Navigace: Úvod » Aplikace » S virtuální Logopedií by mělo být snažší dítě přimět ke cvičení výslovnosti

S virtuální Logopedií by mělo být snažší dítě přimět ke cvičení výslovnosti

S virtuální Logopedií by mělo být snažší dítě přimět ke cvičení výslovnosti

Šišlání u dítěte je běžné a dokonce i roztomilé, jakmile ale překročí určitý věk, začne to být problém, který může skončit i tak, že se později vady řeči ani nezbaví. K tomu aby k těmto případům nedocházelo — a abyste nemuseli děti nutit do učení pro jejich vůli –, má pomoct i aplikace od PMQ SOFTWARE Logopedie rozdělena do tří částí. Podíváme se na první část aplikace, která se zaměřuje na písmena C, Č, D, Ď, F, CH, K a L.

Motivovat dítě ke cvičení výslovnosti není lehké. Dítě nic nebolí, není mu špatně, nemá vyrážku a tak samotné vlastně ani moc nechápe, proč by něco takového mělo dělat; proč je nuceno trávit čas po škole u nějaké paní doktorky, která ho pořád nutí něco říkat a ještě aby toho nebylo málo, mu pokaždé řekne, že musí trénovat doma. Děti mají však chytré telefony a tablety spojené se zábavou a tak by se na to jít formou procvičování pomocí aplikace rozhodně mohlo vyplatit.

Procvičování

Procvičování

Pexeso

Pexeso

Hlásky

Hlásky

Ve verzi aplikace zdarma toho příliš nesvedete. Jste odkázáni pouze na menu se seznamem různých hlásek, rodičům ale jistě nebude vadit obětovat peníze v případě, že aplikace pomůže. Ve „free“ verzi Logopedie 1 můžeme dítě naučit alespoň hlásky c. Vybereme, zda chceme, aby dítě procvičovalo písmeno na konci, ve středu a nebo na začátku slova. Zobrazí se 5 možností a jistě si všimnete, že aplikace je vhodně graficky zpracována pro děti takový způsobem, že pro ně nevypadá sterilně a odtažitě. Grafická část aplikace je samozřejmě pro děti důležitá více než cokoliv jiného.

Odborné, ale zároveň vytvořeno hravou formou

Při výběru opakování slov ženský hlas začne sdělovat dítěti pokyny, je to tudíž skoro jako taková virtuální paní logopedka. Všechny slova jsou samozřejmě doplněny o obrázky, aby s aplikací mohly pracovat i menší děti. Můžete nechat taky dítě nahrát svůj hlas, aby si dítě lépe uvědomilo, kde dělá chyby. Pojmenuj nabízí taky možnost nahrávat. Změna je v tom, že dítě pojmenovává věci pouze podle obrázku, pod kterým již není napsán text.

Aplikace využívá poznatky skutečné odbornice na logopedii Mgr. Evy Kolesové a tudíž by všechny druhy funkcí aplikace měly být metody, které fungují v praxi. Dítě nemusí jen opakovat podle obrázků, může se taky učit posloucháním cizí výslovnosti. Část Poznej přehraje správnou výslovnost virtuální logopedky a dítě pak přiřazuje k tomuto vyslovenému slovu správný obrázek. Asi nejzábavnější pro díte je však část Pexeso. Dítě hraje běžné pexeso tak, že ťuká na jednotlivé otočené kartičky a snaží se najít stejné dvojice. Přídavným elementem je to, že po každém otočení kartičky se ozve hlas a dítě podle něj opakuje

Asi by to šlo udělat ještě zábavněji než jen pomocí pexesa…

Aplikace by se jistě dala vylepšovat. Mohla by třeba zapojit více prvky některých mobilních a počítačových her, aby si dítě podle jejich vzoru třeba mohlo vytvořit profil nějakého bojovníka, sbíralo odznaky a za každý splněný úkol by se stával jejich bojovník silnější. Takhle by to pro děti bylo jistě ještě daleko více zábavnější. Necelá stovka za první část aplikace Logopedie 1 — tedy za první část problematických písmen — by byla na hranici únosnosti, pokud by tohle byla nějaká aplikace vytvořená pro účel zábavy.

Logopedie neobsahuje žádné 3D animace, ani kdovíjak pokročilé funkce stvořené složitými algoritmy. Vzhledem k tomu, že se však jedná o velice důležitou záležitost, která může mít vliv na budoucnost dítěte, obětovat necelou stovku se v tomto případě asi rovná tomu, kdyby byla aplikace zadrmo. Bylo by však fajn, kdyby vývojáři v budoucnu poupravili hlasitost ženského hlasu, který je příliš tichý a nedá se už dále zesílit.

Pro:

  • Nápad — zábavná forma procvičování výslovnosti
  • GUI je vytvořeno tak, aby se líbilo dětem
  • Vytvořeno ve spolupráci s odbornicí na logopedii

Proti:

  • Hlasové instrukce jsou příliš potichu

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru