Navigace: Úvod » Návody » Co je GLONASS

Co je GLONASS

Co je GLONASS

GLONASS je globální družicový navigační systém, jedná se vlastně o ruskou verzi amerického systému GPS. S pomocí tohoto systému, který je využíván především ruskou armádou a státními institucemi, lze určit polohu a přesný čas kdekoliv na planetě Zemi nebo v jejím okolí.

Co je GLONASS

V rámci Ruské federace plní GLONASS významnou funkci. Jde totiž o jedinou alternativu k americkému systému GPS. Ruský GLONASS a americké GPS mají shodné globální pokrytí i porovnatelnou přesnost.

Družice systému GLONASS jsou vhodné – vzhledem ke své oběžné dráze – pro použití ve vysokých zeměpisných šířkách, kde je často problém se získáním signálu GPS.

Nejdražší projekt ruské Federální kosmické agentury

GLONASS je v současnosti nejdražším projektem ruské Federální kosmické agentury. Ta například v roce 2010 spotřebovala třetinu svého rozpočtu právě na provoz tohoto systému. Další zdroje uvádějí, že provoz systému GLONASS stál v letech 2002-2011 ruskou Federální kosmickou agenturu dokonce 140 miliard rublů.

Historie systému GLONASS

GLONASS je zkratkou, která označuje Globalnaya Navigazionnayaa Sputnikovaya Sistema. Tento globální družicový polohový systém byl v Sovětském svazu vyvíjen již od roku 1976. Spuštěn byl o šest let později v roce 1982, kdy byla vypuštěna první testovací družice.

V letech 1996-2001 se dostala kosmická část GLONASSu do úpadku, do celosvětového operačního stavu se tento systém vyvinul v roce 2011.

Rozdělení GLONASSu

Globální družicový navigační systém GLONASS se dělí celkem na tři části. A to kosmickou, řidicí a uživatelskou.

  1. Kosmickou část tvoří celkem 24 družic, které obíhají planetu Zemi ve výšce 19 100 kilometrů na třech kruhových drahách se sklonem 65 stupňů.
  2. Řidicí část má na starost monitoring kosmické části, zasílá povely družicím, provádí jejich manévry a udržuje atomové hodiny.
  3. V případě uživatelské části jednotliví uživatelé přijímají prostřednictvím přijímače signály z jednotlivých družic.

Uživatelé systému GLONASS

Se systémem GLONASS v zásadě pracují dva typy uživatelů. Jsou to v prvé řadě uživatelé autorizovaní, tedy ruské vojenské a státní organizace, a dále uživatelé z řad civilního obyvatelstva. Ruský prezident Vladimír Putin totiž v roce 2007 podepsal výnos o bezplatném uvolnění tohoto systému pro nevojenské  použití.

Používání systému GLONASS není ale u běžných uživatelů příliš rozšířené, v Evropě jej nejčastěji užívají geodeti a vědečtí pracovníci.

Verze GLONASSu

Globální družicový navigační systém GLONASS má v tuto chvíli několik variant. Jedná se konkrétně o:

  • GLONASS – Spuštěn v roce 1982.
  • GLONASS-M – Spuštěn v roce 2003.
  • GLONASS-K – Spuštěn v roce 2011, zahrnuje frekvenci pro běžné uživatele.
  • GLONASS-K2 – Jeho spuštění je naplánováno na rok 2018, nyní je ve fázi výzkumu.
  • GLONASS-KM – Jeho spuštění je naplánováno po roce 2025, nyní je ve fázi výzkumu.

Komentovat

Nahoru