Navigace: Úvod » Aplikace » Převod textu na řeč u Googlu je tichý nájemník vašeho telefonu. Rozmluví se až, když ho potřebují aplikace

Převod textu na řeč u Googlu je tichý nájemník vašeho telefonu. Rozmluví se až, když ho potřebují aplikace

Převod textu na řeč u Googlu je tichý nájemník vašeho telefonu. Rozmluví se až, když ho potřebují aplikace

Paní učitelky nám vždycky říkaly, že bychom měli více číst. Jsou ale situace, kdy číst prostě nemůžete, ale chtěli byste, protože jindy na to taky nemáte čas. Ať už musíme vykonávat zároveň jinou činnost (třeba řízení v autě, domácí práce…), máme příliš unavené očí a nebo nemůžeme číst kvůli závažnějšímu zdravotnímu problému, uvítáme s plnou náručí možnost, když nám bude text někdo předčítat. Aplikace Převod textu na řeč, kterou připravil samotný Google, je velice flexibilní aplikací, která může pracovat samostatně a nebo poskytnou potřebné nástroje pro aplikace jiné.

Díky této aplikaci vám totiž bude moct další aplikace GoogluKnihy Google Play –, nahlas knihy předčítat. Tisíce jiných aplikací pak taky využijí funkce TalkBack, díky které na vás bude moct aplikace promlouvat (často toto požadují navigační a nebo fitness aplikace). Převod textu na řeč pomůže taky lidem, kteří se učí cizí jazyk a nebo dokonce jedou do ciziny a chtějí využívat některou ze slovníkových aplikací. Pokud potřebujete nechat předčítat webovou stránku, nová verze by to ve spolupráci s dobrým prohlížečem měla taky zvládnout, stejně jako předčítání textu z jiných nejpopulárnějších textových formátů jako TXT, PDF, DOC, DOCX, RTF, ODT a mnoha dalších.

Výběr jazyka

Výběr jazyka

Stažení pro offline převod

Stažení pro offline převod

Nastavení v telefonu

Nastavení v telefonu

Není to aplikace, ale poskytovatel prostředků pro aplikace

Na úvod je třeba pro méně znalé uvést na pravou míru, že tato aplikace je ve skutečnosti spíše jakýmsi funkčním modulem nebo nástrojem, se kterým pracují ostatní aplikace. Jelikož to vlastně ani není aplikace , mezi nabídkou aplikací jí budete hledat marně a stejně tak jí nespustíte, protože sama o sobě uživateli nic neposkytne. K tomu, aby byla užitečná potřebuje, aby jí využívaly jiné aplikace.

Na rozdíl od drtivé většiny jiných aplikací, o kterých zde vycházejí články, je tato taky součástí základního aplikačního vybavení Androidu. Na stránku aplikace na Google Play tak tentokrát budete muset zavítat jen pokud se třeba nebudou správně automaticky instalovat aktualizace.

Šokující překvapení: český hlas zní lépe než ten anglický

Pokud si budete chtít být jistí, že funkcí této aplikace využívají i ostatní aplikace, musíte se podívat do nastavit následováním cesty Nastavení →  (Toto zařízení) → Jazyk a zadávání → Převod textu na řeč a případně Převod textu na řeč od Googlu povolit a nebo aktivovat. I když zde bude instalován, může být totiž původně zvolen převod textu na řeč od výrobce telefonu — takto to třeba mají nastaveny telefony Samsung, které mají i svůj vlastní modul.

Od dubna 2017 podporuje konečně tento modul i češtinu v režimu offline, kterou do té doby nepodporovala. Ještě bude nějakou dobu asi trvat než bude umělý hlas srovnatelný se skutečným. Intonace hlasu je ještě pořád dost nemotorná a robotí, i tak je to ale jedno s nejlepších představení technologického pokroku.

Český hlas není vůbec špatný a v některých ohledech je dokonce i překvapivě přirozenější a příjemnější než anglický v britské verzi, který až příliš slova drmolí, v původním nastavení je nepřirozeně rychlý a intonačně je v celých větách přímo příšerný. Nejlépe je to samozřejmě poznat, pokud převod textu na řeč spustíte v Knihy Google Play, kde u předčítaných knih vyžadujete přirozenou intonaci hlasu.

Pro:

  • Největší a nejvíce spolehlivý poskytovatel převodu textu na řeč – nemusíte mít strach o to, že přestane aktualizovat a vylepšovat aplikaci
  • Jeden z malých technologických zázraků moderní doby
  • Není třeba instalovat, když už je zde původně

Proti:

  • Anglický hlas je překvapivě intonačně nemotorný a nezní vůbec příjemně
  • Našly by se určitě lepší hlasové aplikace jako @Voice Aloud Reader nebo Neospeech, které by nahradily tento modul a překvapivě by Google v přirozenosti hlasu porazili

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru