Navigace: Úvod » Aplikace » Aplikace České hory je nejlepší jako návnada pro děti, které chcete dostat do hor

Aplikace České hory je nejlepší jako návnada pro děti, které chcete dostat do hor

Aplikace České hory je nejlepší jako návnada pro děti, které chcete dostat do hor

Češi jsou národ známý svou sportovní a turistickou duší. O víkendech a státních svátcích se na hory vydávají celé procesí a na těch nejznámějších a nejvyšších horách Čech, Moravy a Slezska — Sněžka, Ještěd, Praděd, Lysá hora a podobně to vypadá skoro jako na Václavském náměstí. Aplikace od vývojářů ze společnosti Simpot má za účel udělat výšlapy do hor více zábavnější a vlastně i bezpečnější.

Základní funkcí aplikace je to, že nabízí turistické trasy. To je asi funkce, která se od aplikace tématicky zaměřené na hory dá očekávat. To se při chození po horách vždycky hodí. I když v našich osídlených a hodně lidnatých horách je ztratit se kumšt, není asi úplně příjemné, když ujdete namísto 11 kilometrů zbytečně kilometrů 25, protože jdete jinou cestou a pak se musíte vracet. Potom je tady ale ještě druhé hlavní lákadlo aplikace. Můžete sbírat stopy maskota hry Jetíka a za to dostanete virtuální razítka a body. Ty dostanete tak, že projdete alespoň 50 metrů od určitého bodu na mapě. Protože jsou zveřejněn i počet bodů ostatních uživatelů, můžete se s nimi poměřovat a zkoušet je porazit v tabulce.

Stopa

Stopa

Nejbližší stanice HS

Nejbližší stanice HS

Informace o cíli

Informace o cíli

Vývojáři šli ale dál. Pokud si nejste jistí trasami a nebaví vás je plánovat, České hory nabízí možnost podívat se na doporučené trasy podle toho, jestli chcete trasu vhodnou pro děti, dospělé nebo jestli chcete zkusit něco náročnějšího a vydat se po trasách určených pro aktivní sportovce. Pro ty hodně nešťastné chvíle na horách jsou zde základy první pomoci a místo nejbližší stanice Horské služby ČR, pro naopak až moc šťastné chvíle jsou tu pravidla chování na horách a na sjezdových tratích.

Někdy v aplikaci taky probíhají soutěže o ceny, takže kdo si ujíždí na tomto typu zábavy, taky si najde svoje.

Po horách i po náměstích

Aplikace používá pro zobrazování map Mapy.cz se kterými spolupracuje do té míry, že když například budete na počítači a nebo v mobilním zařízení, ve kterém nemáte nainstalovanou aplikaci České hory, stačí do vyhledávače Mapy.cz zadat “jetík” a měly by se vám zobrazit stopy. To je ostatně i vůbec první sdělení aplikace, když jí spustíte. Po spuštění aplikace by bylo dobré si vytvořit profil. Myslete na to, že do pěti dnů musíte potvrdit email. Obzvláště pokud používáte pro ty stovky registrací na internetu a v mobilních aplikacích emaily, na které normálně ani nechodíte, že ano…

Aplikace je přímo výborná jako informátor, protože má skvělou databázi informací o horách. Ke každé trase je zde hezky napsaný krátký popis (i když je někdy vytáhnut z Wikipedie, takže tehdy je o něco sušší) a máte tady taky základní číselné údaje — jak dlouho se asi tak půjde a samozřejmě kolik se ujde kilometrů. Kdo chce sbírat body za stopy, ten je tu má samozřejmě uvedené. Ke stopám je nutné ještě dodat, že neleží pouze přímo na trasách, ale jsou rozmístěny i různě po náměstích a i tam, kde žádná turistická trasa nevede.

Je libo selfie s Jetíkem a pobíhání po horách s mobile v ruce?

Trasy si můžete řadit podle délky a obtížnosti a k tomu si můžete ťukat na filtr pro přesnější výběr (protože asi nepůjdete na Ještěd pokud jste z Českých Budějovic…). K úplné dokonalosti ještě chybí třeba zobrazení vzdálenosti trasy od vaší aktuální polohy. Ne, že by to bez toho vůbec nešlo, ale aplikační nenažranost volá vždycky: chceme víc! chceme víc!

Zatím je ale aplikace výborná. Kde je chyba? Nejdříve budu trochu mrzout. Proč tahle aplikace potřebuje skoro padesát “mega” volného místa (ačkoliv tedy ke stažení je potřeba 20)? Chápu, že s takových otázek mají vývojáři asi cukání očního víčka, ale uživatel je většinou idealista (nebo ignorant) a moc ho nezajímá proč to tak je. Pak je tu ještě jeden problém čistě osobní rázu, ale myslím, že v tom nebudu sám. Nejsem sice žádný velký horal, ale nějakých těch pár desítek kilometrů na horách ročně našlapu a tenhle kousek horalského já se mě pak ptá: “To jsou opravdu potřeba takové nesmysly jako sbírání stop Jetíka?” A kolik lidí si asi udělá selfie s Jetíkem? Nevím, jestli úplně chci za pár let přijet na hory a vidět, jak po lidi lítají po lese se smartphony v ruce. Pravda, taky si zapínám před cestou měření kilometrů a zaznamenávání trasy, ale pak na mobil nesáhnu pokud nezklame turistické značení a vím, kam jít.

Problém ale je, že — soudě podle komentářů vývojářů na Google Play — berou ono sbírání stop jako primární funkci aplikace a trasy, kterých je bohužel docela málo až jako druhotnou věc. Velký potenciál tak vidím v aplikaci v případě, že se použije jako taková návnada pro děti, které neumí odlepit oči od tabletu a při zmínce o horách vám začne koulet očima. Tady může být malý závislák pořád se svým tabletem nebo mobilem a zároveň se většinu času bude probíhat po horách. Docela dobrý kompromis.

Pro:

  • Hra se sbíráním stop je skvělá návnada pro líné děti
  • Popisy tras
  • Tak nějak základ všeho, co můžete potřebovat na horách

Proti:

  • Mohlo by zde být více tras
  • Zabírá nezvykle hodně místa
  • Lítání po horách s mobilem v ruce (resp. ono sbírání stop) není pro každého

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru