Navigace: Úvod » Aplikace » Zvedá se vám tlak z dopravních zácp? Možná je na čase vyzkoušet Na kole Prahou

Zvedá se vám tlak z dopravních zácp? Možná je na čase vyzkoušet Na kole Prahou

Zvedá se vám tlak z dopravních zácp? Možná je na čase vyzkoušet Na kole Prahou

Pokud vás už nebaví jezdit přeplněnými silnicemi v Praze, chcete udělat něco pro vaše tělo a navrch ještě pro životní prostředí, možná je na čase zkusit vyměnit volant za řídítka, motor za nohy a pedály auta za pedály kola. Společnost ‚Umotional s.r.o.‘, zabývající se novými přístupy k problémům přepravy pomocí moderních technologií, připravila po spolupráci na indickém projektu distacesbetween.com a aplikaci ‚Urban Cyclers‘, taky aplikaci ‚Na kole Prahou‘.

Aplikace má být jakýmsi pomocníkem a asistentem k tomu, abyste se bez zbytečných komplikací dostali z bodu A do bodu B. S aplikací byste měli mít jistotu, že nebude hrozit vaše zabloudění a při jízdě do práce nebudete muset narychlo hledat novou cestu, kvůli zrovna probíhající uzávěrce ulice. Aplikace nabízí i systém varování mezi samotnými uživateli aplikace, takže pokud je někde na cestě nehoda, nebo někde pod cyklostezkou třeba prasklo vodovodní potrubí a úsek se nedá projet, můžete varovat další desítky cyklistů, kteří se můžou podle omezení zařídit. Aby vám v cestě nestály ani přírodní faktory, Na kole Prahou taky zobrazuje aktuální předpověď počasí.Kromě varovnému, zdravotnímu a ekologickému aspektu aplikace, je tady ale ještě jeden praktický a jeden soutěžní důvod, proč byste aplikaci mohli chtít používat.

Navigace (obrázek)

Navigace

Trasa (obrázek)

Trasa

Varování uživatelů (obrázek)

Varování uživatelů

Protože ulice Prahy bývají na určitých místech přetížené a magistrát uvítá jakoukoliv možnost, jak přetížené dopravě ulevit, hlavní město Praha se do projektu vložilo jako partner. Magistrát vyhlásil soutěž, podpořil aplikaci a tvůrci aplikace naopak umožnili magistrátu zaznamenávat anonymní data o trasách cyklistů, aby zjistili nejvíce využívané trasy a aby mohli vylepšovat podporu cyklistům, jejichž počet potřebují zvyšovat. S tím také hlavní praktický důvod pro používání aplikace. Než se stresovat ráno v autě v dopravní zácpě, možná je prostě lepší raději nasednout na to kolo, byť to není to nejlepší řešení zdaleka pro každého.

Nakrmte své cyklistické ego a soutěžte

Navíc si můžete zvětšit i vaše cyklistické ego a vytáhnout se před ostatními cyklisty. Aplikace zobrazuje žebříček nejvíce jízd i nejvíce ujetých kilometrů, přičemž si můžete zvolit, zda chcete zobrazit žebříček týdne, měsíce nebo roku. Aplikace je navíc mnohem větší komunitou, která překračuje hranice displejů a obrazovek. Pražský magistrát vyhlásil výše zmíněnou soutěž, která trvá do 22. září, a ve které můžete za aktivitu v aplikaci vyhrát různé cyklistické vybavení. V sekci “Aktivity” (ikonka nahoře úplně vpravo) najdete taky různé cyklistické události, ke kterým se můžete připojit.

Při vytvoření vašeho profilu můžete podle očekávání dostat ještě nějaké funkce navíc. Můžete si třeba prohlížet profily ostatních uživatelů a hlavně mít jistotu, že vaše předvolby, jako typ kola a veškeré záznamy o trasách, budete mít k dispozici i po přihlášení na jiných zařízeních. S vytvořeným profilem taky sbíráte různé odznaky, jako: ”Pražský průzkumník”, “Pražský vrchař” nebo “Noční jezdec”, které pomáhají motivovat uživatele k dalším jízdám.

Navigace z bodu A do bodu B nebo jen tak na výlet

K samotné navigaci používá Na kole Prahou velice kvalitní Open Source mapy OpenStreetMap. Plánovač trasy můžete vyzkoušet taky na větší obrazovce počítačů, a to na webovkách Na kole Prahou. Navigace nabízí možnosti vyhnout se rušným dopravním úsekům, strmým stoupáním i schodům. Místo startu a cíle si podobně jako na automobilových navigacích můžete vybrat z databáze ulic a různých bodů zájmů. Pokud se vám nepodaří vyhledat pomocí názvů, můžete ukázat aplikaci místo ručně na mapě. Databáze bodů zájmů je ale slušná a obsahuje různé aliasy, takže pokud zadáte třeba “Malá sportovní hala”, najde ji vám i přesto, že se nyní už oficiálně jmenuje “Incheba aréna”.

Co je trochu zbytečné je, že do vyhledávání skáčou i místa nejen z Prahy a okolí, ale i z celé České republiky a dokonce celé Evropy. Možná pro případ, že byste chtěli dojet na Žižkov z Trafalgar Square. Aplikace však upřednostňuje nejbližsí lokality a tak nemusíte mít strach, že když si budete chtít zajet na oběd ke Zdeňku Pohlreichovi do Café Imperial, nebude vás to navigovat do restaurace stejného jména v italské Florencii. Chcete-li se jen tak projet a nepotřebujete-li jet na konkrétní místo, můžete taky vyzkoušet naplánované výlety.

Pro:

  • Mnoho funkcí
  • Praktické, napomáhá zdravému životnímu stylu a životnímu prostředí
  • Systém upozornění, které přidávají uživatelé
  • Komunita, odznaky, soutěže, upozornění na cyklistické akce
  • Naplánované výlety

Proti:

  • Někomu by mohlo vadit, že aplikace posílá údaje o vaší poloze magistrátu. Tvůrci před tím alespoň mohli uživatele varovat

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru