Navigace: Úvod » Telefony » Jak se žije s Ainol Novo 7 Elf

Jak se žije s Ainol Novo 7 Elf

Jak se žije s Ainol Novo 7 Elf

Tablety dobývají svět a i po prvotních nepříliš úspěšných prodejích jsou tablety s operačním systémem Android na vzestupu. Ainol Novo Elf patří mezi ty levnější. Platí ale zde rovnost toho, že co je levné, tak je i špatné?

Ainol Novo Elf patří mezi zástup levných tabletů z Číny. Nejedná se o produkt žádné zavedené značky a ani model samotný není žádným ekvivalentem zboží, které se obdaří nálepkou operátora a jde do západního světa. Je prostě svůj a popravdě řečeno, ani se za to nestydí.

Vzhled a rozměry

Elf je po vybalení vcelku nenápadná černá krabička o rozměrech 19 x 12 x 1,2 cm s váhou 340 gramů. Což je jakýsi standard mezi tablety této kategorie. Tedy tabletů s úhlopříčkou displeje 7″palců, necelých 18 centimetrů.

Přední strana vyjma displeje, čočky fotoaparátu a loga výrobce neobsahuje žádné další prvky. Rozhodně bychom uvítali menší okraje tabletu. Na každé straně je linka okolo displeje o nezanedbatelné šířce centimetru, která by rozhodně mohla být tenší, tablet celý tedy i kompaktnější.

Držíme-li tablet na výšku, tak v ovládání nezavazí žádná tlačítka. Dolní a pravá hrana přístroje nedisponuje ničím, pouze plast. Nejzajímavější z tohoto pohledu je levá strana tabletu, která je osazena veškerými dostupnými konektory a zdířkami. Co se týče zdířek, nalezneme zde slot pro micro SD paměťovou kartu, který nemá problém s kartami formátu SDHC. Druhou zdířkou je otvor mikrofonu.

Konektorová výbava je bohatější a také nezvyklejší. Archaický konektor miniUSB doplňuje slot pro zapojení HDMI kabelu formátu miniHDMI a konektor pro zapojení nabíječky. Znalejší uživatelé se podiví nad nabíjením, Elf bohužel nejde s trendem doby a nabíjí se prostřednictvím samostatného kulatého konektoru, smysl mini USB konektoru je zde především pro data.

Horní strana disponuje čtveřicí tlačítek klasického provedení. Zde se nejedná o nic nového, tlačítko zapnutí/uspání přístroje doplňuje klasická flotila tlačítek Home, Menu a tlačítko Zpět. Pro úplnost doplníme obsah zadní strany přístroje, kde v levém dolním rohu nalezneme výstup reproduktoru a nějaké psaní pro počtení od výrobce.

Když zhodnotíme celkovou ergonomii přístroje, je zde pár faktů ke kritice. O ne zrovna útlém rámečku displeje bylo zmíněno, kritizovat rozhodně musíme umístění HW tlačítek. Vlevo nahoře rozhodně není umístění, kde je snadný dosah při držení tabletu obouruč v klasických polohách bez přehmatů a z tlačítek jsme při testování reálně používali pouze tlačítko vypnutí. Přitom na rámečku displeje je místa pro nějakou formu tlačítek dosti a dosti. Absence tlačítek k ovládání hlasitosti také nepotěší.

Další výtka směřuje k výstupu reproduktoru, který je zrovna na tom místě, kde nemá být. Ať držíte tablet horizontálně či vertikálně v ruce, dlaněmi výstup zakrýváte. Při zapojených sluchátkách může konektor vadit, protože je na levé „konektorové“ hraně nejníže a překáží při horizontálním držení tabletu.

Tablet je vyroben z obyčejného plastu a ze dvou částí. První část je matná vanička s jemným pogumováním (neulpívají na ni otisky prstů) obsahující záda a boky přístroje, do které je vnořen displej s rámečkem – ten je pro změnu lesklý a tedy přímo magnet na otisky. U testovaného kusu se objevil neduh v podobě nepřesného slícování dílů. Na levé spodní straně je patrná vůle displejové části a horní část lze „promáčknout“ do těla.

Co se týče zpracování, tak Elf se nestydí za svůj původ a disponuje mnohými kompromisy.

Obsah balení

Tělo přístroje máme zmapované, je čas se podívat dále do krabičky. Vedle tabletu samotného nalezneme cestovní nabíječku. Která není původně určena pro Evropu, což jasně dokládá svými pro Evropana nezvyklými kolíky do zásuvky. Naštěstí součástí balení je redukce do běžných zásuvek a také charakteristika předurčuje nabíječku pro nabíjení v České Republice. Výstup nabíječky jsou 2 Ampéry, což je adekvátní hodnota pro nabití tohoto zařízení s větší kapacitou baterie. Tablet se z nuly do plného nabití nabije cca za 3 hodinky, což je uspokojivý výkon.

 

Dále v balení nalezneme běžný mini USB kabel, který je určen pro spolupráci tabletu s počítačem. Slouží nejenom k synchronizaci, ale Elf se za pomoci USB kabelu umí i dobíjet. I přes zapojení na klasickou nabíječku s USB výstupem však tablet rozpozná pouze USB připojení, nabíjení při proudu 0,5 A tak trvá věčnost. Klasickou trojici příslušenství doplňují pecková sluchátka s volitelnými pěnovými nástavci. Ty po vzoru konkurence hrají, ale nic navíc. Kdo to s hudbou myslí vážně, jistě bude k tabletu připojovat sluchátka svá vlastní.

 

Chválihodnou součástí je USB-OTG kabel pro připojení volitelného příslušenství. Tablet bez problémů umí pracovat s připojenými USB flashdisky (externí HDD obdobně jako konkurence neutáhne), či USB modemy pro připojení k intenetu v terénu. Balení doplňuje záruční list a krátký manuál, ty jsou však vhodné pouze pro studenty čínského jazyka.

 

Co se týče balení, není co vytknout ani vyzdvihnout. Dodávat k tabletu nějakou formu pouzdra, folie na displej či HDMI kabelu by rozhodně na škodu nebylo.

HW výbava

Elfa máme zvenku představeného, je čas se podívat na vnitřnosti. Tablet pohání nezvyklý jednojádrový procesor AllWinner A10 postavený na platformě Cortex A8 tikající na 1,2 GHz. Jedná se tedy o procesor klasické architektury ARM, riziko nekompatibility běžných aplikací zde naneštěstí nehrozí. Procesor je doplněn dostatečně dimenzovanou pamětí RAM o hodnotě 1 GB, která bývá při běžném užívání zhruba z poloviny zaplněna. Dle výrobce se jedná o typ DDR3, u tabletů poněkud netypický typ. Budiž.

Výrobce se také chlubí užitým grafickým čipem Mali400, který užívá Samsung ve svém elitním modelu Galaxy S2. Vnitřní kapacita tabletu je taktéž dostatečná. Papírových 8 GB paměti je rozumně rozděleno na 300 MB pro samotný operační systém, necelý 1 GB pro uživatelské aplikace a zbytek přesahující 6 GB slouží jako interní SD karta. Paměťový prostor lze následně rozšířit paměťovými kartami formátu microSD(HC).

HDMI konektor podporuje standard verze 1.4, tedy ten nejnovější umožňující přenos obrazu v rozlišení až 3841 x 2160 pixelů. Bohužel zde se pouze odkazujeme na papírové hodnoty, neměli jsme možnost vyzkoušet přenos obrazu na LCD televizor.

Tablet disponuje integrovanou nevyměnitelnou baterií o kapacitě 3700 mAh. Baterie umožňuje čtyřhodinový bezproblémový chod tabletu při „plné palbě“, tedy na připojené WiFi a při přehrávání videa. Výdrž se adekvátně zvyšuje dle typu užití, jako čtečka knih vydrží okolo 7 hodin chodu a jako tablet na občasné brouzdání po webu i několik dní. Pokud je v uspaném stavu a s vyplou Wi-Fi, odběr Elfa je minimální.

Skoro samostatnou kapitolu si zaslouží displej. TFT-LCD jednotka disponuje rozlišením 1024 x 600 pixelů, které známe ze starších 10″ netbooků. Oproti nim je zobrazení mnohem detailnější. Nicméně displej je pouze běžné LCD bez ničeho navíc. A je to bohužel znát. Celkové podání barev není tak syté, jako u Samsungu Galaxy S Wi-Fi, se kterým mohu porovnávat stejné technologie. V porovnání s lepšími panely je výsledný rozdíl ještě markatnější.

Velkým neduhem, který spadá spíše do minulosti, jsou pozorovací úhly LCD panelu. Jasného podání barev pro oko docílíte pouze při kolmém pohledu na displej, pod různými pozorovacími úhly se podání barev mění a samozřejmě že ne k lepšímu. Nejmarkatněji se barvy mění při pohledu v úhlu cca 45 stupňů v horizontálním řežimu, kdy mají dokonce tendenci ke značné inverzi zobrazení.

Po tom všem asi nepřekvapí, že tablet nepodává dobré výkony ani na přímém slunci. Situaci vylepšuje povedený multitouch. Pět prstů s bezproblémovým křížením. Na smínku níže lze porovnat barevné podání Elfa ve srovnání s Samsungem Galaxy S Wi-Fi a LG Optimus One.

Je také vhodné zmínit absenci technologií, které se stávají standardem u kdejaké kapesní krabičky. Elf nedisponuje jak interním Bluetooth modulem, tak i GPS čipem. Komunikace s okolím tedy probíhá pouze za pomoci kabelů a ani navigace si v tabletu příliš neužijeme.

 

Fotoaparát je nedílnou součástí nejen komunikátorů, ale i tabletů. Ten v Elfu je určen především pro videohovory. Napovídá tomu nejenom umístění nad displejem, ale i rozlišení o hodnotě 2 MPix. Z pohledu umístění je nereálné jeho užití jako klasického fotoaprátu z pohledu ovládání. Fotoaparát lze z důvodu absence HW tlačítka ovládat pouze za pomoci displeje a sami sebe často asi nefotíte. Při videohovoru však kamera poslouží dobře, čemuž napovídá i krátké video deklarující vlastnost, že to fotit a natáčet umí. Proč ale systém nedisponuje funkcí Face unlock, tomu nerozumím.

Systémový reproduktor podává dobré výkony, rozhodně zastíní své kolegy u komunikátorů. Elf disponuje i vibracemi, které jsou dobré maximálně do specifikací, reálný užitek nemají. Vibrační motorek je totiž velice slabý a rozpohybovat mohutné tělo tabletu je pro něj nadlidský úkol. Pochválit musím příjem Wi-Fi sítí. Wi-Fi je stabilní, bez nenadálých odpojování a příjem je u Elfa silnější zhruba o jednu čárku ukazatele v porovnání s komunikátory.

Operační systém a prostředí

Nedílnou součástí každého tabletu je i operační systém. V Elfu je přednahrán nejnovější Android Ice Cream Sandwich ve verzi 4.0.3, který doplňuje poslední trojkový kernel.  Nutno dodat že Ainol se s customizací systému příliš nepáral, jedná se o čistý ICS s prostředím určeným pro tablety.

 

Základní obrazovka je členěna do pěti ploch (s mřížkou 6 x 5), které slouží pro umístění zástupců nainstalovaných aplikací a widgetů. Plochu doplňuje menu aplikací, do kterého se dostaneme prostřednictvím ikony v pravém horním rohu. Celým prostředím nám provází dolní lišta čĺeněná do dvou polovin.

 

Levá zastupuje nešťastně vyřešená HW tlačítka a tablet budete ovládat víceméně pouze s pomocí SW tlačítek. Pravá polovina supluje funkci roletky, jak ji známe u Androidů s grafickým prostředím pro komunikátory. Tedy zobrazuje aktuální čas, stav signálu připojené WiFi sítě a případné nezbytné aktuality z útrob systému. K celkové rychlosti prostředí nemám námitek a rozhodné se řadí do té lepší poloviny přístrojů s OS Android.

 

Mnozí jistě při sledování přiložených snímků obrazovky zpozorněli při pohledu na ikonky s nápisy v podobě rozsypaného čaje. Ačkoliv je 98% prostředí v mateřském jazyce, výrobce si dovolil model osadit „bonusovým“ software v jeho mateřském jazyce, kterému samozřejmě nerozumíme. A tak po prvním spuštění nalezneme v Elfu čínskou verzi prohlížeče Dolphin či několik dalších aplikací a her, které jsou k ničemu. Bohužel tento „balast“ nelze běžným způsobem odinstalovat. Tedy ne bez provedení root tabletu. V prostředí tabletu se také vyjímečně setkáme pro změnu s Angličtinou.

Tímto se dostáváme pro mnohé důležité otázce. Ano, Elf disponuje běžným Obchodem Play pro stahování aplikací, což rozhodně není standard u čínských tabletů. Co se týče nabídky aplikací, není tablet nikterak ochuzen od své konkurence. Pouze absence GPS čipu má zřejmě za následek omezený výběr mapových aplikací (absence Google Maps apod.).

Hry. Kategorie, kvůli které si mnoho uživatelů tablet pořizuje. Výše bylo zmíněno, že HW výbava tabletu by hrám měla nahrávat. Realita je však trošku jinde. Hry typu Angry Birds a další méně náročné aplikace jedou bez problémů. Problém vznikl u hry Reckless Racing 2, kterou považuji za dobrý test herních schopností přístrojů. Bohužel zde jsme se setkali s drobným nepochopením a jemné zadrhávání grafiky bylo na běžném pořádku. Ač se nejedná o vlastnost, která by znemožňovala zábavu při hraní her, vzhledem ke specifikacím jsme čekali trochu více.

Velkou zbraní tabletu je přehrávání videí. Elf nemá problém s přehráváním filmů ve vysokém rozlišení a ani s flashovými videi na internetu. O to více zamrzí škobrtání grafiky ve hrách. Vinu tomuto jevu dávám přílišnému zaměření výrobce na přehrávání videa v integrované ROM. Je pravděpodobné, že příští SW upgrade situaci vylepší. Pro úplnost snímky obrazovek z vybraných benchmarků, je však nutné výsledky brát s rezervou.

 

 

Pro úplnost doplním zbylé předinstalované použitelné aplikace. Jedná se o běžný hudební přehrávač, přehrávač videí či správce souborů.

Resume

Ačkoliv je receze psána spíše v negativním duchu, to podstatné je nutno říci na závěr. Tablet Ainol Novo 7 Elf je na českém trhu k sehnání za částku okolo 4500 Kč. Což je o mnoho méně, než srovnatelná konkurence a tento fakt v mnohém tlumí veškeré vyřčené výtky. Za tuto částku získáte plně vybavený přístroj s přiměřenými kompromisy v podobě horší ergonomie či slabšího displeje. Na druhou stranu je výdrž přístroje na nabití plně dostačující a www stránky se s Elfem projíždějí stejně snadno a pohodlně, jako u konkurence. Kdo hledá za málo peněz hodně muziky, Elf je dobrý kandidát ke koupi. Žije se sním dobře, vezmeme-li v úvahu příjemnou pořizovací cenu.

Za zapůjčení tabletu děkujeme společnosti nejtablet.cz.

Komentáře (17)

 • EarL

  A kdyby to nebyla reklama pro obchod Nejtablet, tak zjistite ze nestoji 4500,-kc , ale jen 2500,-Kc. Sam ho mam doma , objednany primo od cinanu …

  Odpovědět
  • Jiří Pavelka

   Vsichni vime jak to s obchody s cinany je, ze? jen pripomenu
   1. nikdy neni jistota ze zbozi prijde !!!
   2. pri malych poctech neni zaruceno, ze je zbozi nove, velmi radi lzou
   uz se nam stalo, ze zaslane zbozi melo pouze novy kryt a pritom pouzivany a vadny vnitrek :)

   3. pri reklamaci muzete cekat opravdu velmi dlouho a nemusite se dockat vubec
   4. pravni pomoci pri konfliktu se zemi tretiho sveta se nedovolate !!!
   5. celnici to resi jednou tak pak zase tak.
   6. chybi servis a jiste pohodli – v pripade reklamace davame kus za kus
   7. samozrejme musime statu odvadet DPH – HongKong je danovy raj…
   Pekny den, za NejTablet tym Jirka

   Odpovědět
 • Pavel

  Dobrý den, chtěl bych především poděkovat za pěknou recenzi a vzhledem k tomu že vážně uvažuji o koupi se ještě zeptat, zda má Elf vůbec nějakou (především Čínskou) konkurenci?

  Odpovědět
 • HUdasp

  Jejda, té je. Povětšinou jsou ale ty kvalitnější čínské tablety na jedno brdo a rozdíly minimální. Osobně bych uvažoval a vybíral dle ohlasů z fór, kde jsou dnes Ainoly momentálně pravděpodobně nejdiskutovanější značka. Zajímavou alternativou může být model Ainol Aurora, který za pár korun navíc nabídne kvalitnější IPS displej.
  Do redakce se nám zatoulalo další zajímavé zařízení, resp. čtečka knih. Něco si o ní v budoucnu povíme, bude to ale především pro hračičky.

  Odpovědět
 • Gandy

  Teda tvrdit o pristroji, ze je plne vybaveny, kdyz nema BT a GPS je tedy dost odvazne. myslim si ze za 4500 clovek dnes sezene vybavenejsi tablety, pokud nelpi na ICS…

  Odpovědět
 • Pavel

  Já mám požadavky: ICS a funkce čtečky knih a sledování filmů. Jinak zbytek obstará telefon. A právě i kvůli displeji se mi právě Aurora libí ještě více. Jako konkurenci (Čína) jsem měl na mysli něco jako Hyundai A7, Čína ale rovněž vcelku pozitivní ohlasy za super cenu.

  Odpovědět
 • HUdasp

  Co se týče GPS a Bluetooth, tak je nepovažuji za stěžejní funkce tabletů. O Bluetooth se dá polemizovat, nýbrž tablet se rozhodně jako GPS navigace do auta nehodí (díky své velikosti), kamioňáci jsou zase omezeni kvalitou GPS navigačních aplikací v porovnání s kvalitami PNA.
  Co se týče Hyundai A7. Co se dívám do specifikací, vidím dvě velké ale. První je vcelku slabé WVGA rozlišení displeje a druhé v podobě 3000 mAh baterie, což není příliš.

  Odpovědět
 • Gandy

  No ja si prave myslim, ze 7″ tablet je pro navigaci idealni, pokud na tom chce clovek i neco videt. Na mem 3″ display na mobilu toho moc nevidim, ani kdyz se divam zblizka v klidu a ne za jizdy :-) a kdyz budu mit 5″ mobil, tak mi prijde zbytecny tablet :-) a tahat to sebou je take desne :-)
  jinak tenhle je jeste o trochu lepsi a za nizsi cenu :-)
  http://aukro.cz/nejlepsi-7-tablet-ips-lcd-ainol-novo-aurora-i2323787146.html

  Odpovědět
 • HUdasp

  Velikost displeje na navigaci neřešim, ale kam ten tablet v autě dát, aby nepřekážel a všechny prvky přístrojové desky byly dostupné:)

  Odpovědět
 • Gandy

  No jo, treba do Kacka ho asi nikdo nenacpe :-) tohle pro me v mavericku neni problem :-)

  Odpovědět
 • HUdasp

  Nepodpora GPS a Bluetooth je bohužel vlastnost užité čipové sady. Funguje s ní mnoho obdobných tabletů a funkce absentují i tam.

  Odpovědět
 • reeprich

  Pěkná recenze, jinak z vlastní zkušenosti bych opravdu doporučil se poohlédnout po cca o 200,- kaček dražšším modelu Aurora, který má IPS displej, i když v současnosti je to trošku sázka do loterie, protože zde byli nějaké problémy s kvalitou u dodavatele IPS panelů tak Ainol přešel na IPS od LG. Tam ale zase nefungují některé custom ROM. Jinak ale Ainol vydává aktualizace FW poměrně pravidelně, což se u čínských výrobců často nevidí.
  Osobně netrpělivě čekám na ohlášenou Auroru II, která by se měla objevit tento měsíc. Se stejným displejem od LG, ale s novým 2 jádrovým procesorem AmLogic AML8726-MX. Tento procesor už obsahuje opravdu dvě jádra – někteří prodejci totéž uvádějí u současné Aurory – ale je to jen „marketingový“ tah – za druhé „jádro“ označují integrovaný grafický čip… AmLogic AML8726-MX naproti tomu reálně dvě jádra AML8726-M a tedy také dva grafické čipy Mali400. Uvádí se že výkon této grafiky bude kolem 3.2 Gpixels/s. A jen pro zajímavost srovnání s výkonem Ipad-ů:
  – iPad: PowerVR SGX535 … 28 MT/s
  – iPad2 PowerVR SGX543MP2 … 70 MT/s
  – new iPad: PowerVR SGX543MP4 … 140 MT/s
  – tablet s AML8726-MX: dual Mali-400MP … 88 MT/s
  (zdroj: http://tomkanok.wordpress.com)
  Jenom se obávám, že Ainol opět nebude stíhat dodávky, protože pre-order ceny se pohybují o cca o 5$ výš, než je cena současné Aurory, takže se dá očekávat enormní zájem… Pokud se mi tenhle kousek v nejbližšší době dostane do ruky, možná také zkusím vytvořit nějakou recenzi, popř. přímé srovnání se současnou Aurorou kterou používám…
  (omluva za délku příspěvku :) )

  Odpovědět
 • HUdasp

  Víc jader bylo napsáno i na krabičce Elfa, takže pokud čerpají prodejci informace tam, tak jsou samozřejmé chybné. Co se týče specifikací, historie mnohokrát ukázala, že pouze silný hardware bez odlazeného programového vybavení není zárukou plynulého chodu.
  Dostupnost čínských strojů je kapitola sama pro sebe. Znalejší jistě znají situaci Xiaomi M1, který by si koupilo jistě mnoho obyvatel Evropy a USA.

  Odpovědět
 • Tom

  Velmi hezká recenze jelikož uvažuji o koupi tohoto produktu.V ČR je k sehnání za 3990 v eshopech
  ,ale v některých (pochybný) byla uváděna i méně jak 3799.
  Nejsem si jist koupí kvůli slibovanému Google (asus) Nexus Tablet protože cena by měla být 199-250 $ a tegra3 je neci víc než mali400
  .

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru