Navigace: Úvod » Aplikace » Změřte si rychlost svého připojení v aplikaci Speedtest od tvůrců nejpoužívanějšího webu pro měření rychlosti

Změřte si rychlost svého připojení v aplikaci Speedtest od tvůrců nejpoužívanějšího webu pro měření rychlosti

Změřte si rychlost svého připojení v aplikaci Speedtest od tvůrců nejpoužívanějšího webu pro měření rychlosti

Podle měření rychlosti internetu společnosti Akamai je Česká republika na dvanáctém místě v rychlosti připojen na světě. Nejlépe v testu dopadla Praha a Jihomoravský kraj. Ačkoliv dvanácté místo nemusí vypadat jako špatný výsledek, ve skutečnosti výsledky prozradily dvě, už ne tolik lichotivá fakta. Jednak v konkurenci ze zahraničí začínáme zaostávat (byli jsme na tom lépe) a jednak protože z výsledků vyplývá, že celých 84% uživatelů z necelého milionu IP adres, se připojovalo rychlostí nižší než 10 Mbit/s. Jak jste na tom vy?

Speedtest od Ookla je podle očekávání velmi přímočará aplikace. Stačí jediné stisknutí a můžete si zkontrolovat rychlost připojení. Aplikace využívá mezinárodní síť testovacích serverů, takže se nemusíte bát o nepřesné výsledky, ať už jste kdekoliv a můžete testovat rychlost připojení i třeba na zahraniční dovolené v hotelu. Při každém testu se vám zobrazí (jak je to obvyklé) kvalita pingu v milisekundách, rychlost stahování a rychlost nahrávání. Každý test se pak ukládá do výsledků a můžete jednotlivá měření spolu porovnávat. Samozřejmě opět podle kvality pingu, rychlosti stahování a rychlosti nahrávání, pak podle data a času a poté také podle typu připojení.

Test (foto)

Test

Výsledky (obrázek)

Výsledky

Detail výsledků

Detail výsledků

Tady si uvědomíte, jaká je škoda, že si nemůžete vytvořit v aplikaci účet, či přihlásit se účtem, který jste si vytvořili na webové verzi speedtest.net a třeba porovnat, jaký je rozdíl mezi Wi-Fi, na kterou jsme připojeni se smartphonem, s pevným připojením ADSL na stolním počítači.

Testovací servery a sdílení výsledků

V sekci Nastavení můžete změnit nejbližší server a nebo taky experimentovat a zkusit rychlost při nastavení nějakého jiného, třeba hodně vzdáleného. Nejbližší/nejvhodnější server vybere aplikace automaticky. Při mém prvotním testování to byl skutečně ten vzdálenosti nejbližší z nabídky, avšak poté z nějakého důvodu zmizel a zobrazil se jiný server, vzdálený 56 kilometrů, přičemž se za nějakou chvíli objevil ještě třetí, předtím vůbec nezobrazený server vzdálený 40 kilometrů.

Je ale samozřejmě těžké určit, zda tyhle divoké změny testovacích serverů, jejich mizení a naopak zobrazování, jsou ve skutečnosti chyby aplikace a nebo samotných serverů. V nastavení si také můžete přepínat mezi zobrazování v kilobajtech za sekundu (kB/s) a defaultním zobrazováním v megabitech za sekundu (Mbps). Své výsledky můžete taky sdílet a můžete si uložit výsledky měření třeba do poznámek nebo na Google Drive, kde se vám v dokumentu zobrazí vygenerovaný odkaz vedoucí na stránky speedtest.net.

Profesionální služba s příliš malým ciferníkem

Speedtest je spolehlivou službou, kterou využívají jak amatéři, tak profesionálové a jejich aplikace odpovídá vysoké kvalitě jejich služeb měření rychlosti, které možná znáte z webové verze. I u této aplikace se ale dají nalézt nevýhody. Jednak platí to, co bylo napsáno výše o porovnávání výsledků na více zařízeních. A pak je také se zvětšujícími se rychlostmi připojení je škoda, že rozsah ciferníku není větší a nejde nad 50 Mbit/s. Ti, kteří nad tuto rychlost dosáhnou sice mohou mít dobrý pocit z toho, že mají mimořádně rychlý internet, avšak nemohou si změřit kam až jejich rychlost sahá, a tak se s největší pravděpodobností otočí na konkurenci, která bude umět změřit i vyšší rychlosti.

Pro:

  • Aplikace od ověřené společnosti Ookla, která provozuje asi nejpoužívanější webovou stránku testu rychlosti připojení speedtest.net
  • Využívá velké množství testovacích serverů po celém světě
  • Celkově příjemné a jednoduché: vzhled, grafy, přehlednost, možnost srovnání výsledků…

Proti:

  • Není možnost propojit výsledky z webové verze a aplikace, resp. z jiných zařízení
  • Ciferník do 50 Mbps někomu nemusí stačit

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru