Navigace: Úvod » Večerní okénko » Večerní okénko: nejhůře vybavený komunikátor

Večerní okénko: nejhůře vybavený komunikátor

Večerní okénko: nejhůře vybavený komunikátor

Androidí svět se dnes utápí v počtu jader a o čemkoliv bez předpodny giga se mluví jako o propadáku. Občas je ale dobré se vrátit do minulosti, která pomůže objasnit současnost.

Do redakce nám dorazil zajímavý kus komunikátoru s operačním systémem Android, který patří přesně na druhý konec spektra dnes nabízených přístrojů. Však posuďte sami.

Procesor Qualcomm tikající na frekvenci 523 MHz, 128 MB RAM, 256 MB vnitřní paměti, z čehož plných 90 MB je určeno pro instalaci uživatelských aplikací. Dělo jak se patří a právoplatný kandidát na přístroj s nejhorší HW výbavou, se kterým máme tu čest se v Evropě potkat. Situaci zachraňují další parametry, které tak špatně nezní. Mezi ně patří 3,5″ palcový displej s kapacitní dotykovou plochou, trackball nebo kamerová výbava čítající 3,5 MPix senzor s automatickým ostřením doplněná přední kamerou!

Bohužel ani ty situaci kooperace s telefonem nijak neusnadňují. Ačkoliv se podařilo telefon nějakým způsobem zprovoznit, fungování s ním je hrozné. Budiž příklad instalace dvou aplikací z obchodu Play. Předně, po instalaci jakékoliv ROM je v telefonu nainstalována stará verze Marketu. Její aktualizace na Play trvá přesně 5 minut než přístroji dojde fakt, že aktualizovat něco chce. Už tento prvotní signál něco znamená.

Nevadí, jedeme dál. Spouštím Play a projdu si cyklem souhlasu podmínek (2 minuty) a čekám na zobrazení první stránky Marketu (další 2 minuty). Proces vyhledání aplikace čítá ťuknutí na ikonku lupy a zadání názvu aplikace. To je další minuta čekání. Vyhledání aplikace minuta, mezitím se spouští automatická aktualizace předinstalovaných aplikací v telefonu. Dále to zkrátím. Instalace trvala celkem přes 10 minut a zvládl jsem při ní vypít kafe i s cigaretou k tomu. Pokus s instalací druhé aplikace jsem vzdal. Předem.

Jaká má být pointa? Pro uživatele nechť je to dobrá rada, ať si tyto mobilní šroty nepořizují. Natož, pokud na něm chtějí provozovat alespoň trošku aktuální systém. A pro Google taková, ať se kouká zamyslet nad celkovou strategií principu fungování celého systému, založeném na honěním jader a gigabajtů paměti RAM, pokud to tedy s Androidem myslí skutečně vážně, o čemž nejsem zcela přesvědčen. Se stejně starým přístrojem (3 roky) odlišného operačního systému bych jistě při instalaci aplikace z obchodu získal mnohem lepší výsledky než s Androidem.

Místní tipéři mají opět možnost seberealizace. Jaký kus mobilní historie posloužil jako příklad mizerné optimalizace?

Komentáře (4)

 • 2kan

  Nevadí, jedeme dál. Spouštím Play a projdu si cyklem souhlasu podmínek (2 minuty) a čekám na zobrazení první stránky Marketu (další 2 minuty) …… Xperia 2011 po update na ICS? :D

  Odpovědět
 • Mattthev

  Je to Huawei U8230… Google hledání podle obrázku funguje obstojně :-D

  Odpovědět
 • HUdasp

  Tak příště už otázka bez obrazových indicií:)

  Odpovědět
 • Stehla

  hmm.. Huawei…. zrovna jsem těžce naočkován vyměnit OSF za novinkový Huawei g300… Vypadá, že by mohl být na Modacu stejně tak oblíbený…. to snad nebude trvat tolik minut :-D

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru