příjemce hovoru.

Kdo volá ze skrytého čísla

Jestliže se stanete příjemci skrytého čísla, nemusíte se hned znepokojovat. Skryté telefonní číslo při volání standardně využívá třeba policie nebo státní správa. Skrytá čísla však často používají také call centra či marketingové firmy, které nabízejí  nejrůznější služby či produkty.

Když skryté číslo obtěžuje

V případě skrytého čísla na displeji telefonu nevidíte, kdo vám volá. Pokud vás skryté hovory obtěžují a daly by se už přirovnat ke stalkingu, můžete přes svého operátora zjistit přesné číslo volajícího.

Vyplňte formulář Žádost o identifikaci obtěžujícího či zlomyslného volání, který najdete na této adrese. Tento dokument pošlete svému operátorovi, ten má ze zákona povinnost vám vyhovět. Počítejte ale s tím, že se z jeho strany jedná o zpoplatněnou službu.

Komentovat

Nahoru