Navigace: Úvod » Aplikace » S FÉR potravinou můžete mít pod kontrolou éčka a obsah potravin

S FÉR potravinou můžete mít pod kontrolou éčka a obsah potravin

S FÉR potravinou můžete mít pod kontrolou éčka a obsah potravin

Ze všech stran se na nás valí varování o tom, jak jsou některá éčka škodlivá. Když byl ještě mezi námi, neustále nás varoval Vlado Štencel z Černých ovcí, neustále nás varuje Jan Tuna, Petr Havlíček nebo Kateřina Cajthamlová. Děti se o tom začaly učit ve školách, ve zprávách to říká Rey Koranteng, sousedka raději už kupuje jenom bio výrobky úplně bez éček. Jak ale máte vědět, jaké éčka jsou škodlivá a jaká ne, pokud se zrovna nechcete podívat na TN.cz, kde to prý, jak říkal Koranteng, najdete?

E150a. Panebože, co to může být! To bude určitě něco škodlivého, když je tam ještě ke všemu áčko. Člověk už vidí bílou laboratoř a pracovníka zabaleného do ochranného pláště s brýlemi, jak přidává pipetou nějakou rakovinotvornou látku do petriho misky, aby se z ní vyvinula nějaká látka, jenž na oko splní normy, ale ve skutečnosti vám pak způsobí zhoubnou nemoc. Samá voda. Představte si, že se za označením E150a skrývá obyčejný, starý dobrý karamel. Karubin, Pektin, Riboflavin, to všechno zní dost strašidelně a jako něco, co je snad jedovaté. A přitom se za tím skrývají přírodní látky, které nejenže nejsou škodlivé, ale jsou naopak ještě zdraví prospěšné. Riboflavin je ve skutečnosti dokonce označení vitamínu B2. Naopak taková citronová červeň vypadá naprosto neškodně a přitom je klasifikována do kategorie úplně nejhorších (nejškodlivějších) éček. Abyste z toho nebyli zmatení, máme naštěstí aplikaci FÉR potravina. Pokud vám název nic moc neříká, možná znáte starší verze projektu.

Menu (obrázek)

Menu

Detail potraviny (obrázek)

Detail potraviny

Potraviny (obrázek)

Potraviny

Projekt FÉR potravina je totiž rebranding známého projektu Zdravá potravina (zdravapotravina.cz) a aplikace Nutriatlas. Já sám jsem svého času Nutriatlas využíval a ještě donedávna jsem ho měl nainstalován. Hlavní důvod odinstalace bylo nefunkční vyhledávání potravin (možná z důvodů nějakých migrací databází při vývoje nové FÉR potraviny). Pak tady byl ale též sekundární důvod, kvůli kterému jsem už předtím aplikaci přestal používat. Jakožto skeptikovi mi to totiž nedalo a začal jsem si zjišťovat informace o jednotlivých éčkách a zjistil jsem, že řada z nich není vůbec tak škodlivá, jak se mi aplikace snaží namluvit.

Skeptici budou mít s aplikací problém, informace o potravinách poslouží každému

U starého známého glutamanu sodného (E621) například uváděl již několika studiemi překonaný mýtus o syndromu čínské restaurace a celkově ignoroval nejnovější poznatky vědy a spíše soustředil na ty špatné, byť byly třeba už několikrát vyvrácené. Zajímalo mě, tedy zda obsah FÉR potraviny bude kvalitnější a zamířil jsem tedy okamžitě na glutaman sodný. Byl jsem spokojený tak napůl.

Vývojáři si dali práci a doplnili nejnovější poznatky, přesto se ale odváží tvrdit věci jako “Ačkoliv je glutaman sodný rizikovou potravinovou přísadou,” ale zároveň neuvedou jediný důvod, proč by rizikovou přísadou být měl. Je těžké určit, zda se jedná o opatrnost tvůrců a nebo prostý obchod s lidským strachem, pokud však člověk použije trochu rozumu a je trochu skeptický, měl by poznat, co je nutné brát jako 100% fakt a co naopak s rezervou. Kromě toho už i samotné informace o složení, nutriční hodnoty, výrobce, dovozce a výčet éček stojí za to a je asi vůbec největší zbraní aplikace FÉR potravina.

Rozsáhlá databáze a skenování čárového kódu

Co tedy v aplikaci vlastně můžete? Lze vyhledávat podle názvu potraviny, které jsou seřazeny do kategorií. Databáze je dostatečně rozsáhlá, protože obsah aplikace pomáhají tvořit z velké části i samotní uživatelé, kteří mohou přidávat nové potraviny, které ještě v databázi nejsou přítomné. V jakémsi profilu potraviny pak máte ony všechny informace o nutričních hodnotách, složení a podobně. Ve výčtu éček jsou samozřejmě zabudovány odkazy, které vás přesunou na profil éčka s výše zmiňovanými a trochu kritizovanými informacemi o způsobu výroby, použití nebo o nežádoucích účincích.

Skvělá je skoro až futuristická funkce snímání čárového kódu, díky které nemusíte název potraviny vepisovat do vyhledávání, ale prostě oskenujete kód a daná potravina se vám načte. No a pak si můžete zobrazit nejbližší prodejnu obchodního řetězce Penny. Samozřejmě se jedná o reklamu (Penny je partnerem projektu), která ani není nijak skrývaná a tato funkce je prakticky bezúčelná, avšak třeba i tahle vám někdy příjde vhod.

Pro:

  • Celkově nápad udělat aplikaci o složení potravin a o éčkách, která slouží jako kapesní průvodce zdravými a nezdravými potravinami
  • Velká databáze jednotlivých potravin
  • Možnost skenování čárového kódu

Proti:

  • Některé informace o éčka jsou z vědecko-skeptického hlediska pořád (i po aktualizacích obsahu) při nejmenším sporné

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru