Navigace: Úvod » Hry pro Android » Roblox je obrovský virtuální svět, který připomíná Lego a Minecraft

Roblox je obrovský virtuální svět, který připomíná Lego a Minecraft

Roblox je obrovský virtuální svět, který připomíná Lego a Minecraft

Roblox je rozšířen mezi miliony uživatelů a už existuje na nejrůznějších desktopových, konzolových i mobilních platformách od Xbox One po iOS. Roblox vlastně není jen hra, ale rovnou celé universum her, do kterého patří desítky titulů, z nichž některé vytvořili i sami uživatelé díky desktopovému programu The Roblox Studio, kde se můžou vkládat skripty a lze tady dokonce nakódovat klidně celou hru. Kromě toho je to vzhledem k milionové komunitě hráčů také jedna velká virtuální společnost a sociální síť.

V Roblox máte svou postavu, můžete se seznamovat s ostatními hráči, nakupovat oblečení a jiná příslušenství. V jako téměř každém virtuálním světě máte také virtuální měnu — tady nazvanou robux –, které se dají samozřejmě různě kupovat za peníze skutečné. Roblox však není jen multiplayerová hra a můžete ji hrát i jako singleplayer.

Nastavení postavy

Nastavení postavy

Roblox

Roblox

Roblox někdy připomíná Lego nebo Minecraft. Když si nastavíte postavy určitým způsobem, budou prakticky stejně jako Lego postavičky. Jakmile začal být Roblox úspěšný, sám raději stáhl některé své funkce, aby se s nimi Lego nezačalo soudit. Dánské firmě na výrobu stavebnic ani Microsfotu, se asi do soudního procesu zatím moc nechce, vzhledem k tomu, že postavičky Roblox můžou vypadat různě. A tak se vývojáři můžou plácat po zádech. Právě díky kombinaci vlivů Lega a Maincraftu totiž přilákali obrovské množství hráčů z řad dětí ve věku 8 až 13 let.

Schovávaná i Super Mario

Jaké hry tedy lze v rámci Roblox hrát? Hry Roblox jsou derivovány od nejúspěšnějších klasik videoherního i skutečného světa. Hide and Seek je klasická schovávaná. Z dalších klasických dětských her, které se snad ještě pořád hrají i v reálném, ne pouze tom virtuálním světě, je tady hra „na babu“, která je updatovaná o moderní prvek, při kterém dostižená postava zamrzne v kostce ledu, proto se hra jmenuje Freeze Tag. Jsou tady různé hry typu “tycoon”, jako například Pokemon Go Tycoon. Speed Run napodobuje úspěch slavného Super Maria. K virtuálnímu světu patří i to, že (kupodivu) i v něm chce někdo pracovat, a tak jsou tady různé simulace profesí, ve kterých můžete třeba připravovat pizzu.

Aplikace je v základu zdarma, samozřejmě ale se snaží uživatele popichovat k tomu, aby za ní utratili i nějaké ty skutečné peníze, za které si můžete objednat různá vylepšení postav, samozřejmě odstranit jinak přítomné reklamy, získat nějaké materiály ke stavení a podobně. Po stáhnutí z Google Play si vytvoříte profil, dokonce je vám přidělena i nějaká nemovitost a tool box, ve kterém si můžete schovávat různé předměty.

Svět ve světě a hra ve hře

Roblox je kromě společenského aspektu zaměřen také na kreativitu hráčů, kteří můžou z předmětů stavět tak, jako tomu je u stavebnice v běžném světě. Bezpečnost hry Roblox bohužel dostala zásadní vroubek, když vyšlo najevo, že se do ní infiltrovali různí devianti, vývojáři se ale snaží ze všech sil udělat tuto hru, kterou hrají hlavně malé děti, bezpečnější. Roblox má různé mechanismy, aby tomuto zabránil. Monitoruje chat, hráči pod 13 let mají omezené množství komunikace a podobně. Na jejich webových stránkách je založena část, kde mohou rodiče psát různé připomínky a radit se s vývojáři.

Roblox nepatří zrovna mezi ty vizuálně nejhezčí hry. Díky zapojení uživatelů do vývoje je zde mnoho nedokonalostí a Roblox se — ať se to líbí nebo  ne — nemůže rovnat výtvorům velkých vývojářských studií. Vzhledem ale k tomu, jak je ve stejné věkové kategorii populární Minecraft, asi jí to příliš vadit nebude. Ačkoliv třeba původně dětské hry jako Club Penguin jsou známy tím, že je ve velkém hraje i dospělá uživatelská základna, nedovedu si představit, že by se Roblox kdy stalo ve velké míře populárním mezi staršími.

Největší síla hry je jednoznačně v její flexibilitě a možnostech. Dětem dovoluje jednak být kreativní a pak je to také tak vlastně hra na život dospělých. Můžete mít svůj dům, domácího mazlíčka, můžete si na dýdžejském pultu pustit nějaký slavný hit a trsat na něj na tanečním parketu. No a kromě světa ve světě je tu také onen aspekt her ve hře.

Pro:

  • Obrovské možnosti
  • Rozsáhlý virtuální svět
  • Výukový aspekt (programování hry)
  • Zdarma

Proti:

  • Bídný vzhled
  • Pro starší uživatele neatraktivní
  • Velice podobné Minecraftu

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru