Navigace: Úvod » Aplikace » Microsoft Office Word poráží Google Docs při použití ve velkých firmách, jinak je to věcí vkusu

Microsoft Office Word poráží Google Docs při použití ve velkých firmách, jinak je to věcí vkusu

Microsoft Office Word poráží Google Docs při použití ve velkých firmách, jinak je to věcí vkusu

Jistě znáte ten pocit. Máte odevzdávat nějaký referát do školy a nebo pracovní projekt, posudek nebo cokoliv napsáno v dokumentu a najednou při cestě do práce zjistíte, že jste zapomněli do dokumentu něco doplnit. Abyste mohli upravovat své dokumenty skutečně kdekoliv, máte možnost využít různých cloudových dokumentových editorů. Vedle Google Docs nebo Dropbox Paper přichází se svým řešením i Microsoft, s na stolních počítačích už léty ověřenou značkou Office Word.

Souboj mezi jinak vcelku spolupracujícím Microsoftem a Googlem je jako velkolepá biblická bitva dvou titánů. V oblasti cloudů i cloudových dokumentů drží s těmito titány krok ještě Dropbox, v počtu uživatelů ale přece jen o něco zaostává. Ze statistik, které zveřejnil Better Cloud Editor je Microsoft Office více oblíbený mezi většími společnostmi a staršími uživateli ve věku 45+, celkově na tam ale také není zrovna nejlíp a Microsoft si trochu vybírá daň za to, že nechal v počátcích Googlu velký náskok.

Klasické úpravy

Klasické úpravy

Nový dokument

Nový dokument

Sdílení

Sdílení

Porovnávat všechny cloudové služby Microsoftu a Googlu by bylo na samostatný článek, pojďme se ale podívat na konkrétní zástupce cloudových služebtextové editory — a konkrétně tu od Microsoftu. Zkusíme pak naznačit odpověď na otázku, proč není Microsoft Office Word zatím tak oblíbený jako Google Docs.

Kouzlo cloudových dokumentů

Pokud už máte účet Microsoftu — stačí, pokud jste již dříve využívali třeba One Drive nebo Outlook –, můžete se rovnou přihlásit. Grafické prostředí Wordu je velice čisté a jednoduché a působí profesionálním dojmem, které není jen výsledkem použití tmavě modré bankéřské barvy. Kolem jednotlivých prvků je maximální množství volného prostoru a minimalistický přístup je tím hlavním přístupem. Po klepnutí na plus si můžete zvolit, které uložiště chcete používat — zda cloudový One Drive, defaultní složku na uložišti v zařízení a nebo jinou interní složku — a můžete, jak jste možná zvyklí z desktopové verze novějších verzí Wordu, vytvořit buďto prázdný dokument a nebo dokument z šablony.

Po vytvoření dokumentu následuje trochu šok, protože původní zobrazení je nastaveno na zobrazení při tisku a teprve až třetí horní ikonka to napraví a převede vás do mobilního zobrazení dokumentu. Tohle je ale možná to, proč je demografické rozložení uživatelů takové, jaké je. Zobrazení při tisku v aplikaci Google Dokumentu je umístěno až v rozkládacím menu, vzhledem k tomu, že Office působí důležitým a firemním dojmem, asi je to vcelku logické, navíc na tabletu se dá vzhledem k velikosti obrazovka editovat i v tomto “skutečném” rozložení při tisku.

V čem je vlastně rozdíl oproti Googlu?

Jako základní úpravy textu máme nabídnuty samozřejmě ty nejvíce používané: tučný text, kurzíva, podtržení, k tomu ještě barvu písma, zvýraznění textu a odrážky. Oproti Googlu tady nemáte ale zase odsazení, které si můžete zobrazit — jako ostatně všechny další možnosti úprav textů — v rozkládací nabídce. Do dalších možností jako například nástroje pro počítání slov se můžete dostat po klepnutí na “Domů”, kde se zobrazí další skupiny nástrojů jako kreslení apod… Word má taky propracovanou nápovědu. Legendárního pana „Sponku“ v nejnovějších verzích už dávno nahradila serióznější žárovka, poskytne ale dobrou pomoc, pokud si s něčím nevíte rady a nebo hledáte nějakou funkci.

Office Word se jinak od Google Dokumentů popravdě příliš neliší. Tedy do té doby, než ho přestanete používat pouze pro přepisování pár slov. Poté lze vypozorovat některé rozdílnosti, nikoliv ani tak samotných dokumentů, jako celé služby Office 365. K dobru lze nejen dokumentům, ale všem službám Office 365 připsat, že mají výborně propracované možnosti sdílení. Sdílet Google dokumenty je sice velice jednoduché, pokud hledáte ale propracovanější sociální sítě, máte smůlu.

Ačkoli aplikace na sebe vzájemně velice pohotově reagují, na něco jako podnikovou sociální síť Yammer a nebo další nástroj pro podnikovou spolupráci SharePoint, zatím Google nestačil uspokojivě odpovědět. A tady se opět dostáváme k oné demografii.

Pro:

  • Profesionálnější dojem než Google (a není to jen o vzhledu)
  • Pokročilé možnosti sdílení díky ostatním nástrojům Office 365

Proti:

  • Je to možná spíše subjektivní, ale i většina uživatelů v průzkumech uvádí jako hlavní důvod pro používání Google dokumentů větší uživatelskou přívětivost

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru