Navigace: Úvod » Aplikace » S Air Traffic zjistíte, které letadlo vám zrovna přeletělo nad hlavou

S Air Traffic zjistíte, které letadlo vám zrovna přeletělo nad hlavou

S Air Traffic zjistíte, které letadlo vám zrovna přeletělo nad hlavou

Pokud patříte mezi letadlové nadšence nebo vás prostě jen zajímá, co vám to létá nad hlavou, mohla by vás zajímat aplikace ‚Air Traffic‘. Ta totiž umí zobrazit aktuální letový provoz na mapě a také zobrazit podrobnosti o letu a fotografie daného vzdušného stroje.

Podle údajů ŘLP (Řízení letového provozu) z roku 2011, každý den nad Českou republikou proletí průměrně 2000 velkých dopravních letadel a celkový počet pohybů ve vzdušném prostoru české republiky za rok 2016 činí dokonce 836 919, přičemž se toto číslo každým rokem ještě zvyšuje. Počet letadel, které můžete pozorovat nebo vám doslova létá nad hlavou, se samozřejmě liší podle vaší polohy a také podle aktuální roční doby. Nejvíce letadel létá u nás (asi to nepřekvapí) v červenci, o celých 70% méně naopak v nejméně rušném leteckém měsíci únoru.

Fotografie letadla (obrázek)

Fotografie letadla

Detail (obrázek)

Detail

Číslo letu (obrázek)

Číslo letu

Po spuštění se nám zobrazí mapa s modrými letadly na ní. Můžeme si zvolit mezi klasickou (terénní) mapou a satelitní. Asi není překvapením, že Air Traffic využívá jako podklad Google mapy. Po klepnutí na pohybující se letadlo se nám ukáže hlavní kouzlo aplikace. Zobrazí se nám totiž podrobnosti o letu. Je zde letiště odkud letadlo letí a kam míří, registrační kódy letadel, typ letadla a dokonce i jeho rychlost a nadmořská výška.

Quatar, Lufthansa i české lety

V původním nastavení se zobrazují stopy a uzly, můžeme asi ale v nastavení změnit i na “naše” metry a kilometry. V nové verzi se taky zobrazují fotky letadla, které souhlasí s tím typem, na které se cheme podívat. Mezi nové funkce aplikace v nové verzi taky patří možnost vyhledat letadlo podle čísla letu. Na mapě taky nemusíte ručně hledat místo, kde se nacházíte, ale můžete zvolit v nabídce “Around me” a aplikace automaticky vyhledá lety poblíž vaší aktuální polohy.

Databáze letů je velmi slušná. Aplikace sice nepokrývá všechny lety, vývojáři ale uvádí asi 80% pokrytí všech letů, což je slušné. Když se podíváme do aplikace, zjistíme, že nad českým územím přelétávají často mezistátní lety velkých společností, jakými jsou např. Quatar Airwaves nebo Lufthansa, které podle očekávání v aplikaci nechybí. Na mapě můžeme ale taky vidět menší lety s trasou Praha – Brno – Ostrava.

Air Traffic nebo Flightradar24?

Když se podíváme na konkurenci, je tady webová služba i aplikace Flightradar24, která svými funkcemi, počtem letů a komplexností zobrazovaných informací, předčí Air Traffic. Pokud chcete co nejpřesnější informace, Flightradar24 jich má neskutečně mnoho. Jsou tady i informace o poloze bezpečnostních vozidel a schodů na letišti, oproti tomu Air Traffic letiště nezobrazují vůbec. Flightradar24 zobrazuje taky více informací o letu: zpoždění, mezi přistání apod. Air Traffic ale jako odlehčená verze poslouží dobře hlavně nadšencům letadel, kteří chtějí vidět podrobnosti o letadlu.

Je škoda, že Air Traffic nezobrazuje alespoň cílovou/startovní zemi. Pouze jména letišť toho totiž laikům moc neřeknou. Avšak Flightradar24 nemá úplně zdarma (a to ani u webové verze) všechny funkce. Třeba i rychlost, která je u Air Traffic zdarma, je u Flightradar24 k dispozici jen pro verzi placenou a je omezen na 30 minut. Air Traffic může být též svým jednoduchým uživatelským rozhraním vhodnější pro “lov” letadel do terénu třeba někde na zahradě, kde si chcete zjistit, co vám zrovna přelétlo nad hlavou.

Pro:

  • Zobrazování podrobností o rychlosti, výšce či letadlu
  • Skvělé pro fanoušky letadel
  • Databáze letadel je slušná (pokrytí 80% provozu)

Proti:

  • Chtělo by to více podrobností (země startu/cíle, podrobnosti o letové lince…)
  • Největší konkurent Flightradar24 je celkově více profesionálně zpracován a má ještě větší pokrytí provozu (zobrazuje i vyhlídkové lety)
  • Android 5.0 a vyšší

Komentovat

Nahoru