Navigace: Úvod » Večerní okénko » Večerní okénko: po dvou letech standardních norem

Večerní okénko: po dvou letech standardních norem

Večerní okénko: po dvou letech standardních norem

Je tomu přes dva roky, co Evropská Unie ve velké slávě uvedla dokument o sjednocení konektorů u mobilních zařízení ve formátu micro USB. Tuto smlouvu podepsali všichni velcí hráči. Pojďme si zbilancovat, jak se nám ta standardizace daří.

Nejprve je dobré si připomenou ten mobilní galimatiáš, který se tehdá odehrával na scéně. Samsung nabíjel pomocí 2 typů konektorů, které byly na oko stejné. Jen jeden z nich byl o 2 mm širší. LG užívalo podobně vyhlížející konektor, leč vhodný pouze pro své přístroje. Apple si jel stále svoji písničku o své zasouvací obludě a Sony Ericsson nestíhal měnit v servisech nefunkční Fast port konektory. A Nokia? Ta pro jistotu vyžadovala k plnému provozu telefonu kabely dokonce dva. Jeden pro nabíjení, druhý pro data. A někdy ten pro data uměl i nabíjet, ale jen něco a to druhé ne. Zbytek užíval kdysi všeobecné užívaný a bezproblémový formát mini USB, jen HTC si ho drobně upravilo tak, aby kabely HTC fungovaly jen s HTC. Prostě bordel.

Potom se zjevilo znamení ve formě prohlášení o sjednocení všech konektorů do jediného, které podepsaly všichni výše zmínění výrobci. Ten konektor se jmenuje microUSB a jistě ho všichni známe, protože ho užíváme ve svých Sony Ericssonech, HTC i komunikátorech Samsung. Jen uživatelé levných Nokií, které slouží jako druhý telefon pro sekundární SIM kartu, si stále nabíjí pomocí 2 mm konektoru, jablíčkáři si konzervativně drží svoji obludu, které se chytil Samsung u svých tabletů, aby se bylo o co soudit, že? A na stole mám tablet, kterej se dobíjí takovým kolíkem, kterej slouží i k nabíjení notebooků.

Mám rád, když platí to, co je psaný. I když nelze smlouvě odepřít jistou dávku efektivity v tom, že standard microUSB užívají víceméně výrobci (i tak ho existují 2 typy), kteří se svým řešením byly nešťastní. Zaměstnanci Samsungu měli v tom, jakej konektor ke kterému telefonu asi tak stejnej hokej jako zákazníci a servisáci Sony Ericssonu Fast Port poslali do pekla už dávno.

Aby toho nebylo dost, různé konektory nabíječek zevšedněly. Naštěstí telefony disponují i dalšími zdířkami, kam se daj strkat věci všelijakých formátů. Ale o microSIM, nanoSIM, dvou nekompatibilních formátech 3,5 mm jack konektoru či SDHC a SDXC kartách až někdy jindy.

Komentáře (3)

 • David Vávra

  Text článku mě bije do očí svou nespisovností.

  Odpovědět
 • ...No...Name...

  To že má Apple svůj konektor mi nepřijde nijak strašné. Používají ho masy a je s ním spojena hromada příslušenství…takže by mi spíš přišlo šílené ho něčím nahrazovat.

  Odpovědět
 • HUdasp

  Také bych neměl nic proti Apple konektoru. V tom případě ať podobné úmluvy nepodepisují, když se jich nehodlají držet. Za normální situace se tomu říká podvod.

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru