Navigace: Úvod » Aplikace » Mějte konečně pod kontrolou své finance s aplikací Domácí finance jednoduše

Mějte konečně pod kontrolou své finance s aplikací Domácí finance jednoduše

Mějte konečně pod kontrolou své finance s aplikací Domácí finance jednoduše

„Nejlepší kvalitou peněz je jejich kvantita,” řekl nizozemský židovský filozof Baruch Spinoza. Aplikace od českých vývojářů Domácí finance jednoduše se vám bude k té kvantitě peněz snažit pomoct tím, že bude přehledně uchovávat a zobrazovat data o nich, a vy tím pádem budete mít o svých financích dokonalý přehled.

Rychle, jednoduše a přehledně. To je trojice hlavních pravidel, kterými se aplikace řídí. A tak klepnutím na bílé plus v zeleném kolečku začnete rovnou přidávat záznamy. Zvolíte si buďto příjem nebo výdaj (počítejme pro tentokrát s tou méně radostnější variantou); můžete si v kalendáři upravit datum, jinak aplikace zjistí aktuální; zvolíte si druh výdaje; pak napíšete nějakou poznámku o jaký příjem/výdaj konkrétně se jedná, nebo třeba kde konkrétně jste peníze utratili a nakonec pak samozřejmě to nejdůležitější, pro co tahle aplikace vznikla: napíšete částku. Až přidáte několik výdajů/příjmů, začnete mít konečně přehled o svých financích. Aplikace je zobrazuje pěkně přehledně, každý z druhů příjmů/výdajů má nějaké barevné odlišení. To ale samozřejmě není všechno.

Výborný pocit kontroly nad vlastními financemi

Můžete si po rozbalení sendvičového znaku nabídky zobrazit grafický souhrn. Zobrazí se koláčový graf, se kterým si můžete libovolně otáčet. Za malou nevýhodu lze považovat, že se po klepnutí na jednotlivé části grafu nezobrazují odpovídající druhy (či kategorie chcete-li) výdajů. Některé příjmy/výdaje se ve vašem životě pravidelně opakují. Abyste na ně nemuseli pokaždé myslet a pak neměli infarktové stavy z toho, že vám něco na vašich financích nesedí, máte tady opakované šablony. Stačí si nastavit, jestli chcete danou akci provádět každý měsíc, týden nebo den a zvolit si kolikátého tak má být učiněno poprvé.

Hlavní část

Hlavní část

Přidávání položky foto

Přidávání položky

Koláčový graf (foto)

Graf příjmů/výdajů

Data uložená na aplikaci si též můžete exportovat do Excelu a nebo zálohovat do souboru či na Google Drive. Můžete si vytvářet více peněženek, čili více oddělených dat o příjmech/výdajích. Je možné také spravovat kategorie. Upravovat jejich název/ikonku/barvu nebo si kategorii vytvořit vlastní, pokud se vám nehodí pro danou položku žádná z již existujících.

Skvělým nápadem jsou horní ikonky na zelené liště, které jdou přepínat, ať už se nacházíte v aplikace kdekoliv. Můžete přepínat mezi peněženkami, i příjmy a výdaji. Můžete také samozřejmě vyhledávat položky podle názvu. Z nějakého záhadného důvodu způsobeného patrně programátorskou chybičkou je z těch vyhledatelných vynechána první položka. Že byste kvůli tomuhle aplikaci mazali ze svého telefonu, je ale asi směšná představa, zvláště když jinou chybu v aplikaci snad nenajdete. Respektive ano a to poměrně výraznou, jenže není lehké určit, zda za to může sama aplikace nebo spíše lenost uživatele. Samotným základem, na kterém aplikace stojí, je totiž nutnost nevynechat žádnou peněžní položku.

Příběh běžného uživatele aneb ne tak dobrý pocit kontroly nad vlastními financemi

Bez jakéhokoliv podceňování průměrného uživatele, lidská povaha má prokrastinaci v genech, a tak to bude ve většině případů vypadat asi přibližně takto: uživatel, říkejme mu třeba Josef, si stáhne a nainstaluje aplikaci, bude nadšen z její přehlednosti a bude po pár nákupech přidávat s elánem položky příjmů a výdajů. Josef si pak nastaví automaticky příjem výplaty pro každý měsíc a s nadšením si bude mnout ruce, že konečně má své finance pěkně přehledně pod kontrolou. Josef si bude prohlížet grafy a mít z toho všeho dobrý pocit. Poté ale několikrát položku zapomene přidat. Potřeboval něco rychle nakoupit, ve spěchu si na to na parkovišti nevzpomněl a po únavném dni na to večer také zapomněl.

Se špatným pocitem v žaludku Josef pak zjistí, že se mu kvůli několika vynechaným položkám nabourala celá evidence, a když se to takhle bude opakovat několikrát, prostě se na to celé vykašle. Navíc se mu už ani nechce prohlížet svá věčná hřešení. Když se několikrát v pátek rozjel v hospodě a utratil příliš mnoho peněz, těžko se mu to pak do aplikace na druhý den přidávalo (a nebylo to způsobeno kocovinou). Aplikace tak bude Josefovi v telefonu ležet ladem a za pár měsíců či let (protože je nenápadná a mnoho místa nezabírá), si ji odstraní.

Je proto obrovská škoda, že aplikace neumí třeba automaticky zaznamenávat položky převzaté z transkací na bankovním účtu, to je ale jeden z důvodů zabezpečení pro vývojáře asi velmi těžký úkol. Aplikace je tak určena hlavně pro ty, kteří v životě vyznávají jasně daný řád a málokdy zapomínají. Není rozhodně pro každého.

Pro:

  • Jednoduché, přehledné
  • Zdarma a dokonce i bez reklam
  • Příjemné grafické zpracování
  • Možnost zálohování na Google Drive a exportu do Excelu
  • Možnost nastavení pravidelných, automatických transakcí

Proti:

  • Aplikace vyžaduje velkou disciplínu uživatele (stačí několikrát zapomenout přidat položku, aplikace je rázem k ničemu a začnete sami sebe nesnášet)
  • Drobnosti: koláčový graf nefiltruje položky po klepnutí, nefunkčnost vyhledávání pro první přidanou položku

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru