Navigace: Úvod » Vývojáři aplikací » TOP česká vývojářská studia: uLikeIT

TOP česká vývojářská studia: uLikeIT

TOP česká vývojářská studia: uLikeIT

Na svých stránkách se mohou chlubit již 56 vyvinutými mobilními aplikacemi a zázemím v americkém Silicon Valley. Představujeme uLikeIT, další z top českých vývojářských studií!

Zpočátku vyvíjeli hlavně pro iPhony, ale postupně se jejich záběr rozšířil a dneska už možná „lajkujete“ jednu z jejich aplikací na vašem Androidu. Na naši sadu otázek odpovídal finanční ředitel společnosti Daniel Piterák, který je mimochodem také českým reprezentantem v pozemním hokeji.

Jak dlouho už vyvíjíte pro telefony (tablety) a jaká byla situace, když jste do oboru vstupovali?
Jako firma se vývoji aplikací věnujeme již skoro třetím rokem. Když jsme do oboru vstupovali, tak v ČR skoro žádný trh s mobilními aplikacemi nebyl. Firmy nevěděly, co jsou mobilní aplikace a ani nesledovaly, co se děje na západních trzích. Valnou většinu našich prvních zakázek tvořili zahraniční klienti.

Jelikož programujete také pro iOS platformu, jak byste ji porovnali z pohledu vývojářů s Androidem. Jaké jsou výhody a nevýhody Androidu?
Z pohledu vývojáře je hlavní výhodou Androidu fakt, že se pro něj dá vyvíjet na Windows, Linuxu i Mac OS a vyvíjí se pro něj v Javě, která se učí snad na všech technických vysokých školách. Pro iOS se dá vyvíjet pouze na Mac OS a vývoj se může zdát z počátku poněkud exotický. Nevýhodou Androidu oproti iOS je naopak jeho fragmentace, kde je vývojář nucen vyvíjet pro přes dva roky starý systém a pro nový naopak například rok vyvíjet nemůže, protože má minimální zastoupení v zařízeních.

Zkuste prosím uvést v procentech poměr, kolik aplikací vyvíjíte pro iOS, Android a popř. další platformy?
Převážná většina zakázek/poptávek je na kombinaci iOS a Android. Dříve u nás určitě převládal iOS, ale dnes se to již vyrovnává.

Jaká z vašich Android aplikací pro vás byla největší výzvou a proč?
Určitě Fio banka. Byla to první smartbankingová aplikace v ČR a tudíž nový segment typu aplikací, který je navíc specifický svou bezpečností a citlivostí dat.

uLikeIT


Rok založení: 2009
Počet zaměstnanců: 15
http://www.ulikeit.cz
Facebook

Jaké jsou možnosti expanze z českého prostředí? Máme u nás dost schopných programátorů?
Expanze je možná ve formě získávání zakázek na vývoj od zahraničních klientů nebo snahou prorazit do světa s vlastním produktem. Obě možnosti jsou relativně časově náročné a nesou s sebou nutnost nemalé investice. O opravdu schopné programátory je celkem nouze, opět ale záleží, jaké máte požadavky a co konkrétně od programátora očekáváte.

Má české prostředí z vývojářského hlediska nějaké své specifikum?
Přestože je u nás zastoupení smartphonů na relativně vysoké úrovni, pořád se jedná o velmi malý trh. Například vydat placenou aplikaci pouze pro Českou republiku nemá příliš význam, jelikož se vám nemusí vrátit ani náklady.

A co český trh s aplikacemi obecně – liší se něčím od globálního?
Opět hlavně svou velikostí. Většina vývojářů dělá aplikace ryze pro český trh formou zakázkového vývoje nebo to bere jako zábavu.

Nepodvazuje rozvoj trhu s aplikacemi nepřímo přístup českých mobilních operátorů? Myslíme především nekvalitní a předražené datové služby.
Samozřejmě to určitý vliv má, jelikož cenová dostupnost smartphonů a datového připojení určuje tempo růstu cílového trhu s uživateli. Ale velkou roli zde také hraje přístup firem k mobilním řešením a jejich ochota tato řešení nabízet.

Kam si myslíte, že se bude vyvíjet trh s Android aplikacemi? Doufáme, že se bude zvyšovat kvalita, že už nebude stačit mít mobilní aplikaci, ale kvalitní mobilní aplikaci, která má nějakou přidanou hodnotu. Nejsme pouze vývojáři aplikací, ale samozřejmě i uživatelé.

Jde postavit funkční byznys na vývoji aplikací přímo pro koncové uživatele nebo je nutnost vyvíjet na zakázku?
Postavit na tom ho určitě lze a v případě úspěchu i velice výnosný, ale nutnou podmínkou zde je globální přesah aplikace, nikoliv pouze lokální.

Myslíte si, že je udržitelné, aby vedle sebe stály tři (respektive více) mobilních operačních systémů?
Jako udržitelné vidím v současné chvíli tři operační systémy, které budou mít největší kusy pomysleného koláče. Své podíly budou získávat právě na úkor menších/alternativních operačních systémů.

Dokážete popsat moment či rozhodnutá, kdy se to zlomilo a z vás se stala úspěšná firma?
Co si představujete pod pojmem úspěšná firma? :-) Pokud tím budu rozumět tu fázi, ve které se nyní naše firma nachází, tak zcela zásadní pro nás určitě bylo rozhodnutí o specializaci na vývoj mobilních aplikací v době, kdy poptávka na českém trhu byla skoro nulová. Bylo to těžké období, ale na druhou stranu nám hodně přineslo a zpětně bychom se určitě nerozhodli jinak. Co se týče projektu, potažmo aplikace, tak nemáme jednu zlomovou. Všechny projekty jsou něčím zajímavé a vždy si odneseme minimálně jeden nový poznatek nebo nápad na zlepšení nějakého procesu.

Vybrané trio z portfolia:

První smartbankingová aplikace u nás, která nabízí přístup k vašemu účtu kdykoliv a kdekoliv s možností realizace platební transakce.

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

 

Přehled o desítkách lyžařských středisek ve vaší kapse. Můžete si prohlédnout například aktuální snímky z webkamer areálu nebo právě probíhající akce v jednotlivých střediscích.

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

 

Aplikace vám nabízí možnost vyhledávání nemovitostí přímo v terénu.

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

 

Další díl seriálu přineseme příští úterý! 

Komentáře (1)

Komentovat

Nahoru