Navigace: Úvod » Aplikace » Čeští Fitify vyráží do silné konkurence s cvičením pro břišáky, záda a střed těla

Čeští Fitify vyráží do silné konkurence s cvičením pro břišáky, záda a střed těla

Čeští Fitify vyráží do silné konkurence s cvičením pro břišáky, záda a střed těla

Historicky je cvičení záležitostí současnosti. Má sice svůj původ už ve městech starého Říma a Řecka, kdy muži chtěli svá těla přiblížit podobě svalnatých bohů, avšak jinak se přece jen spíše lidstvo dřelo na polích – ať už těch, kde se pěstuje zelenina a nebo těch bitevních. S nástupem sedavých zaměstnání, jakoby nás začalo tahat něco ze židlí kvůli tomu, že věčné sezení nemáme v genech. Aplikace ‚Abs & Core‘ od českých vývojářů, stojících za sérií aplikací ‚Fitify‘, se vás teď bude snažit z těch židlí vytáhnout.

Cvičících aplikací je spousta. Tahle by měla dostat pozornost už jen proto, že vzešla z klávesnic českých programátorů. Série aplikací od Fitify obsahuje dvanáct různých aplikací, které se zaměřují na různé oblasti těla a také různé cvičící pomůcky a náčiní. K Abs & Core však nebudete potřebovat vůbec nic, pouze vlastní tělo a gravitaci, která vám pomůže k vytouženým výsledkům. K tomu je samozřejmě ale hlavně zapotřebí pravidelné cvičení a dodržení nějaké disciplíny. K tomu vám zase může pomoct nástroj Notifikace, který je součástí aplikace a upozorní vás po zvoleném časovém úseku, ve kterém neabsolvujete cvičení.

Cvičení (obrázek)

Cvičení

Dokončené cvičení (obrázek)

Dokončení

Přizpůsobení cvičení (obrázek)

Přizpůsobení

Pekáč buchet, střed a silná záda

Pokud si věříte, že budete cvičit pravidelně, i bez upozornění od mobilu, můžete se pustit rovnou na věc. Zvolíte si mezi břichem (v aplikací vtipně nazváno jako pekáč buchet); středem těla, neboli jak se říká v angličtině “core” a mezi cvičením pro silná záda. Když si vyberete oblast, kterou chcete cvičit, zvolíte si délku cvičení od pěti do šedesáti minut, kdy máte možnost zvolit si všechny délky po pěti minutovém časovém intervalu. Nechybí náhled cvičení, kde zjistíte, co na vás vlastně čeká. Při spuštění tréninku se objeví volby převodu textu na řeč a můžete si pustit text i v češtině.

Je možná škoda, že aplikace neudílí uživateli nějaké bližší pokyny k jednotlivým cviků. Ono je sice fajn, že alespoň zahlásí jméno cviku, avšak přece jen k některým cvikům by se hodil komentář, abyste se nemuseli při cvičení vždycky otáčet směrem k displeji a zjišťovat, co že máte vlastně cvičit, jak vysoko máte zvednout tu nohu, kam máte dát tu ruku a podobně. Na druhou stranu je tu deseti vteřinový náhled před každým cvikem, kdy si můžete cvik dostatečně prohlédnout.

Český zástupce v silné konkurenci ze zahraničí

Je docela vtipné, jak vás aplikace hlídá ve splnění jednotlivých cviků, protože když se snažíte aktuální cvik přeskočit pomocí tlačítka “další”, aplikace vás tak jednoduše dál nepustí, vybere vám další cvik, avšak vrátí čas ještě před započatí onoho přeskočeného cviku. Jak je ale vlastně cvičení v aplikaci efektivní? Říci definitivní verdikt, by bylo skoro na celou vědeckou studii. Musely by se porovnávat spálené kalorie s cvičením podle jiných aplikací, váha, samozřejmě růst svalové hmoty a navíc to porovnávat při stejném jídelníčku. Ovšem i bez toho všeho si lze povšimnout jistých handicapů této aplikace. Když si totiž navolíte čas a oblast cvičení, vůbec není jisté, jestli aplikace skládá cviky jen tak podle nějakého náhodného algoritmu a nebo má pořadí cviků – na kterém kvůli efektivitě celého cvičení rozhodně záleží – nějaký význam. Aplikace na druhou stranu umí přizpůsobovat obtížnost a zeptá se vás, zda se vám cvičení zdálo akorát, příliš lehké nebo příliš obtížné.

Ve velké konkurenci ostatních aplikací, se najdou i ty, které na to jdou více vědeckým přístupem, ověřeným odborníky na fitness. Každý správný osobní trenér by vám řekl, že hýbat se jakkoliv je základ, ale proč se nehýbat raději efektivně. Aplikace jako: Nike+ Training Club, The Johnson & Johnson Official 7 Minute Workout, Workout Trainer nebo Personal Trainer od Hasfit nabízejí daleko efektivnější způsoby cvičení, protože jednotlivá cvičení (resp. pořadí jednotlivých cviků) byly složeny člověkem a nebo propracovanějšími algoritmy. Mnoho z aplikací (i těch zdarma) navíc obsahuje cvičící plány a nebo ta poslední od Hasfit má i skutečného trenéra, který s vámi ve videu po celou dobu cvičí.

Kdo si někdy vyzkoušel cvičit bez plánu a s plánem, ví, že je to jako nebe a dudy, nemluvě o tom, když je zde trenér, který s vámi skrze video potí krev po celou dobu, povzbuzuje vás a dává vám motivaci pokračovat a nebo jsou tu naproti tomu jen poskládány sekvence předcvičujících figurantů. Nelze si též nevšimnout, že Fitify dost kopírují vzhled a vůbec celkový způsob fungování jiných aplikací. Podívejte se, jak vypadá aplikace Sworkit a dáte nám za pravdu. Ještě horší to je, když zjistíte, že Sworkit je prostě lépe zpracovaná. Je ale dobré, že vám aplikace dává možnost sestavovat si vlastní cvičení. Můžete si vybrat z databáze cviků, poskládat si je libovolně za sebe, a díky tomu může být cvičení efektivní (tedy pokud si je poskládáte správně).

Pro:

  • Ideální pro zaneprázdněné lidi: můžete si vybrat, jak dlouho budete chtít cvičit
  • Možnost sestavovat vlastní cvičení
  • Možnost nastavení upozornění
  • Čeština

Proti:

  • Bez reklam a se sestavováním vlastních cvičení pouze pro omezenou dobu (nutnost dokoupit premium verzi)
  • Ve velké konkurenci zaostává (konkurence nabízí navíc něco lepšího a tato aplikace naopak nic lepšího, než konkurence nenabízí)
  • Efektivita cvičení je diskutabilní, vzhledem k tomu, že není jasné, jak aplikace cvičení sestavuje a nejsou k dispozici plány cvičení
  • Pro další oblasti cvičení je nutné stáhnout další aplikace, včetně nějakého zahřátí (rozcvičení) před cvičením a po cvičení
  • Premium za 59,99 Kč (to je poměrně dost vzhledem k tomu, že se jedná pouze o jednu část těla)

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru