Navigace: Úvod » Aplikace » Dakar je tady a s ním i nová verze oficiální aplikace

Dakar je tady a s ním i nová verze oficiální aplikace

Dakar je tady a s ním i nová verze oficiální aplikace

Legendární závod Dakar Rally je opět tady, startuje už 6. ledna, a tak organizátoři Amaury Sport Organisation (A.S.O), která organizuje taky třeba slavné cyklistické závody Tour de France a Vuelta, připravili oficiální aplikaci, díky které budou mít fanoušci tohoto nejslavnějšího závodu off-road vozidel a motocyklů přehled o všem podstatném, co se bude na trase dít.

Přesněji řečeno bude moci do detailů procházet trasou, pochopitelně zobrazovat pořadí a časy po odjetých úsecích, zobrazit profily jezdců/řidičů a nejnovější videa a fotografie. Novinkou by měl být tzv. live tracking modul, který má umožnit v reálném čase sledovat průběh závodu a s tím souvisí také systém upozornění, které by měly uživateli chodit, pokud se zrovna stane něco důležitého.

Ještě než se vrhneme do aplikace, nemůžu si odpustit malou osobní poznámku. Doufám, že se brzy Dakar zase vrátí tam kde patří — do Afriky. Letošní podnik se totiž bohužel opět pojede přes jihoamerické Peru, Bolívii a Argentinu, a to přestože se zdá být v Africe již relativně bezpečno.

Domácí obrazovka

Domácí obrazovka

Trasa

Trasa

Sociální sítě

Sociální sítě

Jsem si ale jistý, že i tak bude letošní Dakar zajímavý — byť závodníci namísto překonávání dlouhých kilometrů vyprahlé saharské pouště budou možná opět čelit jako v minulých ročnících zákeřným přívalovým dešťům. Je to bohužel jiný závod než ten, který založil motocyklový závoník Thierry Sabine po tom, co se při jiném závodu v Africe ztrail v poušti a 3 dny hledal civilizaci. Závod je však pořád naštěstí dost náročný a extrémní, aby měl s původním Dakarem něco společného a aby byl věhlasný díky těm nejlepším a nejodvážnějším závodníkům z celého světa, kteří na něj jezdí.

Okamžité vtáhnutí do závodu

Ten, kdo zná oficiální aplikaci Tour de France, nebude z Dakarové oficiální aplikace překvapen. Je poznat, že si jí společnost A.S.O nechala vyvíjet u stejné skupinky vývojářů — ostatně proč měnit to, co funguje…

Už na první pohled je vidět, že je aplikace udělaná pěkně a přehledně. Člověk nemusí bloudit a zbytečně ztrácet čas. Aplikace počítá s tím, že jí uživatel  bude využívat ve spěchu, když se třeba cestou na oběd o odpolední pauze bude chtít podívat, co se aktuálně děje na Dakaru, hned na prvním screenu se tedy zobrazí aktuální fotografie a videa, aby mohl být okamžitě vtáhnut do závodu a alespoň z části a virtuálně přenesen přímo do dějiště.

Aplikace letos správně ví, že Kolomý jede s Tatrou, nikoliv Kamazem

Co se týče funkčnosti a profesionality uživatelského rozhraní, těžko si na něco stěžovat. Autoři dokazují, že se stejnému typu aplikací věnují už nějakou tu dobu a mají už za ta léta vychytány různé chybky, které se v minulosti objevovaly. Trochu horší už je to s obsahem. Znalci poznají, že  — na to, že se za pár hodin startuje — by to i se správností informací mohlo být lepší. Nutno ale uznat, že oproti minulému roku je to lepší.

Třeba 29. prosince 2016 hlásil na Google Play uživatel Jarda Jirik, že aplikace nesprávně uvádí kamion českého řidiče Kolomého. Letos vypadá, že je tato informace správná. A myslím si, že celkově můžou být velcí fanoušci i příležitostní pozorovatelé tohoto závodu spokojeni. Aplikace oproti minulému roku má zase nějaké změny, vypadá to že je obsahově přesnější a vizuálně hezčí. Protože ještě závody, nezačaly, není možné vyzkoušet novinku live tracking modul, jelikož ale podobné funkce na aplikacích Tour de France fungovaly v posledních letech vcelku spolehlivě, je pravděpodobné, že Dakar to zvládne také.

Pro:

  • Fanouškům Dakaru nemůže snad vůbec nic chybět
  • Rychlé získání informací o aktuálním dění
  • Přehledná databáze jezdců, zobrazení trasy…

Proti:

  • Je to taková sezónní aplikace — po dvou týdnech a skončení Dakaru vám tedy bude jen zabírat místo, to je ale asi jasné a nic moc proti tomu nemůžou dělat ani tvůrci

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru