Navigace: Úvod » Hry pro Android » Placené hry: Recenze Machinarium

Placené hry: Recenze Machinarium

Placené hry: Recenze Machinarium

Kvalitních adventur s jednoduchým, leč poutavým dějem je jako šafránu. Mezi takové rozhodně patří hra Machinarium. Která je navíc od českých autorů a jak je známo, adventury a Česko k sobě patří odjakživa.

Základ hry je jednoduchý a pro protřelé hráče adventur známý. Máte panďuláka a s ním chodíte po lokacích, sbíráte předměty a ty následně používáte. Konkrétně v Machinariu ovládáte drobného robota. S jeho pomocí máte zjistit, co se mu vůbec stalo.

Protože si ho nejprve musíte poskládat z hromádky smetí (chudáka). Během tohoto skládání si uživatelé ihned osvojí ovládání hry. Příběh se line v retrospekci, začíná se s ničím a s celým dějem hry sbíráte střípky do mozaiky, co se vůbec stalo a událo. Více představovat z děje nebudeme, ochudili bychom vás o mnohé zážitky ze hry.

Ovládání probíhá prostřednictvím dotykového displeje. Zde se musím pozastavit nad nešťasných řešením ploch pro jednotlivé dotyky. V některých pasážích hry jsou aktivní prvky na obrazovce namáčklé příliš na sobě a není vyjímkou, když místo provedení akce odejdete se svým robůtkem kamsi pryč.

Svým způsobem Machinarium není jen adventura, ale i logická hra. Přemýšlet musíte nejen nad tím, jak se dostat z jedné lokace do druhé, prostředí je provázeno i vloženými logickými hrami. Narazíte tedy nejenom na  kreslení obrazců jedním tahem, ale i různé formy skládaček. Aby toho nebylo dost, starší uživatelé se vrátí do svých raných let díky několika minihrám, které znají z dávné éry prvních počítačů.

U adventury je vhodné se zmínit o obtížnosti celé hry. Ačkoliv mnohé úkoly jsou vcelku intuitivní, řada z úkolů triviálních není a kdo nechce hrát s pomocí nápověd, jistě se zapotí. Nápověda je ve hře dostupná ve dvou formách. Buďto pouze ve formě obláčku nad robotem s obrazovým obsahem, co se má udělat, anebo kompletní sada nápovědy v dané lokaci. Bohužel občas chybí nápověda ve stylu něco mezi. Obláček leckdy příliš nenapoví a kompletní manuál zase ukáže kompletní postup krok po kroku. Hra je někdy příliš složitá bez použití manuálu, s jeho pomocí jde ale pouze o ťukání dle daného postupu. Škoda.

Co se týče herního času, který strávíte u hry, počítá se v řádek jednotek hodin pokud využíváte systému nápověd. Pokud jimi opovrhnete, lze u hry strávit i půlden.

Machinarium disponuje parádní grafikou a vkusnou zvukovou kulisou. Ovládání je intuitivní a spolu s absencí jakýchkoliv textů velice dobře poslouží i jako zábava pro děti. Ocenit musíme slušné HW nároky. Na testovaném Nook Color s jednojádrovým procesorem a 512 MB RAM hra fungovala vcelku plynule. Kdo má doma výkonnější železo, nesetká se s problémy.

Hra je k dispozici v obchodě Play za necelých 78 Kč. Za tento peníz nabídne parádní herní zážitek nejenom pro milovníky adventur. Vynikající zvuk a grafika, chytlavá hratelnost a rozmanitost vložených úkolů a her nemá u her s OS Android konkurenci. Kdo chce zabít pár hodin života při hraní her na tabletu, Machinarium je jasná volba.

HODNOCENÍ: 9/10

+ poutavá zápletka příběhu a tím i vysoká hratelnost
+ grafika a zvuky
+ vhodné i pro děti
+ integrace starých osmi bitových her

– pouze pro tablety
– systém nápovědy

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Komentáře (1)

Komentovat

Nahoru