Navigace: Úvod » Návody » Jak vypnout T9

Jak vypnout T9

Jak vypnout T9

Nutí vás váš mobilní telefon psát neustále sms zprávy v režimu T9? Tento režim si můžete jedním klikem přepnout na klasické psaní zpráv pouhým vyťukáváním písmen, anebo si jej můžete v nastavení telefonu přímo vypnout. Poradíme vám, jak na to.

Princip T9

T9 funguje na jednoduchém principu. Při psaní sms zprávy nebo jiného textu váš mobilní telefon předvídá, jaké slovo chcete napsat. V průběhu vyťukávání písmen se mění forma slova. Dostanete-li se k požadovanému slovou odkliknete jej a pokračujete psaním dalšího slova, na které opět dostanete automatický návrh.

Režim T9 může být při psaní sms zpráv skvělým pomocníkem, některým lidem však automatické návrhy slov při psaní sms spíš komplikují život. Jestliže patříte i vy do druhé skupiny a raději píšete sms mechanickou klávesnicí, váš mobilní telefon se bez režimu T9 zcela jistě obejde.

Vypnutí T9 jedním klikem

Vypnout režim T9 můžete už během psaní sms, a to jedním klikem – přesněji řečeno dlouhým stisknutím křížku vpravo dole. Tímto křížkem režim T9 na klasickém mobilním telefonu nejen vypínáte, ale také zapínáte.

Vypnutí T9 v nastavení telefonu

Pokud se chcete režimu T9 zbavit natrvalo, vypněte si jej přímo v nastavení telefonu. Ze svého Menu přejděte na Nastavení, dále si vyberte Místní nastavení a text a pokračujte na Klávesnici. Zde vypněte T9 a případně i Kontrolu pravopisu.

Tip pro Android: Stažení nové klávesnice

Pokud máte chytrý telefon s operačním systémem Android, stáhněte si do něj z obchodu Google Play klávesnici. Vypnout režim T9 a mechanicky vyťukávat sms zprávu, chatovou zprávu nebo jiný text tak pro vás bude ještě jednodušší.

Nejoblíbenější klávesnice

Co se týče volby klávesnice, na Google Play máte na výběr z celé řady těchto aplikací. K nejoblíbenějším klávesnicím patří tyto:

SwiftKey

Na této klávesnici můžete psát tradičním způsobem, tedy klasickým vyťukáváním písmem. Anebo ji můžete používat jako prediktivní klávesnici (tedy na bázi T9), která se ale bude dlouhodobě učit, co a jak píšete.

Ušetří vám tak tisíce zbytečných dotyků. Navíc nemusíte manuálně přepínat mezi českou a anglickou klávesnicí, tato aplikace pozná, do jakého jazyka dané slovo patří.

Google klávesnice

Google klávesnice se vyznačuje hlavně jednoduchostí a funkčností. Můžete ji používat jak na klasické vyťukávání zpráv, anebo ji používat jako prediktivní klávesnici. Ve druhém případě se učí z vašeho stylu psaní – vychází nejen z toho, jaká slova používáte při psaní sms zpráv, ale také jaká slova zadáváte na YouTube či na Gmailu.

Další klávesnice pro Android

Do svého chytrého telefonu, který má operační systém Android, můžete nainstalovat také další oblíbené klávesnice, které mají na Google Play dobré hodnocení. A to:

  • Fleksy
  • Chrooma
  • Gboard
  • AnySoftKeyboard
  • Swype Keyboard

 

Komentovat

Nahoru