Navigace: Úvod » Aplikace » S Todoist si už prý nemusíte dělat starosti se zapomínáním

S Todoist si už prý nemusíte dělat starosti se zapomínáním

S Todoist si už prý nemusíte dělat starosti se zapomínáním

Lidská paměť je zajisté složitá a úžasná věc. Občas však zapomínáme, že zapomínáme.. Vývoj společnosti nás dostal do této fáze, kdy se máme skvěle, má to ale háček. Všechno musí být dokonalé, vše jede jako promazaný stroj, ale když jedno ozubené kolečko selže, musí to za to člověk nést následky. Dnes se zapomínání neodpouští a to přestože je to jedna z nejvíce lidských vlastností.

Co s tím? Pokud se nechystáte sbalit si kufry a nechystáte se odjet někam do od civilizace odlehlých lesů na Aljašce nebo se nechystáte nalézt nějaké odlehlé místo v nějaké exotické zemi, kde vás nebudou otravovat žádné termíny a povinnosti, můžete zkusit některou z aplikací, která by vám mohla pomoct. Výrazným zástupcem z dlouhé řady organizačních/úkolových aplikací je Todoist.

Paměťový experiment aneb proč je důležité mít úkolové aplikace

Jeden z velice známých experimentů o rychlém zapomínání byl pojmenován Peterson and Peterson a byl proveden v roce 1959. Výzkumní pracovníci požádali účastníky, aby si zapamatovali trojici třech písmen, a pak počítali pozpátku od nějakého náhodného čísla po násobcích tří. Účastníci pak byli požádáni, aby se pokusili vzpomenout si na třípísmennou sekvenci po uplynutí různých (aby těch trojek nebylo málo) tří sekundových úsecích (3 s, 6 s, 9 s…).

Seznam úkolů

Seznam úkolů

Přidávání úkolu

Přidávání úkolu

Profil

Profil

Výsledky testu byly překvapivě tristní. Po pouhých šesti sekundách počítání zpět po třech, průměrně polovina původních tří písmen zmizela testovaným osobám z paměti. Když účastníci odpočívali nazpět 12 sekund, zůstalo méně než 15% původní paměti. Po 18 vteřinách byla písmena úplně pryč. Pro paměť tohle nejsou nijak lichotivé výsledky, vývojáři androidových aplikací se z nich však můžou radovat. Různé poznámkové aplikace, kde si zaznamenáváte úkoly, které máte splnit, jsou logicky velice oblíbenými. Za starých časů byli lidé odkázáni na různé diáře a papírky, aplikace toho většinou nabízejí ještě více než obyčejný diář.

Todoist při spuštění vyzve k přihlášení. Pro urychlení registrace můžeme využít Google účet i Facebookový počet, takže pokud vám to vaše nedokonalá paměť dovolila a pamatujete si heslo, je tady zkratka. Poté je možnost volby mezi čtyřmi různými vizuálními možnostmi, které se však liší pouze primární barvou, kterou se obarví horní panel. Todoist je velice dobře přizpůsoben tomu, aby ovládání aplikace šlo jako po másle. Napíšete název úkolu, znakem mřížky přidáte a nebo klepnutím na první ikonku dole, můžete zvolit z již existujících kategorií úkolů. Dále přidáte datum, kdy má být úkol hotový, nastavíte podle důležitosti úkolu prioritu a to je asi tak vše, co nám verze zdarma dovolí.

Připraveno na tři různé scénáře

Jako domovská část aplikace je nastavena obrazovka dnešních úkolů. Po klepnutí na úkol ho v tom nejlepším případě můžete označit za již splněný a užít si ten dobrý pocit z dobře odvedené práce. V horším případě (ale ne v tom nejhorším) se vám třeba úkol posune a tak si ho můžete upravit buď pomocí ikony tužky a nebo pomocí pravého horního „reschedule„. V tom úplně nejhorším případě zjistíte, že vám ani aplikace nepomohla s vaší zapomětlivostí a pokud se nechcete sami potupit tím, že úkol označíte jako provedený i když provedený nebude, zobrazíte vpravo nahoře rozšířené možnosti, kde je možnost smazání úkolu.

Kromě dnešních úkolů si můžete zobrazit úkoly, které mají být splněny v následujících sedmi dnech. Je to skoro k nevíře, že aplikace nenabízí možnost zobrazit větší časové období — nejlépe celý kalendář. Můžete si je sice zobrazit ve výpisu projektu, ale stejně…

Nedokáži si představit, že by si někdo kupoval premium verzi jen kvůli možnosti komentovat úkol, co je ale trumfem v rukávu premium verze, je samozřejmě zasílání upozornění do mobilu. Američtí vývojáři Todoist nejsou zrovna troškaři a za premium verzi požadují 850 Kč. A to pouze na rok. Nechci být nějak neuctivý, ale při tom pohledu na cenu, bych si raději dal tu práci a nastavil si k jednotlivým úkolům v Todoistu ještě obyčejné systémové upozornění, což sice asi není ten nejdokonalejší přístup, protože je tu zase ten lidský faktor, který může udělat chybu, ale znáte to. Člověk je nepoučitelný. Na druhou stranu kdo chce plně profesionální služby, protože jeho úkoly v aplikaci jsou obzvláště důležité, asi ho těch osm a půl stovek nezabije.

Pro:

  • Ve free verzi obsahuje dost funkcí na to, aby tam prémiová vlastně ani nebyla potřeba (trochu paradox, že?)
  • Velice rychlé a jednoduché ovládání
  • Velice rychlé a jednoduché ovládání ještě jednou, protože je to obzvláště důlžité
  • V premium verzi má vše, co je v takové aplikaci potřeba

Proti:

  • Cena za premium na rok se zdá být přemrštěná
  • Absence kompletního kalendáře

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru