Navigace: Úvod » Aplikace » Audioknihy a rozhlasové pořady zdarma v Radiotéce od Českého rozhlasu

Audioknihy a rozhlasové pořady zdarma v Radiotéce od Českého rozhlasu

Audioknihy a rozhlasové pořady zdarma v Radiotéce od Českého rozhlasu

Pokud si někdy postesknete nad tím, že musíte platit každý rok poplatek za rádio, možná vás potěší nová aplikace Českého rozhlasu, díky které si můžete zdarma poslechnout audioknihy, divadelní hry, pohádky, dokumenty a různé jiné mluvené záznamy.

Český rozhlas vymyslel skvělý projekt Radiotéka, díky kterému můžete zdarma a kdekoliv poslouchat mluvené slovo. To slovo kdekoliv je velmi důležité, protože za kdekoliv se většinou v oboru mobilních aplikací platí. Někdo by mohl namítat, že za tuhle aplikaci vlastně platíme, neboť každá domácnost musí odevzdat koncesionářské poplatky, na druhou se jedná o poplatek 45 Kč za měsíc, kterým zaplatíte všechny možné služby Českého rozhlasu. Ať už patříte mezi lidi ochotné platit tento poplatek a nebo to považujete za nespravedlivou úřednickou šikanu, když už máme tu možnost a ČRo nám vlastně za naše peníze poskytl aplikaci, měli bychom ji rozhodně zkusit.

Audioknihy (foto)

Audioknihy

Detail (foto)

Detail

Úvodní obrazovka (foto)

Úvodní obrazovka

Při spuštění se na vás usmívají různé slavné knižní tituly. Jsou tady třeba knihy od Jakuba Arbese, Karla Čapka, Viktora Dyka, K. J. Erbena, Jaroslava Haška, Boženy Němcové a dalších podobně velkých jmen české literatury. Počáteční nadšení s obsahu zdarma ale pak trochu poleví. Člověka napadne, že by si rád vyhledal, zda tady mají taky tuhle knížku, kterou by si chtěl přečíst. Po chvíli hledání ho zarazí, že aplikace nenabízí možnost vyhledávání knih podle zadaného slova. Vzhledem k tomu, že databáze audioknih není malá, je to dost nepraktické, poněvadž řazení podle autora/názvu ne vždycky stačí. Není zde ani například přehled nejvíce poslouchaných materiálů všech posluchačů celkově, což by taky usnadnilo uživateli výběr poslechu.

Trvalý, omezený a offline obsah

Audioknihy by zde měly být nastálo, v sekci Hry a četba pak jsou některé tituly, které mají omezenou platnost. Když jsem v této sekci uviděl Wyndamovo legendární sci-fi Den Triffidů, zaradoval jsem, neboť mi byla tato kniha doporučována už nejméně rok. Kniha je navíc namluvena skvělým Norbertem Lichým. K mé nelibosti jsem ale zjistil, že jsou nepochopitelně dostupné už jen části 6. – 12. Přitom aplikace hlásí „K poslechu ještě 7 dní” a „15 dílů,” což by mělo značit kompletních patnáct dílů. Tak jsem tedy raději zamířil do kategorie Příběhy slavných, kde jsem si poslechl zajímavou hru o životě Johna Lennona. Tady naštěstí už vše šlo v pořádku.

Bylo by každopádně dobré, aby tvůrci informovali uživatele už v popisu aplikace o tom, že některé tituly jsou jen omezené doby a některé napořád, je to totiž trochu matoucí, když si na to člověk musí přijít sám. Je škoda, že neexistuje nějaká možnost sestavit si frontu k přehrání či rovnou playlist. Na Google Play nebyly výjimkou nespokojení uživatelé, kteří hlásili problémy s přehráváním offline obsahu. To je samozřejmě něco, co člověku dokáže pít krev: dlouze si připravuje něco, co si bude chtít přehrát dejme tomu zítra při dlouhé cestě autem, a pak když už je v autě a chce si daný obsah přehrát, zjistí, že nefunguje.

I skladník ve šroubárně si může poslechnout Radiotéku

Z grafického zpracování nikdo nebude skákat do výšky nadšením, ale svůj účel splní slušně, vzhledem k tomu, že u takového druhu aplikace je hlavní čistota designu a přehlednost. Pak tady máme takové maličkosti, jako když se zobrazuje hláška o zasílání informací o pádu v angličtině, nebo když se aplikace zobrazuje v horní stavové liště, ale místo sekundárního popisu se zobrazuje pouze nějaké nic neříkající ID číslo. Aplikace taky nejde na horní stavové liště zavřít, takže tady “straší” do té doby, dokud aplikaci ručně nezavřete ve správci úloh. No a poté tu samozřejmě máme ten problém s chybějícím vyhledáváním.

Jinak je ale Radiotéka zajímavý projekt. Navíc nemusíte mít obavy, že by to byla aplikace pouze pro intelektuály a knihomoly. Nikdo nemusí argumentovat tím, že „i skladník ve šroubárně si může poslechnout Vergilia v originále.“ Jsou zde rozhlasové pořady různého druhu a zaměření, které by měly zaujmout široké publikum posluchačů.

Pro:

  • Slušná databáze obsahu, který je stejně jako aplikace zdarma
  • Offline obsah
  • Výběr, který by měl vyjít vstříc široké veřejnosti

Proti:

  • Chybí vyhledávání
  • Někteří uživatelé hlásí problémy s přehráním offline obsahu
  • Nejsou dořešeny detaily, aplikace působí jako nedokončená
  • Kromě vyhledávání chybí i další funkce, které by dojem z aplikaci zlepšily: možnost sestavit playlist, seznam nejpřehrávanějšího obsahu ostatních uživatelů apod.

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentáře (2)

Komentovat

Nahoru