Navigace: Úvod » Večerní okénko » Večerní okénko: přecházím na ICS

Večerní okénko: přecházím na ICS

Večerní okénko: přecházím na ICS

Každého alespoň trochu Android fanatika toto nemine. Ať už dříve, či později. Ano, mluvím o přechodu na nejnovější verzi systému Android – Ice Cream Sandwich.

Začal jsem na svém mobilním telefonu, tedy Xperii Mini Pro. Od nejlepšího developera pro mého prcka jsem čekal na plnohodnotný a funkční port ICS. Dočkal jsem ve třetí uvolněné verzi, označované jako RC3. Valná většina pro mne důležitých chyb byla odstraněna a tak nezbývalo nic jiného, než se do toho pustit. Foťák fotí, WiFi i mobilní připojení dat funguje také. HW akcelerace fungovala již od prvopočátků projektu, zde problém nebyl.

Zkušenost 1.: Neinstalujte úplně prvotní verze custom ROM plné chyb. Většinou se stejně budete vracet na Gingerbread.

Stažení ROM a balíčku s Google Apps, záloha aplikací, restart do recovery a jedemé. Všechno jede jako po másle a za chvíli bootuji do prostředí. Po chvilce se na mne kulí černomodré prostředí s příchutí šedi. Do očí mi ale trkne jiná věc.

Zkušenost 2.: Užitý font Roboto je hrozný. Vyměňte ho ještě dříve, než ho vůbec uvidíte.

Připojuji se na WiFi, zadávám heslo do svého Google účtu. Poprvé po několika předešlých verzích mám pocit, že nativní klávesnice je opravdu použitelná. Prokousal jsem se prvotním nastavením. Základní launcher je strohý, nepřipadá mi ničím zajímavý, to samé se dá říci i o nabídce widgetů. Na druhou stranu to alespoň nezabírá místo, když to stejně používat nebudu. Zabrousím do menu nastavení a zhrozím se z další grafické finesy systému. Pozadí systémových aplikací zpočívající v přechodu ze šedé do černé vzbuzuje spíše pohřební náladu, než nadšení z nové verze systému.

Zkušenost 3.: Prostředí systému mi přijde neuvěřitelně ponuré, také kombinaci šedi s modrou a bílým fontem jsem už někde viděl.

Začínám si pomaličku nastavovat systém a trošíčku brousit jeho zákoutími. V tom mi přijde první email. V roletce se mi náhle zjevuje obrázek odesílatele – vida, zas tak pohřební to není. Samotný klient Gmailu překvapil. Je naprosto jiný, než jsem zvyklý. Tlačítka jinde, tlačítka menu naprosto zpřeházené. Spouštím první aplikaci s požadavky práv root a poslepu klikám na levé tlačítko pro potvrzení. Ejhle, systém vypíše hlášku o zapření práv root. Znepokojen mažu nastavení a proces opakuji.

Zkušenost 4.: Jaký hovado prohodilo tlačítka potvrzení a odmítnutí v prostředí celého systému? 

Po půlhodině štrachání v systému docházím k závěru, že ICS je zmatený systém pro dlouhodobého uživatele starších verzí od Eclair vejš. Všechno je jinde, tlačítka jsou zpřeházená a celý je to takový malý chaos. Znechuceně odcházím na oběd.

Zkušenost 5.: Zapomeňte na zajeté zvyklosti. Mnoho ovládacích tlačítek je jinde, než jste navyklí z Gingerbread.

Po obědě s uklidněnými nervy pokračuji v nastavování telefonu. Překvapuje mne mne svižnost celého prostředí. Ačkoliv jsem si byl zcela jist, že ona svižnost se vrátí na původní úroveň po instalaci svých oblíbených aplikací. Prográmek MyBackup Pro opět potvrdil své kvality a aplikace i s daty jsou obnovené. Restart. I po restartu je svižnost celého prostředí stále skvělá na poměry OS Android.

Zkušenost 6.: Akcelerace prostředí je na vynikající úrovni. Zapomeňte na čekání, tady je vše (skoro) hned.

Po půl dni užívání mi začíná systém přirůstat k srdci, oceňuji znatelné zrychlení systému i bez nutnosti taktování procesoru a postupně si navykám i na inovované uživatelské prostředí. Všechno jede, valí jak má. Nedá mi to a k večeru se rozhoduji o instalaci ICS i na minitablet Galaxy S Wi-Fi, ačkoliv zde není fáze portace na takové úrovni, jako u Xperie. Opakuji tedy celý proces odznova a zatrhávám položky záloha a obnovení prostřednictvím Google účtu.

Zkušenost 7.: Záloha a obnova aplikací z Google účtu opravdu funguje! 

Ačkoliv autor ROM pro Galaxy upozorňuje na fakt, že není plně implementovaná HW akcelerace prostředí, i tak je zatraceně rychlé. Resp. na úrovni doposud užívané upravené tovární ROM na bázi Gingerbread. Nefunkční Bluetooth a fotoaparát ignoruji (to nejsou vlastnosti, které by mne na tabletu pálily) a spouštím svůj osobní benchmark v podobě hry Reckless Racing 2, která umí pohotově prověřit hardware. A ono to jede bez trhání!

Zkušenost 8.: I nedokonale ukuchtěná ICS ROM je srovnatelně rychlá, jako dobře uvařená ROM s Gingerbread.

Po jednom dni užívání ulehám s uspokojením, že ICS není taková zbytečnost, za jakou jsem ji pokládal. Na Gingerbread se nevracím a těším se na nové příhody, které mi aktualizované mašinky dopřejí.

Zkušenost 9.: Pokud se holíte jednou za týden, funkci Face lock nemá cenu vůbec zkoušet – nefunguje:)

Komentáře (1)

 • Aleq

  Ahoj, diky za zkusenosti. Je dobre, ze existuji ruzni uzivatele s ruznymi pozadavky, abych uvedl na miru nektere zkusenosti pro jinak smyslejici uzivatele, zasadne nesouhlasim s temito body:

  Zkušenost 2.: Užitý font Roboto je hrozný. Vyměňte ho ještě dříve, než ho vůbec
  uvidíte.

  Zkušenost 3.: Prostředí systému mi přijde neuvěřitelně ponuré, také kombinaci šedi s modrou a bílým fontem jsem už někde viděl.

  Zkušenost 8.: I nedokonale ukuchtěná ICS ROM je srovnatelně rychlá, jako dobře uvařená ROM s Gingerbread.

  A.

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru