Navigace: Úvod » Aplikace » Díky aplikaci SmogAlarm už budete vědět, co dýcháte. Tedy když se vám jí povede spustit

Díky aplikaci SmogAlarm už budete vědět, co dýcháte. Tedy když se vám jí povede spustit

Díky aplikaci SmogAlarm už budete vědět, co dýcháte. Tedy když se vám jí povede spustit

S nečištěním vzduchy našich měst na tom nejsme zrovna dobře. Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace WHO naše nejvíce znečištěné město Český Těšín je až na 466. místě, což sice nevypadá špatně, horší ale je, že v žebříčku jsou kromě Polska jen samé východní a Africké rozvojové země a nebo země, které jsou známé tím, že si se znečištěním příliš nelámou hlavu — Čína, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty… Aplikace českého vývojáře Stanislav Ubíka SmogAlarm alespoň pohlídá aktuální smogovou situaci a vy budete alespoň mít povědomí o tom, v jakém prostředí se zrovna nacházíte a co dýcháte.

Jak jsem se těšil, že se podívám na dnešní znečištění v mém okolí, hned ze začátku se odehrávalo hotové aplikační drama, protože se jí nedařilo vůbec spustit. Jen načítala a na pozadí byla černá obrazovka, musel jsem tedy vzít do ruky jiné zařízení a zkusit to zde. Se strachem, o čem tuto recenzi vlastně napíšeme, když se aplikace na prvním zařízení asi po třicátém pokusu neumoudřila jsem tedy zamířil do zařízení druhého. Jenže ani tady nebyl start aplikace úspěšný. Co na to počítačový emulátor androidových aplikací BlueStacks? Inu, ani ten nebyl úspěšný a stále načítal s černou obrazovkou na pozadí. Tak ještě jednou a naposledy. Podaří se to? To napětí bylo skoro neúnosné, bylo takové ticho, že bylo slyšet jak se soused drbě na hlavě….

Widgety

Widgety

Profl stanice

Profl stanice

Měřící stanice

Měřící stanice

Kupodivu se aplikace spustila. Android 7.1.1 Nougat — nic. Android 4.4.2 KitKat — nic. Android 4.2.2 Jelly Beam — nic. A pak ještě jedno jiné zařízení s Android 4.2.2 Jelly Beam a podívejme se, funguje, jak je to možné? Pak mně to konečně došlo. GPS! Na posledním zařízení sice nebylo také zapnuto, ale bylo zde nejvíce uvolněné nastavení pro to, aby měly aplikace přístup k poloze. Jakmile se GPS aktivovalo na všech ostatních zařízeních (tedy pochopitelně kromě PC emulátoru) a s ním se povolil i přístup aplikacím kpoloze, bylo vyhráno.

Konečně do aplikace

Ano, mohlo to být jasné hned ze začátku, jenže jak to má vědět nějaký úplně obyčejný uživatel? Bylo by fajn, kdyby se pan vývojář postaral o upozornění uživatele na to, že aplikace bez povolení některých nastavení o sdílení polohy prostě fungovat nebude.

Pojďme ale tedy do aplikace, když se tedy nakonec podařila spustit. Vidíme zde pěkně a přehledně všechny stanice řazeny podle vzdálenosti od aktuální polohy uživatele. Každá z nich je barevně značena podle stavu smogové situace a po rozklepnutí profilu konkrétní stanice se zobrazí přesné hodnoty oxidu dusičitého (NO2) a hned vedle jsou hodnoty množství polétavých částí v ovzduší — PM2.5 jsou částice menší než 2,5 mikrometrů a PM10 menší než 10 mikrometrů (a větší než 2,5). Právě částice menší než 10 mikrometrů jsou nebezpečné, protože se podle serveru cistenebe.cz, který zaštiťuje aplikaci SmogAlarm, můžou usazovat do průdušek, protože je neumí zachtit nosní chloupky. Všechny naměřené hodnoty v aplikaci jsou přebírány ze stanic od Českého hydrometeorologického ústavu, takže asi není nutné být skeptický o správnosti dat.

Mapa a widgety

Pod hodnotami můžeme vidět taky graf zobrazující průběh stavu a hodnot podle hodin. Pokud si chcete některou ze stanic uložit, po označení hvězdičkou se přidá stanice do sekce Oblíbené stanice. Pokud vám vyhovuje více zobrazení na mapě, pak můžete vyzkoušet i tuto možnost. V sekci informace jsou vysvětleny taky různé odborné a chemické značky a aplikace poučuje o tom, jaké mají tyto látky vliv na vaše zdraví.

Myslím tedy, že až na ty nemalé počáteční problémy při prvním spuštění, aplikace splní prakticky vše, co slibuje.

Pro:

  • Účel aplikace
  • Pěkný a přehledný vzhled
  • Widgety

Proti:

  • Aplikace neupozorní na nutnost povolit přístup k poloze, bez čehož nejde spustit

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru