Navigace: Úvod » Aplikace » Office Lens umí perfektně převést dokumenty, zbytečně ale komplikuje ukládání a sdílení

Office Lens umí perfektně převést dokumenty, zbytečně ale komplikuje ukládání a sdílení

Určitě se vám někdy stalo, že jste potřebovali ofotit nějaký dokument, účtenku, fakturu, tabuli nebo sešit. Většinou se vám to ale asi nepovede tak, abyste dané údaje vyfotili pěkně otočené v ideálním úhlu čelem k čočce a bez nechtěného okolního pozadí, zvláště protože potřebujete fotit rychle a na hledání ideální pozice fotoaparátu není zrovna čas a prostor. Abyste měli jistotu vyfocení informací vždycky v tom správném úhlu, můžete nainstalovat pomocníka Office Lens.

Není to ale jediné, co Office Lens umí. Je to chytrý scanner se vším všudy a proto umí i pomocí technologie OCR převádět ručně psané písmo na digitální text. Kromě toho umí Office Lens i čistit fotografie od různých stínů a odlesků, aby v konečném ořezu vypadaly co nejlépe. Kromě toho má nějaké automatické algoritmy, díky kterým aplikace po ořezu fotografií sama vylepší. Office Lens umí rovněž skenovat vizitky (tedy zaručuje to alespoň v angličtině, němčině, španělštině a čínštině).

Skenování

Skenování

Ořezaná výsledná fotografie

Ořezaná fotografie

Ukládání

Ukládání

Po oskenování vizitky si kontaktní informace můžete uložit i třeba do poznámek OneNote. Výstupní soubory můžete převádět na soubory Office Open XML (.docx), powerpointové (.pptx) nebo PDF (.pdf). Uložit můžete i na OneDrive cloud.

Automatické ořezy, i převod textu

Po krátké introdukci se přesunete rovnou do fotoaparátu a minimalistického zpracování aplikace, která rovnou začne snímat potencionální možné objekty k zaznamenání. Po klepnutí na prostřední kulaté tlačítko můžeme zvolit mezi zaznamenáním dokumentu, tabule, vizitky, či zda chceme pracovat v jakémsi volném režimu a pouze obyčejně fotografovat bez bližšího upřesnění. Po vyfocení se objekt orámuje a čekáme nějakou dobu na jeho zpracování. Dojem z kvality ořezaného snímku je velice dobrý a i když jsme od aplikace z rodiny Office čekali dobrý výsledek, možná i dokonce překvapí, jak dobře výsledná fotografie vypadá.

Mezi volbami vpravo nahoře máte taky možnost vypnout blesk, který může někdy zbytečně focený dokument osvětlit a část údajů znečitelnit. Po rozbalení nabídky (tři vertikální tečky) můžete zvolit rozlišování, ve kterém fotíte (a tím pádem i velikost souboru). Pokud se vám nezdá automatické ořezání, můžete si rámeček ořezání upřesnit jednoduchým přetahováním čtyř vrcholů obdélníku. Po funkcionální stránce nelze aplikaci nic vytknout. Vše funguje tak jak má, tedy alespoň v nějakých rozumně nastavených mezích. Přece jen jako uživatelé musíme počítat s tím, že třeba není možné převést 2000 slov z fotografie do digitální formy textu bez jediné chyby.

A co to ukládání a sdílení?

Musíme být rádi za to, že vůbec máme tu možnost nosit v kapsách něco takové, co by naši předci brali jako hotový technologický zázrak. Nelze si však nepovšimnout trochu úzkoprsé a tvrdohlavé politiky microsoftího Office. To, že neumožní nahrávat dokumenty na konkurenční Google Drive, se dalo očekávat, to že ani neumožní sdílet obrázek přes Facebook, Twitter a Messenger, je už ale přímo nepochopitelné a zbytečně život komplikující. Jako totálně z Marsu pak působí rozhodnutí neumožnit snímky odeslat ani emailem přes Outlook (vždyť je to přece stejná společnst!). Zvláště je to škoda, když je aplikace postavená na rychlém a jednoduchém ovládání.

Pro:

  • Funguje skvěle
  • Užitečné – zvláště třeba pro studenty, manažery, podnikatele…
  • Jednoduché a rychlé ovládání

Proti:

  • Není možnost sdílet jinde než na OneNote a ani si zvolit konkrétní interní složku (na výběr pouze Galerie) – dost podstatná nevýhoda
  • Konkurence, mezi kterou patří třeba Turboscan má více funkcí (zase si ale něco málo zaplatíte)

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru