Navigace: Úvod » Aplikace » Abeceda pro děti pro Android zábavnou formou

Abeceda pro děti pro Android zábavnou formou

Abeceda pro děti pro Android zábavnou formou

Předškoláci a prvňáčci už bývají vybaveni nějakým chytrým telefonem nebo tabletem, který jim kromě zábavy může také pomoci v dalším vzdělávání. Nezbývá mi než pochválit Společnost PMQ SOFTWARE za další výukovou aplikaci pro Android, která děti nejen učí, ale i baví.

Aplikace Abeceda pro děti je trošku větší, něco přes 13 MB, proto je vhodnější stahovat ji přes Wi-Fi. Je to pochopitelné, protože obsahuje stovky multimediálních souborů včetně dětsky přívětivé grafiky a příjemného českého ozvučení. Grafika je opravdu povedená, ovládání velmi intuitivní a hlasový doprovod na profesionální úrovni.

Aplikace je rozdělena do sedmi částí.

1.část – Abeceda

V první se mohou děti seznámit s jednotlivými znaky české abecedy. Pro zjednodušení jsou vynechané některé znaky s diakritikou, které se obvykle nevyskytují na začátku slov. Písmena jsou vyvedena tiskací, a to jak velká, tak malá. Každý znak provází hlasový doprovod, který je možné vyvolat i stisknutím malého nebo velkého písmene na displeji.

2. a 3.část – Velká/malá písmena

Druhá a třetí část se věnují velkým, resp. malým písmenům. Aplikace postupně zobrazuje náhodně vybraná písmena s ilustrativním obrázkem. Zobrazené písmeno je vždy počátečním v symbolicky zobrazeném slově. Popisné slovo je zároveň uvedeno velkými písmeny pod obrázkem. Každé písmeno má přiřazeno několik symbolů, aby si děti nespojily jeden znak s jediným slovem.

4.část – Hádání slov

Ve čtvrté části začíná převažovat zábava nad výukou. Malý student má totiž k zobrazenému písmenu najít slovo, které na toto písmeno začíná. Na výběr má vždy ze tří možností. Průvodkyně programem u každého příkladu představí písmeno i jednotlivá slova. Pokud se dítě splete, povzbuzuje ho k dalším pokusům, dokud se mu nepodaří najít správné řešení. Přiřazení správného obrázku je provázenou pochvalnými slovy, která jsou také vybírána náhodně z několika variant, aby se příliš rychle neomrzela.

5.část – Hláskování

Pátá část se věnuje hláskování. Postupným klepáním na jednotlivá písmena ve slově (od prvního k poslednímu) odkrývá dítě obrázek symbolizující dané slovo. Rychlost odkrývání je pochopitelně dána délkou slova. Jednotlivá odkrývaná písmena opět nahlas opakuje průvodkyně celou aplikací, která také na závěr celé slovo přečte.

6.část – Hledání písmen

V šesté části se postupně zobrazují slova, ve kterých má dítě najít všechny výskyty jednoho písmene. Klepnutí na každé písmenko je provázeno doprovodným komentářem. Za každé slovo, ve kterém určil požadované písmeno napoprvé, získá žáček jednu hvězdičku. Po nasbírání 8 hvězdiček se dočká malé odměny v podobě obrázku a veselé melodie.

7.část – Pexeso

Poslední část obsahuje pexeso, které učí děti spojovat si počáteční písmena se slovy. Jednotlivé páry kartiček totiž vždy tvoří písmeno a obrázek, který na příslušné písmeno začíná. Dítě si tedy musí spojit například „Š“ se „Švihadlem“ nebo „H“ s „Holičem“. Otočení každé kartičky je opět doprovázeno hlasovým komentářem, po správném sestavení dvojice následuje pochvala, kterých není nikdy dost.

Aplikace skýtá i pravděpodobně původně neplánované možnosti výuky základů mixování pro DJ. Jak jsem zaregistroval, opakovaným potlapkáváním symbolů je možno vyvolat různé rapperské efekty, které děti nesmírně baví. Rodiče se v tomto případě musí obrnit silnou dávkou trpělivosti nebo pořídit své ratolesti pohodlná sluchátka.

Závěrem

Základní verze je k dispozici na Google Play zdarma, přístup ke všem funkcím lze dokoupit přímo z aplikace za rozumných 69 korun. Tedy levněji než klasický papírový slabikář. Výukových programů v češtině je pro tablety hodně málo, proto je každá, která se objeví, podrobena testu desítek a stovek uživatelů. Pochvalné reakce a vysoce nadprůměrné hodnocení v Google Play dávají tušit, že v tomto případě nejde o z nouze ctnost, ale skutečně o velmi povedenou výukovou pomůcku.

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentovat

Nahoru