Navigace: Úvod » Večerní okénko » Večerní okénko: CyanogenMod 9 na rozcestí

Večerní okénko: CyanogenMod 9 na rozcestí

Večerní okénko: CyanogenMod 9 na rozcestí

Polemika ohledně rozšíření nejnovější verze operačního systému Android zaměstnává specializované weby každodenně. Situace ohledně deváté verze CyanogenMod ROM je však ještě horší.

Počáteční situace celé modifikace se zdá nesnadná. Vyjma přístrojů Nexus nulová podpora hardwaru pro zásadní inovaci Androidu ICS – tedy hardwarové akcelerace prostředí systému. Výrobci telefonů a i samotného hardwaru ruku k dílu nepřidali, a tak se první kompilace CyanogenMod 9 vytvářely doslova na koleně.

A na výsledném produktu je to znát. CyanogenMod 9 v prvních verzích žádné zásadní inovace oproti čistému Androidu nepřinesl a problémy s ovladači přibrzdily jeho rozvoj více než dost. Pokud si k problematice přičteme obměnu infrastruktury, problém je na světě. Vývoj alternativní ROM v prvním čtvrtletí letošního roku se defakto zastavil a provozovat CM9 na svém telefonu bylo pouze pro otrlé.

Aby toho nebylo dost, zjevila se další rána pod pás. Uvolněné místo na „trhu“ zacelil více než zdatný konkurent. A to v podobě modifikace AOKP, jejíž rozjezd je neskutečný. Oproti CyanogenModu je sice AOKP dostupno pro menší portfolio přístrojů, nicméně poctivě vybraných dle provozuschopnosti. Výsledkem je vynikající alternativní ROM s mnoha možnostmi a především vynikající stabilitou po pár prvotních testovacích vydání. O vrásku více pro CyanogenMod tým.

Situace pro celý tým je tedy nesnadná. Velké množství podporovaných přístrojů a i přes znatelné zlepšení v poslední době stále slabší použitelnost CyanogenMod 9. Jak z toho tedy ven?

Dle mne je volitelná dvojice řešení. První spočívá v zaříznutí starších přístrojů (typicky s procesory typu ARMv6) a na nich pouze vylepšovat vynikající CyanogenMod 7, který se blíží k Androidí dokonalosti. Už se to jednou stalo, vzpomeňme si na dědečky HTC Dream a Magic. Následně se plně soustředit na pár vybraných přístrojů a navrátit do CM9 funkčnost CyanogenMod 7. Druhá možnost je uznání porážky od týmu AOKP a dokončit resty v podobě nové verze webu (nové logo stále nikde) a dokončení obměny infrastruktury. Místo rozšiřování funkčnosti ROM se zaměřit na optimalizaci ovladačů a vyčkávat na Jelly Bean. Už bude za chvíli za dveřmi a pokud CyanogenMod tým nechce opět zaspat dobu, je nutné být připraven.

Tak jako tak situaci celému týmu nezávidím. Nebojuje pouze úhlavním nepřítelem AOKP, ale na trhu alternativních ROM jsou další konkurenti, kteří jdou na problematiku po svém. Za zmínku stojí MIUI, Lewa OS anebo projekt Oxygen. Zdá se mi, že ten Kondikův elán odešel k výrobci Samsung a pro dítko CyanogenMod ho příliš nezbylo.

Komentovat

Nahoru