Navigace: Úvod » Návody » ZAČÍNÁME: Změňte si prostředí svého komunikátoru

ZAČÍNÁME: Změňte si prostředí svého komunikátoru

ZAČÍNÁME: Změňte si prostředí svého komunikátoru

Jistě jste mnozí četli či slyšeli pojem launcher. Leckdo z nováčků ale tápe v tom, co to vlastně znamená a co jiný launcher běžnému uživateli přinese nového.

Operační systém Android přinesl do prostředí komunikátorů nejednu novinku v ovládání. Mezi stěžejní novinky patří i možnost jednoduché změny většiny prostředí telefonu, ve kterém se jako uživatelé pohybujeme. Toto prostředí se nazývá launcher.

Všechny launchery se až na pár vyjímek skládají ze samotné plochy, do které umisťujeme zástupce aplikací a dynamické widgety (typicky hodin či rychlých přepínačů funkcí), a také menu, ve kterém máme poskládány zástupce všech aplikací.

Proč ale launcher vůbec měnit? Především díky možnosti větších možností nastavení. U launcherů dodávaných v telefonu od výrobce nemáte možnost si měnit počet položek (většinou je kapacita jedné obrazovky omezena mřížkou 4×4, tedy maximálně 16 zástupců na jednu plochu), dolní lišta může být omezena kapacitou čtyř zástupců. V menu samotném často chybí možnost řazení zástupců dle svého gusta anebo chybí možnost schování zástupců programů, které nikdy nepustíte. Alternativní launchery také mají možnost skinování celého prostředí, barvuchtiví uživatelé si tedy mohou pohrát s grafikou prostředí celého telefonu.

Jaký zvolit?

Oficiální obchod Play je plný různých alternativních launcherů a leckdy je složité si vybrat ten pravý, který vám bude vyhovovat. Mezi nejoblíbenější patří Go Launcher EX. Vyniká především kompletních možností nastavení, můžeme si měnit pole pro zástupce dle své libosti. Dolní lišta zástupců je také plně přizpůsobitelná, umožňuje například rolování mezi zástupci a tím pádem přidání mnoha zástupců k přístupu odkudkoliv. Také možnosti menu zobrazení zástupců je plně přizpůsobitelné. Vše dotváří stahování skinů či dalších widgetů a lokalizace do českého jazyka. Komplexní řešení, a to celé zdarma.

 

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

 

Další šikovný launcher je Zeam Launcher. Funguje na podobném principu jako Go Launcher, nicméně neoplývá takovými širokými možnostmi. Na druhou stranu je vhodný pro zařízení se slabším hardwarem, na kterých je i přes HW omezení velice rychlý.

 

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

 

A do třetice uvedeme ADW launcher. Ten vyniká také velice slušnou rychlostí celého prostředí. K tomu jednoduché nastavení a rozšířené možnosti pro ty, co si s nastavením chtějí trochu pohrát. Tento launcher je předinstalován v uživatelských ROM CyanogenMod 7, což také o něčem svědčí.

 

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

 

Tato trojice je jen kapkou v moři, nicméně pro začátek patří mezi dobré volby.

Alternativní launcher jako hlavní

Instalací lancheru z obchodu Play problematika ale nekončí. Nyní si zvolený launcher chceme také nastavit jako ten hlavní, který se zobrazí po stisku tlačítka s domečkem Home. Ihned po instalaci je situace jednoduchá. Po stisku Home se zobrazí obrazovka s volbou, jaký launcher chceme zobrazit. Zde si zvolíme položku Použít jako výchozí nastavení pro tuto činnost a je hotovo.

Pokud nás launcher omrzí a chceme vymazat nastavení, jako hlavního, musíme zabrousit do menu nastavení a volbu launcheru jako preferovaného smazat. Zabrousíme do menu Nastavení ->Aplikace -> Správa aplikací, kde rozlikneme právě užívaný launcher. Zde odklikneme volbu Vymazat výchozí nastavení, po následném ťuknutí na tlačítko Home se objeví známá obrazovka, kde si můžeme zvolit launcher jiný.

Vše výše uvedené jsou základní informace, které by začínající Androiďák měl o volbě launcheru vědět a v problematice se neztrácet.

Komentáře (3)

 • Tomáš

  Chtělo bych se zepta jak se jmenuje ten skin u aplikace Go launcher. Děkuju.

  Odpovědět
 • Katka

  Dobry den, chtela bych se zeptat jak vratim zpet do puvodniho prohlizeni . Stahla jsem nejaky novy voucher ale nechci ho a nevim jak to vratim zpet na tu ktera tam byla v tehle se nevyznam. Dekuji za brzkou odpoved .

  Odpovědět
 • Zdeněk

  Po proběhlé aktualizaci přijímač na nic nereaguje, televize nemá signál. Po odpojení od el. naběhne postupně 07A1, 10Paž 100P pak obrácená 6 AON a pak UPC a přijímač na nic nereaguje. Co mám. dělat?
  Jelínek

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru