Navigace: Úvod » Telefony » Telefon z druhé ruky: Sony Ericsson Xperia X10i

Telefon z druhé ruky: Sony Ericsson Xperia X10i

Telefon z druhé ruky: Sony Ericsson Xperia X10i

Počátek opravdového rozmachu éry operačního systému Android byl ve znamení HTC a jeho modelu Desire. Odpověď na thaiwanský bestseller do té doby uspalého Sony Ericssonu byla spojena s modelem Xperia X10i.

Model Xperia X10i byl první dotykový mobil s kapacitním displejem švédsko-japonského výrobce vybavený procesorem ARMv7. Představen byl v březnu roku 2010 a jeho působení na trhu bude vždy zapsáno v análech jako boj výrobce s komunitou.

Vzhled

Model X10i nastínil designový směr, kterého se výrobce držel po celý rok představení modelu. Celoplastové tělo o rozměrech 63 x 119 x 13 mm se, na danou velikost, sympatickou vahou 135 gramů patřilo a stále patří mezi nejatraktivnější komunikátory s OS Android vůbec. Velice vkusný kontrast ostrých a oblých linek zaujme i v dnešní době. Přední straně dominuje rozměrný dotykový displej o úhlopříčce 4″ palce a FWVGA rozlišení (854 x 480 pixelů), za který se nemusí stydět ani soudobé telefony nižších kategorií. Zobrazení barev je na velice dobré úrovni a ať to nikdy nebylo potvrzeno, dle našeho soudu jako jeden z mála Androidů disponuje antireflexní vrstvou. Ta docílí efekt, že na sluníčku je displej dobře čitelný, ačkoliv jsou barvy značně zkreslené (tuto vrstvu znají majitelé starších Symbianových modelů Nokia řady E). Displej je kryt dotykovou vrstvou s podporou pinch-to-zoom a jako materiál byl zvolen plast. Pod displejem je klasická trojice tlačítek k ovládání operačního systému. Ta jsou podsvícena.

Ve stříbrné lince boků jsou zakompovány tlačítka hlasitosti i spouště fotoaparátu. Horní strana přístroje je osazena kompletní konektorovou výbavou a tlačítkem Power. Zde je nutná výtka ke konektoru nabíjení, který je schován pod krytkou a horní strana je ta nejméně praktická pro připojení nabíječky, zvláště v automobilu. Bohužel konektor nebyl do těla přístroje vsazen příliš kvalitně a díky tomu se snadno dá vylomit. Bohužel oprava není snadná a většinou obnáší výměnu celé základní desky, což je drahá záležitost.

Celé tělo je zpracováno z kvalitního plastu. Telefon byl dostupný ve dvojici barev. Černá vyniká pogumováním zadního krytu, které je příjemné na omak a i praktické při užívání. Velkým nešvarem bílé verze je špína, která ulpívá ve spárách a drobných škrábancích na krytu. Telefon disponoval od výroby nalepenou fólií na displeji, pokud nebyla předchozími majiteli stržena, s poškrábaným samotným displejem byste se tedy neměli setkat.

Výbava

Po vzoru Desire byla i Xperia vybavena čipovou sadou Qualcomm Snapdragon první generace. Tedy 1GHz procesor typu ARMv7 (podporující Adobe Flash) doplněný grafickým čipem Adreno 200. Hodnota paměti RAM je slabých 256 MB pro uživatele, což je zřejmě největší nešvar telefonu. Naopak potěší hodnota vnitřní paměti o celkové kapacitě 1 GB, s problémem přesouvání aplikací na kartu byste se setkat neměli.

Potěší fotovýbava komunikátoru. Důraz výrobce na kvalitní výstupy fotoaparátu byl znát a čočka 8 MPix čipu uměla vykouzlit kvalitní snímky. Když se kvalitní fotografie sečtou s možností nahrávání videa v HD Ready 720p formátu a LED přisvícením, jedná je o kvalitní telefon pro pořizování obrazových záznamů.

Telefon je vybaven vyměnitelnou baterií o slušné kapacitě 1500 mAh. Především díky velkému displeji je výdrž na standardní úrovni přístrojů s OS Android. Pro úplnost dodáme komplexní datovou výbavu (WiFi b/g, podpora 3G), GPS či slotem pro rozšiřují microSD(HC) kartu.

Výbava telefonu je tedy velmi slušná nejenom na svoji dobu. Zamrzí pouze paměť RAM o nevalné kapacitě, jinak není defakto co vytýkat na 2 roky starý přístroj.

Software

Již na začátku bylo konstatováno, že model Xperia X10i byl soubojem výrobce s komunitou. Tento souboj ale komunita vyhrála a tak nemastný, neslaný software Xperie nebyl nakonec až tak strašný, jak se kdysi zdálo. Telefon původně začínal s prehistorickou verzí Androidu 1.6 Donut bez podpory pinch-to-zoom, vývoj oficiální verze skončil u Androida 2.3.3 Gingerbread a multitouch s pomocí dvou prstů nakonec svou podporu dostal také. Tedy i s tovární ROM se dá rozumně žít, pokud jste nenáročný uživatel. Nejnovější Gingerbread navíc obsahuje vkusnou nadstavbu výrobce z modelů 2011, která nahrazuje nepříliš podařenou známou z roku 2010.

I hračičkové si s telefonem užijí. I přes svoje stáří patří Xperia X10i mezi nejlepší komunitou podporované telefony Sony Ericsson a není problém najít adekvátní a plně funkční ROM na bázi nejnovějšího Androidu Ice Cream Sandwich, i díky komunitou prolomenému bootloaderu a možnosti nahrávání upravených jader systému. Jen ta RAM chybí ke spokojenosti.

Dostupnost a cena

Sehnat Xperii X10i z druhé ruky není velký problém. Na trhu je kusů k dispozici dostatek a v široké míře stavu. Jsou k nalezení kusy s platnou zárukou, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 4000 – 5000 Kč. Kusy bez záruky se dají pořídit i okolo 3000 Kč.

Telefon vyjma konektoru netrpěl žádnými chronickými vadami. Rozhodně doporučíme se vyhnout nějakým způsobem poškozeným modelům, kde hrozí výměna základní desky. O často vylomeném USB konektoru řeč byla, stačí doplnit různé nefunkční kusy, kterým bliká pouze stavová dioda apod. Často se nejedná pouze o vadu SW, ale o vadu na základní desce.

Velkou konkurencí Xperie X10i na bazarovém trhu je HTC Desire. Oproti němu Xperia nabízí větší displej, silnější baterii, větší vnitřní paměť a kvalitnější fotoaparát. Na druhou stranu Desire nabídne daleko více paměti RAM a velice silnou komunitu. Mezi další vážné konkurenty patří bazarový HTC HD2 či nové modely od čínských draků, zejména Huawei G300 Ascend, který pořídíte za podobné peníze. Avšak nový a s plnou zárukou.

Resume

Model Xperia X10i byl vždy a stále zůstává telefonem pro uživatele, kteří se chtějí odlišit od zbytku. Atraktivní design spolu s komplexní výbavou předurčují telefon do kapes těch, co telefon používají k běžnému životu a distancují se od her. Xperia X10i je lepší volbou, než koupě nového low end telefonu, na druhou stranu za příplatek cca 1000 Kč lze sehnat jak nové silnější modely (zmíněný Huawei G300 Ascend, Sony Ericsson Xperia Mini, Samsung Galaxy Mini 2), tak i kvalitnější kousky z druhé ruky (Samsung Galaxy S či Sony Ericsson Xperia Neo). Volba je tedy složitá a mnohdy se Xperia X10i kupuje srdcem, nikoliv rozumem.

Komentáře (1)

Komentovat

Nahoru